Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-29, 10:35 Autor: Krzysztof Rapp

Europoseł Andrzej Buła o angażowaniu środków unijnych w pomoc powodzianom

Andrzej Buła [fot. Radio Opole]
Andrzej Buła [fot. Radio Opole]
- Moja wiedza samorządowa bardzo przydaje mi się w Brukseli - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole europoseł Andrzej Buła. Byłego marszałka naszego regionu pytaliśmy o zabiegi jakie trwają aktualnie w Parlamencie Europejskim, aby przeznaczyć środki unijne na pomoc powodzianom w naszym kraju, w tym na Opolszczyźnie.
- Na razie mamy zgodę aby 10 procent naszej alokacji - czyli prawie 400 mln zł przeznaczyć na działania na terenach powodziowych. To pieniądze w dwóch filarach, które są w naszej dyspozycji. Czyli infrastruktura, wsparcie dla przedsiębiorców. I ten drugi filar społeczny - czyli edukacja, polityka społeczna i zdrowie. No i prawie 588 mln euro jest na wsparcie obszarów wiejskich - rolników i przedsiębiorców na tych obszarach wiejskich. Łącznie to daje kwotę, na 7 państw, takiej zgody na ponad 18 mld euro. I to jest coś, co jest w naszych rękach. I z tego powinniśmy zbudować pewną listę potrzeb - mówił Andrzej Buła.

Europosłowie zamierzają też walczyć o dodatkowe środki z Unii Europejskiej. Tu przyda się współpraca choćby z naszymi południowymi sąsiadami Czechami, którzy także mocno ucierpieli w powodzi.

- Będziemy rozmawiać o tym, żeby tworzyć fundusze, które będą wykraczały poza interwencję naszego województwa. Bo gdybyśmy teraz mieli mówić o inwestycjach przeciwpowodziowych, to musimy to opracować wspólnie z Czechami. Bo czy coś działa na Głuchołazy, czy działa na Mikulovice i Jesenik, to tego się nie da zrobić bez tego partnerstwa. Jeżeli Dunaj płynie przez kilka państw europejskich, to to nie jest rzeka Węgrów czy Austriaków. To jest rzeka europejska - argumentował europoseł.

Zdaniem Andrzeja Buły wypracowanie modeli współpracy ponad granicami jest dziś niezbędne nie tylko w kontekście powodzi czy innych niepożądanych zjawisk klimatycznych, ale też bezpieczeństwa całej Unii Europejskiej, która mierzy się z zagrożeniami ze Wschodu.
Andrzej Buła cz.1
Andrzej Buła cz.2

Zobacz także

2024-10-01, godz. 17:15, Wiadomości z regionu Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Mazowsza'. » więcej 2024-10-01, godz. 17:00, Wiadomości z regionu W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic i podwórek po zalaniu przez rzekę Biała Głuchołaska. » więcej 2024-10-01, godz. 16:07, Wiadomości z regionu Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani z powodu zalania podczas powodzi. » więcej 2024-10-01, godz. 12:01, Wiadomości z regionu Opolski hub pomocowy przeniesiony na ul. Północną. "Duża powierzchnia na dary dla powodzian" 7 tysięcy metrów kwadratowych liczy magazyn przeznaczony pod hub przeładunkowy darów dla powodzian w naszym regionie. » więcej 2024-10-01, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Tysiąc mieszkań w Głuchołazach bez ciepła do połowy października. Zalało piece gazowe 34 budynki Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Głuchołazach nie mają obecnie centralnego ogrzewania. To oznacza tysiąc mieszkań bez ciepła. » więcej
33343536373839
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »