Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-29, 09:46 Autor: Witold Wośtak

We Wronowie walka z czasem. Powodzianie wykorzystują każdy dzień ładnej pogody

Wronów, 28.10.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
Wronów, 28.10.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
Wronów, 28.10.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
Wronów, 28.10.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
Wronów, 28.10.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
Wronów, 28.10.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
"Byle do wiosny" i "jakoś musimy przetrwać". Takie głosy słychać najczęściej od mieszkańców Wronowa w gminie Lewin Brzeski sześć tygodni po powodzi oraz niemal całkowitym odcięciu miejscowości od świata.
Większość stara się wykorzystywać każdy dzień słonecznej i ciepłej, jak na koniec października pogody, by jak najbardziej zabezpieczyć dom przed zimą.

- Potrzeba opału, jak na razie zbieram drewno we wsi - mówi jeden z mieszkańców.
- Jestem praktycznie już po robocie, bo poważniejsza praca czeka mnie dopiero na wiosnę. Będę coś działać, kiedy ściany obeschną trochę, a na razie wszystko jest mokre. Na razie nie staram się o materiały budowlane, bo nie mam gdzie trzymać ich - na dworze to byłoby bez sensu. Jakoś dajemy sobie radę, gmina też jakoś stara się, bo dostałem kuchenkę elektryczną i pralkę. Co będzie dalej, to dopiero zobaczymy.

Jedno z małżeństw czeka na odgrzybienie tynków i zbijanie posadzek. Kobieta zwraca uwagę, że cegły są bardzo wilgotne.

- Cegły mają od 60 do 100 procent wilgotności, więc suszenie potrwa jeszcze naprawdę długo. Palimy w piecu, trochę osuszamy i trochę wietrzymy, ale mimo wszystko przydałby nam się koniecznie węgiel. Nie ma węgla, więc nie mamy czym palić, żeby osuszać. Nie da się korzystać tylko z osuszacza.

Jak mówi jeden z rolników, prace idą pomału do przodu i udało się nieco wysuszyć piwnice.

- Człowiek psychicznie już nie za bardzo wytrzymuje to wszystko, bo to straty duże, a ubezpieczyciele raczej ciężko rozmawiają z człowiekiem. Udało mi się odpalić piec. Choć on jest zardzewiały, jeszcze jakoś daje radę, ale nie wiem, jak długo on jeszcze wytrzyma. Codziennie osuszam i ogrzewam, żeby to podeschło trochę. Jeśli przyjdą przymrozki, będzie źle.

Mieszkańcy Wronowa są zgodni, że wiosną będzie duże zapotrzebowanie między innymi na cement, regipsy, szpachle i kleje.

Szerszą relację z Wronowa zaprezentujemy w dzisiejszym (29.10) magazynie Reporterski Obraz Dnia.
Mieszkaniec
Mieszkanka
Rolnik

Zobacz także

2024-11-14, godz. 13:30, Wiadomości z regionu Punkty pomocy dla powodzian w każdej poszkodowanej gminie Powstała lista punktów pomocowych dla powodzian z gmin dotkniętych wielką wodą we wrześniu. » więcej 2024-11-14, godz. 11:27, Wiadomości z regionu Pierwsze zasiłki na odbudowę trafią dziś na konta powodzian z gminy Grodków. W kolejce czeka około 70 rodzin Pierwsi powodzianie z gminy Grodków mają dziś (14.11) otrzymać zasiłki na odbudowę domów. Do tej pory po wsparcie na ten cel zgłosiło się kilkadziesiąt rodzin. » więcej 2024-11-14, godz. 09:42, Wiadomości z regionu Branża turystyczna podnosi się po powodzi. "Zapraszamy w Góry Opawskie" - Ruch turystyczny powoli wraca do normy po powodzi, więc zapraszamy - mówi naczelnik wydziału promocji, sportu i turystyki Urzędu Miejskiego w Głuchołazach Bartosz Bukała. » więcej 2024-11-13, godz. 12:58, Wiadomości z regionu Rodzinny dom dziecka z Lewina Brzeskiego znalazł nową siedzibę. To wciąż tymczasowe rozwiązanie Rodzinny Dom Dziecka z Lewina Brzeskiego znalazł nową, choć nadal tymczasową siedzibę. Na czas remontu dotychczasowego domu państwu Cimerman udało się wynająć obiekt, który spełnia potrzeby małżeństwa i 14-osobowej grupy po… » więcej 2024-11-11, godz. 10:35, Wiadomości z regionu Wielka woda nie dotarła do Mosznej, ale zamek i tak odwiedziło mniej gości Mniejszy ruch turystyczny niż w ubiegłym roku notuje zamek w Mosznej. Choć powódź nie dotknęła bezpośrednio pałacu, wielka woda z połowy września odcisnęła piętno na okazałej rezydencji. » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »