Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-03, 09:42 Autor: Justyna Maćkowiak

"To jest trochę takie smutne dla mnie". Wójt Branic gościem Radia Opole

Sytuacja popowodziowa w gminie Branice [fot. Marcin Boczek]
Sytuacja popowodziowa w gminie Branice [fot. Marcin Boczek]
- Zła sytuacja naszej gminy w mediach się nie przebija, mówi się o innych miejscowościach, a mieszkańcy ucierpieli w powodzi bardziej niż w 1997 roku - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole wójt Branic Sebastian Baca.
Najgorzej było w miejscowościach Branice-Zamek, Boboluszki czy Dzierżkowice, gdzie ponad 70 domów zostało zalanych przez przepływającą nieopodal rzekę Opawę. Powódź wyrządziła znaczne szkody zarówno w prywatnych domach, jak i infrastrukturze drogowej.

- To jest tragedia - dodaje gość Radia Opole. - W ostatnich latach ten rozwój Branic to taka symbioza pełna z Republiką Czeską. Nasi mieszkańcy pracują w czeskiej strefie przemysłowej, z kolei mieszkańcy Krnova czy Opawy przyjeżdżali do nas na zakupy. Ten handel się mocno rozwijał. Na ten moment wszystkie cztery mosty są zamknięte. Musimy dojeżdżać do naszych sąsiadów przez gminę Kietrz, to jest kilkadziesiąt kilometrów dalej.

- W większości są to wspólne mosty, ale w bieżącym utrzymaniu Czech. To jednak nie oznacza, że to nasi południowi sąsiedzi muszą je całkowicie odbudować - zaznacza wójt Branic. Przeprawy częściowo należą do opolskich samorządów.

- Pomoc samorządów z kraju była ofiarna, zostaliśmy zasypani artykułami pierwszej potrzeby - dodaje Sebastian Baca. - Poza miastem Opole, samorządem województwa, ani jedna gmina z województwa opolskiego do nas nie zadzwoniła z taką pomocą w postaci szufli czy miotły... To jest trochę takie smutne dla mnie. Większość opolskich gmin nie została poszkodowana, a tak naprawdę nikt o nas nie pamięta. Być może wszystko zostało skierowane na te gminy bardziej medialne i te, które jeszcze mocniej ucierpiały niż Branice: Głuchołazy czy Nysa. Inne samorządy z kraju jakoś nas znalazły.

W najbardziej poszkodowanych domach woda sięgała nawet półtora metra. Wszyscy mieszkańcy otrzymali już zasiłki powodziowe.
Sebastian Baca
Sebastian Baca 2

Zobacz także

2024-09-30, godz. 12:45, Wiadomości z regionu Jakość wody na terenach powodziowych. Najnowszy raport sanepidu Na terenach powodziowych wciąż są problemy z zaopatrzeniem w wodę. Ale sytuacja się poprawie. Między innymi woda w Nysie obecnie jest już zdatna do spożycia. » więcej 2024-09-30, godz. 11:01, Poranna rozmowa Radia Opole "Nie tylko odbudowa, ale i wzmacnianie odporności przeciwpowodziowej". Daniel Palimąka o planie odbudowy powiatu nyskiego Gościem Porannej Rozmowy radia Opole był starosta nyski Daniel Palimąka, którego pytaliśmy m.in. o skalę zniszczeń infrastruktury drogowej w powiecie - Jest coraz mniej tych dróg kompletnie nieprzejezdnych. Oczywiście my nie odrestaurujemy… » więcej 2024-09-30, godz. 10:05, Wiadomości z regionu "Samorząd sam nie udźwignie kosztów odbudowy". Starosta nyski w Radiu Opole O skali zniszczeń oraz planach odbudowy infrastruktury drogowo-mostowej mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole starosta nyski Daniel Palimąka. » więcej 2024-09-29, godz. 19:00, Wiadomości z regionu "Ludzie potrafią dbać o innych". Ciepłe posiłki, kawa i ciasto dla mieszkańców Głuchołaz Ciepłe posiłki, kawę, herbatę i ciasto serwowała dzisiaj na rynku w Głuchołazach grupa wolontariuszy z Przywór w gminie Tarnów Opolski. » więcej 2024-09-29, godz. 17:35, Wiadomości z regionu Głuchołazy próbują wrócić do normalności po zalaniu przez wielką wodę. Niedzielne porządki Niedziela nie jest dniem wolnym od sprzątania, zwłaszcza dla mieszkańców ulicy Andersa w Głuchołazach. Ta część miasta została bardzo poszkodowana przez wielką wodę sprzed dwóch tygodni. » więcej
35363738394041
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »