Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-27, 15:46 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

"Woda zabrała nam wszystko". Rolnicy z gminy Głogówek liczą straty

Miejscowość Kierpień [fot. archiwum prywatne]
Miejscowość Kierpień [fot. archiwum prywatne]
Miejscowość Kierpień [fot. archiwum prywatne]
Miejscowość Kierpień [fot. archiwum prywatne]
Miejscowość Kierpień [fot. archiwum prywatne]
Miejscowość Kierpień [fot. archiwum prywatne]
Miejscowość Kierpień [fot. archiwum prywatne]
Miejscowość Kierpień [fot. archiwum prywatne]
Wielka woda wyrządziła też wiele szkód w gospodarstwach rolnych. Przykładem jest miejscowość Kierpień w gminie Głogówek, gdzie zalana była cała wioska. Teraz tamtejsi rolnicy zaczynają powoli porządkować swoje gospodarstwa i liczyć straty, choć jak mówią - jest ciężko.
- Woda porwała nam 350 balotów słomy i 120 balotów kiszonki, a mamy do wykarmienia 90 sztuk bydła opasowego - mówi Łukasz Ficek, gospodarz z Kierpienia.

- Trzeba to teraz wszystko posprzątać, wszystko wszędzie leży i ogólnie jest pełno syfu tutaj. Wypadałoby, żeby przedstawiciele Wód Polskich też tutaj przyjechali zobaczyć, jakie są straty, a nie za dwa tygodnie jak przyjdzie pismo i powiedzą, że nie mają funduszy. Nikogo nie ma. Trzeba wszystko posprzątać. Na polach leży pełno syfu, żwiru, a to nie jest nasze, więc niech ktoś przyjedzie i posprząta.

- Mamy ogromne straty. Woda zabrała nam wszystko. Teraz musimy to wszystko posprzątać - dodaje Elżbieta Ficek.

- Zalane były całe posesje, podwórka. My mieliśmy po kolana wody na podwórku, więc ten cały brud musimy posprzątać. Zalane są też piwnice, część budynków. Wszystkie chlewy były też pod wodą, więc pierwsza dwa dni to była pomoc dla tych zwierząt, które były do naszych kolan w wodzie. Te małe cielaki też nie będą stały w tym wszystkim nie wiadomo ile.

Rolnicy dodają, że pomoc otrzymali ze strony innych gospodarzy z całej Polski oraz Izby Rolniczej w Opolu. Do Kierpnia z paszami, zbożem i nie tylko dotarli między innymi rolnicy z Podlasia.
Łukasz Ficek
Elżbieta Ficek

Zobacz także

2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej 2024-09-27, godz. 17:37, Wiadomości z regionu Jakie były zrzuty wody, kiedy zalało Lewin Brzeski? Burmistrz Lewina Brzeskiego twierdzi, że wody, która przepływała przez gminę, kiedy doszło do zalania gminy, musiało być więcej niż podawały to Wody Polskie. » więcej
39404142434445
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »