Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-11-07, 17:20 Autor: Adam Wołek

"Taka pomoc jest ważna". Domy modułowe dla powodzian stanęły w Przeczy

Domy modułowe dla powodzian w Przeczy [fot. Sławomir Mielnik]
Domy modułowe dla powodzian w Przeczy [fot. Sławomir Mielnik]
Domy modułowe dla powodzian w Przeczy [fot. Sławomir Mielnik]
Domy modułowe dla powodzian w Przeczy [fot. Sławomir Mielnik]
Najbardziej poszkodowane dwie rodziny w czasie wrześniowej powodzi będą miały gdzie zamieszkać.
W Przeczy, to gmina Lewin Brzeski, stanęły dwa domki modułowe. Przyjechały z Podkarpacia.

- Po montażu, domy będą gotowe do zamieszkania - mówi dyrektor handlowy firmy produkującej domy modułowe. - Każdy z nich to 45 metrów kwadratowych powierzchni. Wszystko przygotowane. Są elektryczne kuchenki, ogrzewanie. Są wyposażone w prysznic, umywalkę, toaletę.

- To dopiero początek tego etapu pomocy dla powodzian - mówi Mirosław Mandryga, wiceprezes Federacji Przedsiębiorców Polskich, jeden z pomysłodawców postawienia budynków na zalanych terenach. - Właściciel powiedział nam "dobra, to ja zejdę z ceny". Tak zrobił, że za każdy z tych domów trzeba zapłacić tylko 100 tysięcy złotych. Objechaliśmy kilka województwo, kilka samorządów, nikt nam nie odmówił. W środę kolejne dwa takie trafią do Głuchołaz, a w piątek do Paczkowa - mówi.

- W 1997 roku powodzianie mieli całe lato na wysuszenie budynków - powiedział dyrektor biura europosła Andrzeja Buły Michał Panicz. - Teraz ta powódź była później. Powietrze jest cały czas wilgotne i powodzianie nie mają gdzie mieszkać na czas remontów. Dlatego tak ważna jest ta pomoc, która tu dziś przyjechała.

Europarlamentarzysta był także jednym z pomysłodawców zakupu domów modułowych. Te zostały sfinansowane przez zaprzyjaźnione samorządy z innych województw.

- Zaproponowaliśmy dwóm rodzinom, by ze swoich zalanych domów przeniosły się do Przeczy, ale ze względów zrozumiałych odmówiły - powiedział burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara. - Dlatego, że dla jednej pani z dziećmi daliśmy mieszkanie w Mikolinie. Wybrała tę opcję. Druga rodzina ma osobę na wózku, a jest czteroosobową i to dla nich za małe jest.

Domy już stoją, ale zanim będzie można w nich zamieszkać, trzeba doprowadzić prąd. Może to potrwać około 2 tygodni. Jak podkreśla burmistrz Kotara, zainteresowanie ze strony poszkodowanych na pewno będzie.
Sebastian Zawada
Mirosław Mandryga
Michał Panicz
Artur Kotara

Zobacz także

2024-11-05, godz. 16:23, Wiadomości z regionu Będą kolejne rozmowy z czeskimi politykami na temat zabezpieczeń przeciwpowodziowych Będą kolejne rozmowy mające na celu zwrócenie uwagi czeskich władz centralnych na konieczność budowy zabezpieczeń przeciwpowodziowych przy granicy z Opolszczyzną. Działania w tym temacie zapowiada honorowy konsul Republiki Czeskiej… » więcej 2024-11-04, godz. 18:39, Wiadomości z regionu Sporo pracy w Bodzanowie. Pomagają polscy i niemieccy żołnierze Kończy się misja żołnierzy Bundeswehry, którzy pomagają przy sprzątaniu i odbudowie infrastruktury m.in. w Bodzanowie. » więcej 2024-11-03, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Brzeg na razie nie wprowadza ulg dla firm poszkodowanych w czasie powodzi. "Nie możemy obniżać podatków do przodu" Brzeg na razie nie wprowadził ulg podatkowych dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli na skutek powodzi. » więcej 2024-11-03, godz. 10:41, Wiadomości z regionu Projektem noweli specustawy powodziowej zajmie się rząd Nowe przepisy zawierają szereg rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia, edukacji, szkolnictwa wyższego, programów pomocowych dla przedsiębiorców, administracji, infrastruktury komunikacyjnej i zabezpieczenia społecznego. » więcej 2024-10-31, godz. 11:53, Wiadomości z regionu Brzeg: w przyszłym tygodniu może rozpocząć się wypłata zasiłków na odbudowę domów W najbliższych dniach brzeski MOPS ma rozpocząć wypłatę pierwszych zasiłków na odbudowę domów uszkodzonych przez powódź. Większość złożonych wniosków o wsparcie została już zaopiniowana przez komisje ustalające skalę … » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »