Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-27, 15:46 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

"Woda zabrała nam wszystko". Rolnicy z gminy Głogówek liczą straty

Miejscowość Kierpień [fot. archiwum prywatne]
Miejscowość Kierpień [fot. archiwum prywatne]
Miejscowość Kierpień [fot. archiwum prywatne]
Miejscowość Kierpień [fot. archiwum prywatne]
Miejscowość Kierpień [fot. archiwum prywatne]
Miejscowość Kierpień [fot. archiwum prywatne]
Miejscowość Kierpień [fot. archiwum prywatne]
Miejscowość Kierpień [fot. archiwum prywatne]
Wielka woda wyrządziła też wiele szkód w gospodarstwach rolnych. Przykładem jest miejscowość Kierpień w gminie Głogówek, gdzie zalana była cała wioska. Teraz tamtejsi rolnicy zaczynają powoli porządkować swoje gospodarstwa i liczyć straty, choć jak mówią - jest ciężko.
- Woda porwała nam 350 balotów słomy i 120 balotów kiszonki, a mamy do wykarmienia 90 sztuk bydła opasowego - mówi Łukasz Ficek, gospodarz z Kierpienia.

- Trzeba to teraz wszystko posprzątać, wszystko wszędzie leży i ogólnie jest pełno syfu tutaj. Wypadałoby, żeby przedstawiciele Wód Polskich też tutaj przyjechali zobaczyć, jakie są straty, a nie za dwa tygodnie jak przyjdzie pismo i powiedzą, że nie mają funduszy. Nikogo nie ma. Trzeba wszystko posprzątać. Na polach leży pełno syfu, żwiru, a to nie jest nasze, więc niech ktoś przyjedzie i posprząta.

- Mamy ogromne straty. Woda zabrała nam wszystko. Teraz musimy to wszystko posprzątać - dodaje Elżbieta Ficek.

- Zalane były całe posesje, podwórka. My mieliśmy po kolana wody na podwórku, więc ten cały brud musimy posprzątać. Zalane są też piwnice, część budynków. Wszystkie chlewy były też pod wodą, więc pierwsza dwa dni to była pomoc dla tych zwierząt, które były do naszych kolan w wodzie. Te małe cielaki też nie będą stały w tym wszystkim nie wiadomo ile.

Rolnicy dodają, że pomoc otrzymali ze strony innych gospodarzy z całej Polski oraz Izby Rolniczej w Opolu. Do Kierpnia z paszami, zbożem i nie tylko dotarli między innymi rolnicy z Podlasia.
Łukasz Ficek
Elżbieta Ficek

Zobacz także

2024-12-27, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Powódź uszkodziła posadzkę w głuchołaskim kościele. Odkryła kryptę, być może średniowieczną Nadal odkrywane są skutki wrześniowej powodzi w Głuchołazach. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w kościele pod wezwaniem świętego Wawrzyńca w centrum miasta zauważono zapadlisko w części prezbiterialnej. » więcej 2024-12-26, godz. 16:46, Wiadomości z regionu Kropla w morzu potrzeb. 100 tysięcy na odbudowę dróg po powodzi w powiecie brzeskim Jedynie 100 tysięcy złotych zaplanowano w przyszłorocznym budżecie powiatu brzeskiego na usuwanie popowodziowych szkód w infrastrukturze drogowej. Stało się tak, mimo iż szacunki samorządu mówią o stratach na poziomie pół miliarda… » więcej 2024-12-26, godz. 14:00, Wiadomości z regionu "Mosty współpracy" w Krapkowicach gotowe, czas na przeprawę w Pisarzowicach Są pieniądze na prace projektowe dotyczące odbudowy mostu w Pisarzowicach (gmina Strzeleczki) po zniszczeniach w trakcie wrześniowej powodzi. » więcej 2024-12-26, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Do 2028 roku GDDKiA chce przebudować DK 45 w Krapkowicach Nie później niż w 2028 roku będzie przejezdna droga krajowa 45 w Krapkowicach po uszkodzeniu dwóch mostów przez powódź. » więcej 2024-12-25, godz. 16:50, Wiadomości z regionu Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej powodzi. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »