Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-29, 10:35 Autor: Krzysztof Rapp

Europoseł Andrzej Buła o angażowaniu środków unijnych w pomoc powodzianom

Andrzej Buła [fot. Radio Opole]
Andrzej Buła [fot. Radio Opole]
- Moja wiedza samorządowa bardzo przydaje mi się w Brukseli - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole europoseł Andrzej Buła. Byłego marszałka naszego regionu pytaliśmy o zabiegi jakie trwają aktualnie w Parlamencie Europejskim, aby przeznaczyć środki unijne na pomoc powodzianom w naszym kraju, w tym na Opolszczyźnie.
- Na razie mamy zgodę aby 10 procent naszej alokacji - czyli prawie 400 mln zł przeznaczyć na działania na terenach powodziowych. To pieniądze w dwóch filarach, które są w naszej dyspozycji. Czyli infrastruktura, wsparcie dla przedsiębiorców. I ten drugi filar społeczny - czyli edukacja, polityka społeczna i zdrowie. No i prawie 588 mln euro jest na wsparcie obszarów wiejskich - rolników i przedsiębiorców na tych obszarach wiejskich. Łącznie to daje kwotę, na 7 państw, takiej zgody na ponad 18 mld euro. I to jest coś, co jest w naszych rękach. I z tego powinniśmy zbudować pewną listę potrzeb - mówił Andrzej Buła.

Europosłowie zamierzają też walczyć o dodatkowe środki z Unii Europejskiej. Tu przyda się współpraca choćby z naszymi południowymi sąsiadami Czechami, którzy także mocno ucierpieli w powodzi.

- Będziemy rozmawiać o tym, żeby tworzyć fundusze, które będą wykraczały poza interwencję naszego województwa. Bo gdybyśmy teraz mieli mówić o inwestycjach przeciwpowodziowych, to musimy to opracować wspólnie z Czechami. Bo czy coś działa na Głuchołazy, czy działa na Mikulovice i Jesenik, to tego się nie da zrobić bez tego partnerstwa. Jeżeli Dunaj płynie przez kilka państw europejskich, to to nie jest rzeka Węgrów czy Austriaków. To jest rzeka europejska - argumentował europoseł.

Zdaniem Andrzeja Buły wypracowanie modeli współpracy ponad granicami jest dziś niezbędne nie tylko w kontekście powodzi czy innych niepożądanych zjawisk klimatycznych, ale też bezpieczeństwa całej Unii Europejskiej, która mierzy się z zagrożeniami ze Wschodu.
Andrzej Buła cz.1
Andrzej Buła cz.2

Zobacz także

2024-11-13, godz. 12:58, Wiadomości z regionu Rodzinny dom dziecka z Lewina Brzeskiego znalazł nową siedzibę. To wciąż tymczasowe rozwiązanie Rodzinny Dom Dziecka z Lewina Brzeskiego znalazł nową, choć nadal tymczasową siedzibę. Na czas remontu dotychczasowego domu państwu Cimerman udało się wynająć obiekt, który spełnia potrzeby małżeństwa i 14-osobowej grupy po… » więcej 2024-11-11, godz. 10:35, Wiadomości z regionu Wielka woda nie dotarła do Mosznej, ale zamek i tak odwiedziło mniej gości Mniejszy ruch turystyczny niż w ubiegłym roku notuje zamek w Mosznej. Choć powódź nie dotknęła bezpośrednio pałacu, wielka woda z połowy września odcisnęła piętno na okazałej rezydencji. » więcej 2024-11-09, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Zdążyli przed zimą. Nowe kotły już ogrzewają szkołę podstawową w Nowym Świętowie [ZDJĘCIA] We wszystkich trzech budynkach Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Nowym Świętowie w gminie Głuchołazy jest już ciepło. To za sprawą uruchomienia nowych kotłów centralnego ogrzewania w kotłowniach budynku przedszkolnego… » więcej 2024-11-09, godz. 11:00, Gospodarka Rolniku! Nie czekaj ze składaniem wniosków do ARiMR o pomoc za straty w uprawach po powodzi Blisko 400 osób złożyło dotąd wnioski do opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o wypłatę rekompensat za straty w uprawach w wyniku powodzi. O wsparcie z ARiMR można się starać do 15 listopada. » więcej 2024-11-09, godz. 09:15, Gospodarka "To pozwoli na podstawowe zabezpieczenie mieszkańców". 40 mln złotych na usuwanie szkód powodziowych Duży zastrzyk pieniędzy trafi do województwa opolskiego na usunięcie szkód powodziowych. Prace będą prowadzone w różnych miejscach rzeki rozpoczynając od ujścia do zbiornika Nysa. » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »