Radio Opole » Salon naukowy » Posłuchaj rozmów Kacpra Śnigórskiego z naszymi…

Posłuchaj rozmów Kacpra Śnigórskiego z naszymi gośćmi (2023):

2023-12-18, 22:00

W tym roku Fundacja Badań Fizycznych im. J. Schwingera przyznała granty tylko dwóm uczelniom na świecie, w tym fizykom z UO!

Uniwersytet Opolski [fot. Anna Kurc]
Uniwersytet Opolski [fot. Anna Kurc]
Naukowcy Uniwersytetu Opolskiego zajmujący się fizyką teoretyczną otrzymają wsparcie z amerykańskiej Fundacji Badań Fizycznych im. Juliana Schwingera. W tym roku fundacja przyznała granty tylko dwóm uczelniom na świecie. Projekt dotyczy badań procesów fizycznych zachodzących w dwuwymiarowych materiałach dla nanoelektroniki. Na ten temat porozmawialiśmy z dyrektorem Instytutu Fizyki Uniwersytetu Opolskiego, profesorem Włodzimierzem Stefanowiczem.
2023-12-11, 14:52

Mini wersja Centrum Nauki Kopernik ma powstać w Opolu

Stefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w 2022 roku otwarto w Nysie [fot. Joanna Matlak]
Stefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w 2022 roku otwarto w Nysie [fot. Joanna Matlak]
SOWA pojawi się w przyszłym roku na opolskim osiedlu Armii Krajowej. Chodzi o Stefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Mini wersja Centrum Nauki Kopernik ma powstać w Filii Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu. Na ten temat, ale też o tym, jak MDK sprzyja nauce młodzieży rozmawialiśmy z dyrektor placówki - Elżbietą Marciniszyn.
2023-12-06, 13:10

Jak zostać Najlepszym Absolwentem Wydziału i jak łączyć pracę ze studiowaniem?

Politechnika Opolska [fot. Politechnika Opolska]
Politechnika Opolska [fot. Politechnika Opolska]
Gośćmi audycji tym razem byli: dr Marzena Szewczuk-Stępień, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej oraz zdobywcy tytułu "Najlepszy Absolwent Wydziału": Karolina Kuczman, najlepsza absolwentka studiów magisterskich oraz Eryk Franke, najlepszy absolwent studiów licencjackich. Opowiedzieli o tym, jak się zdobywa taki tytuł. Było też o tym, jak łączyć pracę ze studiowaniem i czego, poza wiedzą książkową można się nauczyć w czasie studiowania.
2023-11-21, 09:09

Czy teologia ma jeszcze jakieś niezbadane obszary?

[fot. Envato]
[fot. Envato]
Ks. Jerzy Kostorz [fot. Łukasz Fura]
Ks. Jerzy Kostorz [fot. Łukasz Fura]
Gościem programu Salon naukowy był ksiądz prof. Jerzy Kostorz. Porozmawialiśmy o metodach badań w teologii, o nowinkach w nauczaniu religii w szkołach oraz o konferencji naukowej "Motywacyjna wartość sportu w edukacji, wychowaniu i w życiu".
2023-11-14, 08:55

Mamuty, dinozaury, ptaki dodo... czy kiedyś przywrócimy je do życia?

Dinozaury, jaskiniowcy i historia. Radio Opole odwiedziło JuraPark w Krasiejowie [fot. Marcin Boczek]
Dinozaury, jaskiniowcy i historia. Radio Opole odwiedziło JuraPark w Krasiejowie [fot. Marcin Boczek]
Czy kiedyś jeszcze będą istnieć dinozaury? Jaka jest szansa na przywrócenie mamutów do życia? Po co mielibyśmy to zrobić?

Gościem poniedziałkowego Salonu Naukowego był dr Grzegorz Oloś z Instytutu Inżynierii Środowiska i Biotechnologii Uniwersytetu Opolskiego, który odpowiedział na te pytania.
2023-11-07, 09:23

Jesieniara, rzepiara, dzbany... czy to jest onomastyka?

Lekcja języka [fot. Envato]
Lekcja języka [fot. Envato]
Onomastyka jako dyscyplina nauk rozwinęła się w XIX w. w Niemczech, Francji i krajach skandynawskich. Za twórcę słowiańskiej onomastyki uważa się F. Miklosicha... Natomiast czym jest tak naprawdę ten dział językoznawstwa?

Gościem Salonu Naukowego Radia Opole była profesor Danuta Lech-Kirstein z Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego, która wytłumaczyła nam co to jest ta cała onomastyka.
2023-10-17, 14:28

Wybory parlamentarne okiem politologa

Adam Drosik [fot. Marcin Boczek]
Adam Drosik [fot. Marcin Boczek]
Gościem audycji był prof. Adam Drosik, dziekan Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej UO. Nasz gość wytłumaczył nam wszystkie zagadnienia związane z wyborami parlamentarnymi.
12345

Zobacz także

2024-01-02, godz. 16:19 Uniwersytet Opolski - co wydarzyło się na uczelni w minionym roku? Co wydarzyło się na Uniwersytecie Opolskim w minionym roku, pytamy Katarzynę Kownacką, rzeczniczkę uczelni. » więcej 2023-12-27, godz. 11:53 Jak politycy powinni komunikować się ze swoimi wyborcami poprzez media społecznościowe? Jak politycy powinni komunikować się ze swoimi wyborcami poprzez media społecznościowe oraz jak uniknąć kłótni politycznych przy wigilijnym stole, nad… » więcej 2023-12-18, godz. 22:00 W tym roku Fundacja Badań Fizycznych im. J. Schwingera przyznała granty tylko dwóm uczelniom na świecie, w tym fizykom… Naukowcy Uniwersytetu Opolskiego zajmujący się fizyką teoretyczną otrzymają wsparcie z amerykańskiej Fundacji Badań Fizycznych im. Juliana Schwingera. W… » więcej 2023-12-11, godz. 14:52 Mini wersja Centrum Nauki Kopernik ma powstać w Opolu SOWA pojawi się w przyszłym roku na opolskim osiedlu Armii Krajowej. Chodzi o Stefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Mini wersja Centrum Nauki Kopernik… » więcej 2023-12-06, godz. 13:10 Jak zostać Najlepszym Absolwentem Wydziału i jak łączyć pracę ze studiowaniem? Gośćmi audycji tym razem byli: dr Marzena Szewczuk-Stępień, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej oraz zdobywcy tytułu "Najlepszy… » więcej 2023-11-21, godz. 09:09 Czy teologia ma jeszcze jakieś niezbadane obszary? Gościem programu Salon naukowy był ksiądz prof. Jerzy Kostorz. Porozmawialiśmy o metodach badań w teologii, o nowinkach w nauczaniu religii w szkołach oraz… » więcej 2023-11-14, godz. 08:55 Mamuty, dinozaury, ptaki dodo... czy kiedyś przywrócimy je do życia? Czy kiedyś jeszcze będą istnieć dinozaury? Jaka jest szansa na przywrócenie mamutów do życia? Po co mielibyśmy to zrobić? Gościem poniedziałkowego… » więcej 2023-11-07, godz. 09:23 Jesieniara, rzepiara, dzbany... czy to jest onomastyka? Onomastyka jako dyscyplina nauk rozwinęła się w XIX w. w Niemczech, Francji i krajach skandynawskich. Za twórcę słowiańskiej onomastyki uważa się F. Miklosicha..… » więcej 2023-10-31, godz. 08:21 Dlaczego Mniejszość Niemiecka nie będzie miała swojego przedstawiciela w sejmie? Gościem audycji była Katarzyna Kownacka, która w swojej pracy doktorskiej zajmowała się m.in. obecnością Mniejszości Niemieckiej w sejmie. Porozmawialiśmy… » więcej 2023-10-17, godz. 14:28 Wybory parlamentarne okiem politologa Gościem audycji był prof. Adam Drosik, dziekan Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej UO. Nasz gość wytłumaczył nam wszystkie zagadnienia związane… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »