Radio Opole » Wszystko o literaturze » Posłuchaj rozmów z gośćmi audycji » O książce 'Poczet islamskich ideologów i ekstremistów'…
2023-07-31, 12:55 Autor: Ireneusz Prochera

O książce "Poczet islamskich ideologów i ekstremistów" Sławosza Grześkowiaka

Sławosz Grzeskowiak [fot. Archiwum prywatne autora]
Sławosz Grzeskowiak [fot. Archiwum prywatne autora]
Książka Sławosza Grześkowiaka to wyjątkowa pozycja na polskim rynku. Zawiera nie tylko historie dżihadystów z pierwszych stron gazet, ale także tych mniej znanych masowemu odbiorcy, co nie znaczy, że mniej istotnych dla szeroko rozumianego ruchu islamistycznego terroryzmu. Autor pokazuje niejednorodność tego ruchu oraz jego ewolucję w czasie i pojawianie się w różnych przestrzeniach geograficznych oraz w odmiennych kontekstach historycznych. Z autorem rozmawiał Ireneusz Prochera.
"Po pokonaniu ISIS w Syrii i ograniczeniu roli Al-Kaidy wydawać się mogło, że islamistyczny terroryzm swoje dni chwały ma już za sobą. Nie należy ulegać jednak myśleniu życzeniowemu. Po wycofaniu się USA z Afganistanu odradza się tam i Al-Kaida i odłamy Państwa Islamskiego, gorącym regionem staje się Afryka Subsaharyjska. Zarówno na Sahelu jak i niżej w kierunku równika działania terrorystów przybierają na sile. Pracownicy wywiadu, dowódcy wojskowi przewidują, że w ciągu dwóch lat problem zamachów może nasilić się także na Zachodzie. Dlatego warto przyjrzeć się ponownie ewolucji tego międzynarodowego ruchu, jego bojownikom i ideologom.

Biorąc pod uwagę, że terroryści nawzajem siebie inspirują, przekazują sobie opowieści o minionych polach walk kiedyś w Afganistanie, Bośni, Czeczenii, teraz już w Syrii i Iraku, warto jest poznać co ich motywuje, jakie są ich osobiste historie, by móc myśleć o przyszłości tego zjawiska. Bo jedno jest pewne, to nie jest jeszcze zakończona historia. Jan Wójcik, redaktor Układu Sił, założyciel Euroislam.pl"

Zobacz także

2023-10-03, godz. 15:50 Jak rozmawiać z każdym i wszędzie, by unikać konfliktów i żyć lepiej? Różnice zdań i konflikty zdają się być wpisane w ludzką naturę. Można to jednak robić konstruktywnie, grzecznie i z empatią, o czym przekonuje mediatorka… » więcej 2023-10-02, godz. 16:10 Eleonora Szafran, córka Tadeusza Pietrzykowskiego „Teddy’ego” o cudem odnalezionych pamiętnikach Ojca Chociaż postać Tadeusza Pietrzykowskiego nigdy nie została zapomniana, a kilka lat temu przybliżył ją szerokiej publiczności również film, odnalezione… » więcej 2023-09-29, godz. 18:45 Na czym polega wciąż rosnąca popularność mangi i anime w Polsce? Animacje japońskie obecne były w Polsce jeszcze w PRL-u, jednak prawdziwy boom nastąpił w latach 90-tych. Jednak to komiks stał się prawdziwym fenomenem… » więcej 2023-09-25, godz. 08:30 Stephen King ma w Opolu swój klub Z inicjatywy Kuby Branickiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu powstał Klub Dyskusyjny Stephena Kinga, a wszystko rozpoczęło się w dniu urodzin pisarza… » więcej 2023-09-22, godz. 10:27 Czy powrót "syna marnotrawnego" zawsze jest możliwy? Jak przekonuje autor książki - tak. Przy czym bierne oczekiwanie na powrót synów i córek "marnotrawnych" (a to właśnie ich, młodzieży i młodych dorosłych… » więcej 2023-09-19, godz. 18:40 Niezwykła ekspedycja Elliki Tomson. Czy niezwykłą podróż można przeżyć, nie ruszając się z domu? Czy można zostać podróżniczką i odkrywczynią we własnym bloku? Okazuje się, że tak, a robi to bohaterka najnowszej książki wydanej przez Wydawnictwo… » więcej 2023-09-11, godz. 15:10 Opowieści Baby Tiny Wiele osób na pewno zaskoczy słowo "Baba" w tytule (już dwóch) książek Martiny Mandery-Rzepczyńskiej. Kiedy jednak wejdziemy w opowiedziany tu świat słowiańskich… » więcej 2023-09-07, godz. 10:50 Nietypowy, czeski listopad. Posłuchaj rozmowy z Aleną Mornštajnovą Listopad, jak wynika z najnowszej, tak właśnie zatytułowanej książki Aleny Mornstejnovej, to dla Czechów miesiąc o szczególnym znaczeniu. Co by jednak… » więcej 2023-08-24, godz. 15:29 Z Konstantym Gebertem o książce "Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela" Konstanty Gebert to dziennikarz, publicysta, który stał się jednym z inicjatorów odrodzenia życia żydowskiego w Polsce. Odwiedził Opole w ramach wydarzeń… » więcej 2023-08-21, godz. 08:07 Rodzina Monet, to już nie tylko literackie zjawisko W rozmowie z Karoliną Branicką z Oddziału dziecięco-Młodzieżowego MBP w Opolu rozmawialiśmy o serii książek "Rodzina Monet", która stała się swoistym… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »