Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-12-20, 16:15 Autor: Witold Wośtak

Powodzianie otrzymują po 6 tysięcy złotych od Caritas. "Teraz widzą największe potrzeby"

Mobilna komisja Caritas [fot. www.facebook.com/Caritas Diecezji Opolskiej]
Mobilna komisja Caritas [fot. www.facebook.com/Caritas Diecezji Opolskiej]
Ponad 300 kart przedpłaconych dla powodzian rozdysponowała Caritas Diecezji Opolskiej. To wsparcie o wartości 6 tysięcy złotych, dzięki któremu osoby poszkodowane we wrześniu mogą zaspokoić najpilniejsze potrzeby.
Są jednak cztery kryteria, mianowicie wiek emerytalny, niepełnosprawność, samotne wychowywanie dzieci i rodzina z co najmniej dwójką dzieci.

- Dla Diecezji Opolskiej przyznano 1000 kart z taką kwotą, a w 65 gminach zostało zalanych ponad 2300 gospodarstw domowych - mówi ksiądz dr Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej.

- Pracują takie mobilne zespoły Caritas i one odwiedzają gospodarstwa, wypełniając protokoły oraz dokumentując wspomniane kryteria. Później wnioski trafiają tutaj do centrali, bo u nas mamy taką komisję weryfikacyjną.

Nie ma natomiast szans, że uda się rozdysponować 700 pozostałych kart do Bożego Narodzenia.

- Z całą pewnością nie zdążymy, ale muszę powiedzieć, że kiedy spotykamy się z ludźmi w celu wręczenia kart, ci ludzie naprawdę doceniają pomoc. Mówią, że teraz naprawdę wiedzą, jakie mają potrzeby i priorytety. Po ochłonięciu i upływie odpowiedniego czasu oglądają swoją sytuację, a nagle przychodzi pomoc, która jest bardzo dobra - dodaje ksiądz Drechsler.

Do tej pory Caritas Diecezji Opolskiej przekazała powodzianom pomoc o łącznej wartości niemal 11 milionów złotych.
Arnold Drechsler 1
Arnold Drechsler 2

Zobacz także

2024-10-03, godz. 09:42, Wiadomości z regionu "To jest trochę takie smutne dla mnie". Wójt Branic gościem Radia Opole - Zła sytuacja naszej gminy w mediach się nie przebija, mówi się o innych miejscowościach, a mieszkańcy ucierpieli w powodzi bardziej niż w 1997 roku - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole wójt Branic Sebastian Baca. » więcej 2024-10-03, godz. 07:30, Wiadomości z regionu "Scenariusz był gorszy niż w 1997 roku". Mieszkańcy wsi Branice-Zamek Branice-Zamek - to część miejscowości, która najbardziej ucierpiała w wyniku tegorocznej powodzi. Część z mieszkańców miała w swoich domach około 1,5 m wody. W zniszczonych gospodarstwach trwają aktualnie prace porządkowe, jednak… » więcej 2024-10-02, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Głuchołazy: niesprawny wodociąg komplikuje życie nie tylko w zalanych blokach Nie tylko bloki w zalanej części Głuchołaz mają problem z centralnym ogrzewaniem. Dotyczy to także budynków wielorodzinnych Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej z wyżej położonej części miasta. » więcej 2024-10-02, godz. 15:54, Wiadomości z regionu Przez Branice do Czech nie dojedziemy. Tam trwa sprzątanie Podmyta droga, most łączący gminę z Czechami oraz zalane mieszkania - to rzeczywistość popowodziowa mieszkańców Boboluszek w gminie Branice. Przepływająca w pobliżu Dzierżkowic rzeka Opawa wyrządziła szkody większe niż w 1997… » więcej 2024-10-02, godz. 13:28, Wiadomości z regionu Jakość wody na terenach powodziowych. Poprawia się sytuacja w Głuchołazach Poprawia się zaopatrzenie w wodę pitną na terenach dotkniętych powodzią. Jednak w kilku miejscach na Opolszczyźnie wciąż są problemy z jakością wody z miejskich wodociągów. » więcej
31323334353637
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »