Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-07, 10:30 Autor: Justyna Maćkowiak

Dziś specjalna sesja sejmiku dotycząca pomocy samorządom poszkodowanym przez powódź

Sesja sejmiku [fot. Joanna Matlak]
Sesja sejmiku [fot. Joanna Matlak]
Rafał Bartek [fot. Marcin Boczek]
Rafał Bartek [fot. Marcin Boczek]
- Na pierwszą, doraźną pomoc chcemy przekazać powodzianom 10 mln zł - potwierdził w Porannej Rozmowie Radia Opole przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego Rafał Bartek. Dziś (07.10) o 16:00 specjalna sesja sejmiku dotycząca właśnie pomocy samorządom poszkodowanym przez powódź.
- Ta pomoc będzie potrzeba i dziś i jutro. To nie jest sprint - zaznacza gość Radia Opole i dodaje, że na razie nie mówimy o górnej granicy pomocy, bo wciąż trwa szacowanie strat. - Już wykorzystujemy tę pulę, to też pokazuje skalę potrzeb wobec tego kataklizmu, z którym mieliśmy do czynienia. To pierwsza doraźna pomoc, która ma trafić jak najszybciej do tych, którzy najbardziej tej pomocy potrzebują. Na taką pomoc musi być stać województwo. W ostatnich latach bardzo uważnie gospodarowaliśmy środkami finansowymi, również za czasów marszałka Buły, teraz to też kontynuujemy. Zadłużenie województwa jest na bardzo niskim poziomie, dlatego musi być nas stać na taką pomoc, na taki gest solidarności.

- Na ponad 300 milionów złotych są szacowane straty w infrastrukturze drogowej, która jest w naszym zarządzie - dodaje Rafał Bartek. - To jest bardzo ważne, żeby dzisiaj nie na hura, ale z głową odbudowywać, z głową remontować. Bo jak widzimy żywioł nas zaskakuje. Wydawało nam się, że po 1997 roku niewiele może nas w tym zakresie zaskoczyć, tymczasem zaskoczyło. Również w swojej skali zniszczenia, szybkości zniszczenia, więc bardzo ważne, żeby się do tego mądrze przygotowywać. Trzeba mądrze skonstruować budżety, aby miejsca, które dotykają kataklizmy, były tak odbudowywane, aby kolejny kataklizm nie przynosił już takich zniszczeń.
Rafał Bartek cz. 1
Rafał Bartek cz. 2

Zobacz także

2024-09-28, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Uczniowie z Głubczyc od początku powodzi pomagają poszkodowanym. "Nie trzeba ich zmuszać" Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach od kilku dni pomagają w tamtejszych punktach dystrybucji darów. Sortują przywożone rzeczy, w tym jedzenie oraz ubrania, ale również pakują i zawożą je do powodzian. Młodzież… » więcej 2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej
38394041424344
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »