Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-29, 10:35 Autor: Krzysztof Rapp

Europoseł Andrzej Buła o angażowaniu środków unijnych w pomoc powodzianom

Andrzej Buła [fot. Radio Opole]
Andrzej Buła [fot. Radio Opole]
- Moja wiedza samorządowa bardzo przydaje mi się w Brukseli - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole europoseł Andrzej Buła. Byłego marszałka naszego regionu pytaliśmy o zabiegi jakie trwają aktualnie w Parlamencie Europejskim, aby przeznaczyć środki unijne na pomoc powodzianom w naszym kraju, w tym na Opolszczyźnie.
- Na razie mamy zgodę aby 10 procent naszej alokacji - czyli prawie 400 mln zł przeznaczyć na działania na terenach powodziowych. To pieniądze w dwóch filarach, które są w naszej dyspozycji. Czyli infrastruktura, wsparcie dla przedsiębiorców. I ten drugi filar społeczny - czyli edukacja, polityka społeczna i zdrowie. No i prawie 588 mln euro jest na wsparcie obszarów wiejskich - rolników i przedsiębiorców na tych obszarach wiejskich. Łącznie to daje kwotę, na 7 państw, takiej zgody na ponad 18 mld euro. I to jest coś, co jest w naszych rękach. I z tego powinniśmy zbudować pewną listę potrzeb - mówił Andrzej Buła.

Europosłowie zamierzają też walczyć o dodatkowe środki z Unii Europejskiej. Tu przyda się współpraca choćby z naszymi południowymi sąsiadami Czechami, którzy także mocno ucierpieli w powodzi.

- Będziemy rozmawiać o tym, żeby tworzyć fundusze, które będą wykraczały poza interwencję naszego województwa. Bo gdybyśmy teraz mieli mówić o inwestycjach przeciwpowodziowych, to musimy to opracować wspólnie z Czechami. Bo czy coś działa na Głuchołazy, czy działa na Mikulovice i Jesenik, to tego się nie da zrobić bez tego partnerstwa. Jeżeli Dunaj płynie przez kilka państw europejskich, to to nie jest rzeka Węgrów czy Austriaków. To jest rzeka europejska - argumentował europoseł.

Zdaniem Andrzeja Buły wypracowanie modeli współpracy ponad granicami jest dziś niezbędne nie tylko w kontekście powodzi czy innych niepożądanych zjawisk klimatycznych, ale też bezpieczeństwa całej Unii Europejskiej, która mierzy się z zagrożeniami ze Wschodu.
Andrzej Buła cz.1
Andrzej Buła cz.2

Zobacz także

2024-09-28, godz. 13:50, Wiadomości z regionu Jakość wody na terenach powodziowych. Sobotni raport sanepidu Powoli poprawia się dostępność wody na terenach dotkniętych przez powódź w województwie opolskim. Wciąż najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie nyskim, szczególnie w Głuchołazach. » więcej 2024-09-28, godz. 13:15, Wiadomości z regionu "Pierwsza część posiedzenia rządu to odprawa sztabowa". Rada Ministrów o powodzi - Całościowe środki na usuwanie skutków powodzi to do tej pory 622 mln 800 tys. zł. Zasiłki otrzymało prawie 37 tysięcy rodzin - powiedział szef MSWiA Tomasz Siemoniak podczas nadzwyczajnego posiedzenia rządu. Z kolei szef resortu… » więcej 2024-09-28, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Uczniowie z Głubczyc od początku powodzi pomagają poszkodowanym. "Nie trzeba ich zmuszać" Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach od kilku dni pomagają w tamtejszych punktach dystrybucji darów. Sortują przywożone rzeczy, w tym jedzenie oraz ubrania, ale również pakują i zawożą je do powodzian. Młodzież… » więcej 2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej
38394041424344
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »