Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-10, 08:00 Autor: Jakub Biel

Prudnik liczy straty po powodzi: 100 mln zł na odbudowę, setki osób bez pracy

Zalana przez powódź ul. Batorego w Prudniku, gdzie jest wiele użytkowych lokali usługowych [fot. Jan Poniatyszyn]
Zalana przez powódź ul. Batorego w Prudniku, gdzie jest wiele użytkowych lokali usługowych [fot. Jan Poniatyszyn]
Popowodziowy kompleks ogrodowy za Młynem w Prudniku [fot. Marcin Boczek]
Popowodziowy kompleks ogrodowy za Młynem w Prudniku [fot. Marcin Boczek]
Prudnik liczy straty po powodzi. Te są zarówno w infrastrukturze drogowej, mostowej czy sportowej. Powódź dotknęła również wiele zakładów produkcyjnych znajdujących się w Prudniku. Firmy wstrzymały swoją działalność, a wiele osób pozostaje bez pracy. Odbudowa, choć według zapewnień lokalnych władz, ma zostać przeprowadzona jak najszybciej, to jednak pewne jest, że potrwa.
- My musimy liczyć straty według cen nie tych, za które były budowane, a po cenach rynkowych – mówi Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika.

- Szacujemy, że koszt odbudowy tego, co zostało zniszczone to około 100 mln złotych w infrastrukturze tylko gminnej. Zostało uszkodzone mienie prywatne i te straty są również ogromne, bo z tego co wiem, sama spółdzielnia „Pionier” szacuje swoje straty na około 15 mln złotych. To jest zakład produkcyjny, którego dzisiaj nie ma, bo nie funkcjonuje. 200 osób jest bez pracy - dodaje.

Powódź dotknęła także inne przedsiębiorstwa, które na co dzień dają pracę mieszkańcom regionu, wśród nich m.in. firmę Henniges, znajdującą się na terenie dawnych zakładów Frotexu.
Grzegorz Zawiślak

Zobacz także

2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej 2024-09-27, godz. 17:37, Wiadomości z regionu Jakie były zrzuty wody, kiedy zalało Lewin Brzeski? Burmistrz Lewina Brzeskiego twierdzi, że wody, która przepływała przez gminę, kiedy doszło do zalania gminy, musiało być więcej niż podawały to Wody Polskie. » więcej
39404142434445
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »