Radio Opole » Wakacje z duchami 2023 » 'Wakacje z duchami Radia Opole' - posłuchaj znanych…

"Wakacje z duchami Radia Opole" - posłuchaj znanych i nieznanych historii i legend z regionu

"Wakacje z duchami" - posłuchaj znanych i nieznanych historii i legend z naszego regionu. Premiera już w poniedziałek! [fot. https://pixabay.com/pl]
"Wakacje z duchami" - posłuchaj znanych i nieznanych historii i legend z naszego regionu. Premiera już w poniedziałek! [fot. https://pixabay.com/pl]
Niesamowite miejsca, niesamowite przygody, opowieści z dreszczykiem - to wszystko w naszym nowym wakacyjnym cyklu "Wakacje z duchami", którego autorem jest historyk Grzegorz Bortnik. Opowieści na antenie (mistrzowsko!) czyta opolski aktor Waldemar Kotas.

Opowieści prezentowane są w wakacje od poniedziałku do piątku o 10:45 (część 1.) i 13:45 (część 2.). Części będzie 44. Wszystkie po emisji są do posłuchania na tej podstronie.

2023-09-01, 14:00

O Winicjuszu, który czas zatrzymał

Dawno, dawno temu, żył w Opolu franciszkanin – brat Winicjusz. Nadzwyczaj pilnie przestrzegał zakonnej reguły, dlatego mógł częściej, niż inni wychodzić za klasztorną furtę i świecki padół oglądać. Spodobało mu się to tak bardzo, że zapragnął śluby zakonne porzucić i wieść egzystencję rozrywkami wszetecznymi wypełnioną. Pewnej, letniej nocy, kiedy, leżąc na sienniku, wspominał kibić jednej, z napotkanych na rynku, Opolanek, mruknął do siebie:
- Ech, do czarta!

Co było dalej? Posłuchajcie!
2023-08-31, 14:00

O zjawie damy z wieży Woka

Dawno, dawno temu, na południu Czech, żył potężny pan. Zwano go Wok z Rożemberka. Za wierną służbę, otrzymał od króla rozległe ziemie na Śląsku, gdzie lokował Prudnik i kazał wznieść gotycki zamek. Cała szlachta zazdrościła mu bogactwa, albowiem posiadał żyzne grunty i beczki pełne florenów. Jednak jego najdroższym skarbem była córka – piękna Katarzyna. Panna, zazwyczaj nie sprzeciwiała się woli ojca, lecz – na nieszczęście - pokochała ubogiego rycerza Zyndrama...

Co było dalej? Posłuchajcie!
2023-08-30, 14:00

O zjawie mnicha z Czerwenej Hory

Dawno, dawno temu - w roku 862 - potężnym Państwem Wielkomorawskim rządził mądry i
sprawiedliwy książę – Rościsław. Do jego stolicy – Weligradu – przyjeżdżali kupcy znad Loary i Renu, od Słowian Południowych i bitnych Bułgarów. Miał też drużynę dzielnych wojów, z którymi granice swego władztwa, na wszystkie strony świata, chciał rozszerzyć. Martwił się jednak, że lud w pogaństwie żyje i – jak przed wiekami – cześć błyskawicy oddaje.

Co było dalej? Posłuchajcie!
2023-08-29, 14:00

O szaleństwie rycerza Glaubicza

W wiekach średnich, wiele familii znamienitych żyło na Śląsku Opolskim. Byli tu m.in. Besowie - pieczętujący się wizerunkiem pnia z zielonymi liśćmi, Czamborowie - w których herbie róg turzy i jeleni można było oglądać, Haugwitze [haugwice – czyt.] – z baranią głową, na czerwonym polu, a także Kórniccy, mający staropolski znak złotej gwiazdy i półksiężyca, Leliwą zwany.

Co było dalej? Posłuchajcie!
2023-08-28, 14:00

O cudownym kotle

Dawno, dawno temu, na Śląsku, mieszkali waleczni Celtowie. Rządził nimi wódz Cymbelin, który miał niezwykle urodziwą córkę, imieniem Brygit. O rękę dziewczęcia zabiegało wielu zalotników, lecz panna – ku ogromnemu zmartwieniu rodzica – odtrącała jednego po drugim.

Co było dalej? Posłuchajcie!
2023-08-25, 14:00

O jeźdźcu bez głowy

Dawno, dawno temu, z Miśni przybył w okolice Głuchołaz rycerz Henryk Schoff. Na
zboczu Kopy Biskupiej zajął opuszczony zamek Leuchtenstein i uczynił z tego Burgu
gniazdo raubritterów, czyli herbowych rzezimieszków. Dzięki doskonałemu położeniu strażnicy, mógł grabić kupców, jadących z Opola do Pragi bądź Wiednia. Miejscowa ludność również drżała, o zawartość sakiewek, bo złoczyńcy nie gardzili nawet spiłowanym, srebrnym groszem. Powiadano, że zdarzyło się, iż napadnięci w gospodzie podróżni, którzy nie chcieli majątku rabusiom oddać, zostali spaleni żywcem, wraz z całą karczmą.

Co było dalej? Posłuchaj!
2023-08-24, 14:11

O duchu smoka ze Smogorzow

Dawno, dawno temu, w czasach uroczo pogańskich, w okolicach Smogorzowa, Perun uderzył
błyskawicą w ziemię i wyrył jamę ogromną, z której wypełzł smok.

Co było dalej? Posłuchajcie!
2023-08-23, 14:00

O szaleństwie rycerza Lorencza i krzyżu pokutnym z Wierzbnika

Dawno, dawno temu, niedaleko Grodkowa stał warowny dwór władyki Lorencza. Był on sławnym raubritterem, czyli rycerzem – rzezimieszkiem. Nocą lub za dnia łupił handlarzy, wiozących kosztowny ładunek bądź posiadających wypełnioną florenami sakiewkę. Dla okupu lub rozrywki, porywał też mniszki i okoliczne dziewczęta, bo uwielbiał wieczorową porą słuchać ckliwych pieśni. Żeby zaś móc egzystencjalne dysputy prowadzić, uwięził plebana z Wierzbnika.

Co było dalej? Posłuchajcie!
2023-08-22, 14:00

O siedmiu siostrach

Straszny był rok 1655. Szwed z armią w ziemie polskie wkroczył. Bez litości palił, grabił i mordował. Szlachta niegodnie na stronę wroga przeszła. W Kiejdanach zaprzaniec Radziwiłł unię z Litwą zerwał, a w całym kraju tylko miasta nieliczne się broniły. W końcu nawet Kraków padł i Stefan Czarniecki wojsko wyprowadził, aby wojnę podjazdową toczyć. Osamotniony klasztor Jasnogórski dzielnie opór nieprzyjacielowi stawiał, natomiast Jan Kazimierz – polski król – za granicę, na Śląsk, z nielicznym dworem musiał uchodzić.

Co było dalej? Posłuchajcie!
2023-08-21, 14:00

O rusałce i źródełku miłości

Dawno, dawno temu, gdy Słowianie czcili zapomnianych bogów, w puszczy niedaleko Ujazdu,
niebiański Perun uderzył błyskawicą w ziemię. Z hukiem grzmotu roztrzaskał przedwieczny głaz, spod którego wytrysło przejrzyste źródełko. Opiekę nad krynicą, z woli bogów, objęła wówczas wesoła, niebieskooka rusałka.

Co było dalej? Posłuchajcie!
12345

Zobacz także

2023-09-01, godz. 14:00 O Winicjuszu, który czas zatrzymał Dawno, dawno temu, żył w Opolu franciszkanin – brat Winicjusz. Nadzwyczaj pilnie przestrzegał zakonnej reguły, dlatego mógł częściej, niż inni wychodzić… » więcej 2023-08-31, godz. 14:00 O zjawie damy z wieży Woka Dawno, dawno temu, na południu Czech, żył potężny pan. Zwano go Wok z Rożemberka. Za wierną służbę, otrzymał od króla rozległe ziemie na Śląsku… » więcej 2023-08-30, godz. 14:00 O zjawie mnicha z Czerwenej Hory Dawno, dawno temu - w roku 862 - potężnym Państwem Wielkomorawskim rządził mądry i sprawiedliwy książę – Rościsław. Do jego stolicy – Weligradu… » więcej 2023-08-29, godz. 14:00 O szaleństwie rycerza Glaubicza W wiekach średnich, wiele familii znamienitych żyło na Śląsku Opolskim. Byli tu m.in. Besowie - pieczętujący się wizerunkiem pnia z zielonymi liśćmi… » więcej 2023-08-28, godz. 14:00 O cudownym kotle Dawno, dawno temu, na Śląsku, mieszkali waleczni Celtowie. Rządził nimi wódz Cymbelin, który miał niezwykle urodziwą córkę, imieniem Brygit. O rękę… » więcej 2023-08-25, godz. 14:00 O jeźdźcu bez głowy Dawno, dawno temu, z Miśni przybył w okolice Głuchołaz rycerz Henryk Schoff. Na zboczu Kopy Biskupiej zajął opuszczony zamek Leuchtenstein i uczynił z… » więcej 2023-08-24, godz. 14:11 O duchu smoka ze Smogorzow Dawno, dawno temu, w czasach uroczo pogańskich, w okolicach Smogorzowa, Perun uderzył błyskawicą w ziemię i wyrył jamę ogromną, z której wypełzł smok. Co… » więcej 2023-08-23, godz. 14:00 O szaleństwie rycerza Lorencza i krzyżu pokutnym z Wierzbnika Dawno, dawno temu, niedaleko Grodkowa stał warowny dwór władyki Lorencza. Był on sławnym raubritterem, czyli rycerzem – rzezimieszkiem. Nocą lub za dnia… » więcej 2023-08-22, godz. 14:00 O siedmiu siostrach Straszny był rok 1655. Szwed z armią w ziemie polskie wkroczył. Bez litości palił, grabił i mordował. Szlachta niegodnie na stronę wroga przeszła. W Kiejdanach… » więcej 2023-08-21, godz. 14:00 O rusałce i źródełku miłości Dawno, dawno temu, gdy Słowianie czcili zapomnianych bogów, w puszczy niedaleko Ujazdu, niebiański Perun uderzył błyskawicą w ziemię. Z hukiem grzmotu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »