Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » 'Woda zalała nam stanicę i sprzęt' - drużyna…
2024-10-30, 16:30 Autor: Dawid Rajwa /oprac. AL

"Woda zalała nam stanicę i sprzęt" - drużyna WOPR z Brzegu pilnie potrzebuje odbudować infrastrukturę [INTERWENCJA]

Bogdan Wyczawski, Anna Wiśniewska-Łątka, Dawid Rajwa [fot. Daria Pakuła]
Bogdan Wyczawski, Anna Wiśniewska-Łątka, Dawid Rajwa [fot. Daria Pakuła]
Bywają takie sytuacje, kiedy zaangażowanie sił, które niosą pomoc jest wyjątkowe. W czasie wrześniowej powodzi tak było m.in. z Wodnymi Ochotniczymi Pogotowiami Ratunkowymi. Sporo mówimy o potrzebach mieszkańców naszego regionu, których domy zniszczone zostały w czasie powodzi, ale też chcemy powiedzieć o tych, którzy tym mieszkańcom pomoc nieśli, a teraz, by powrócić do pełnej gotowości, sami potrzebują pomocy. Tak jest z WOPR z Brzegu, której stanica została zalana przez wodę, zniszczeniu uległa też część sprzętu.

Gośćmi audycji byli: Bogdan Wyczawski z WOPR w Brzegu oraz Anna Wiśniewska-Łątka, mieszkanka Brzeziny, prezes Stowarzyszenie Przyjaznych Brzezinie "Kamień", przedsiębiorczyni, która jest bardzo wdzięczna za pomoc, której jej miejscowość doświadczyła w tych trudnych chwilach, także ze strony brzeskiego WOPR-u, a teraz angażuje się w pomoc brzeskim wodniakom.
Jak brzeski WOPR działa na co dzień?

- My w tej chwili stanowimy drużynę w strukturach WOPR-u... Zajmujemy się szeroko rozumianą profilaktyką związaną z ratownictwem wodnym, to znaczy są to szkolenia młodzieży na temat sposobu udzielenia pierwszej pomocy. Siedzibę mamy na ulicy Grobli 14, przy śluzie, tam mamy piękną stanicę, która no niestety została zalana w tym roku powodzią, ale odbudujemy ją do wiosny, czyli od wiosny można będzie odwiedzić nasz obiekt. Mamy tam cały sprzęt ratowniczy - mówi Bogdan Wyczawski.
Bogdan Wyczawski (1)
- Dwa lata temu jak powołaliśmy drużynę, było nas jakieś 15 osób, w tej chwili mamy 55 na liście i już mam kolejne zgłoszenia chętnych. Myślę, że to trochę jest też po tej powodzi. Pokazaliśmy się. Skupiamy wokół siebie ludzi, którzy z pasją chcą uprawiać to ratownictwo wodne - opowiada Bogdan Wyczawski.

- W akcji powodziowej uczestniczyło bezpośrednio 26 osób, to jest chyba najwięcej w województwie. 26 osób właściwie w okresie ciągłym - zauważa Bogdan Wyczawski.
Bogdan Wyczawski (2)
- Kurs ratownika wodnego jest bardzo długi. Zaczyna się teraz właśnie z początkiem listopada, a skończy się dopiero w maju, czerwcu gdzieś na Turawie - mówi Bogdan Wyczawski.
Bogdan Wyczawski (3)
Z czego jest finansowana działalność WOPR-u?

- Z różnych źródeł. Głównie to są składki, plus wolontariat. Co tu kryć: musimy trochę żebrać. Piszemy do różnych instytucji, właśnie tutaj pani nam pomaga w tej chwili też, żeby te środki pozyskiwać. Niemałą część środków otrzymujemy od marszałka województwa. W ramach WOPR-u wojewódzkiego tutaj zarząd dzieli środki na poszczególne oddziały czy drużyny i mamy środki na pokrycie wydatków typu dzierżawa terenu, bo też jest bardzo droga - tłumaczy ratownik WOPR z Brzegu.
Bogdan Wyczawski (4)
Bogdan Wyczawski opowiadał w audycji także o tym, jak szykowali sprzęt i stanicę do powodzi.
Bogdan Wyczawski (5)
12

Zobacz także

2024-10-31, godz. 17:00 Czy każdy może wjechać na cmentarz samochodem i dlaczego toaleta przy parkingu cmentarza jest nieczynna? [INTERWENC… Kto może samochodem wjechać na teren cmentarza? To jeden z tematów, którym zajęliśmy się dziś (31.10) w magazynie interwencyjnym. Zaczniemy jednak od sprawy… » więcej 2024-10-29, godz. 15:20 Jak sprawić, by Targi Dostępności były faktycznie... dostępne? [INTERWENCJA] O bezpieczeństwie osób z niepełnosprawnościami warto rozmawiać, nawet organizując poświęcone temu konferencje. Czy jednak podczas takich wydarzeń udaje… » więcej 2024-10-28, godz. 15:10 "Musimy jeszcze raz bardzo dokładnie przyjrzeć się dolinom rzek i temu, w jaki sposób są one zagospodarowane" - prof… Tydzień temu (21.10) gościem audycji był prof. Arkadiusz Nowak, botanik, który należał do Komitetu Zarządzania Kryzysowego po powodzi w 1997 r., który… » więcej 2024-10-25, godz. 16:40 "Jak ktoś jest chory, zapłaci każde pieniądze, byle tylko tu zaparkować, a to jest problem" [INTERWENCJA] Pacjenci i ich rodziny parkujący przy Opolskim Centrum Onkologii pytają, czemu opłata za parkowanie w tym miejscu jest droższa niż parkowanie w innych częściach… » więcej 2024-10-24, godz. 14:35 "Nasze dzieci nie mają jak dotrzeć autobusem do szkoły" - mówią rodzice jednego z osiedli w Opolu [INTERWENCJA] Dzieci rodziców z osiedla przy centrum Turawa Park w Opolu, uczęszczające do PSP nr 20, zgłaszają problem z dotarciem ich pociech do szkoły, która od domów… » więcej 2024-10-23, godz. 13:50 Powódź zabrała im wszystko, ale nie nadzieję. Rodzice 7-letniej Oli walczą o szansę na rehabilitację córki [IN… Choć znaleźli się w niezwykle trudnej sytuacji, to nie chcieli nikogo prosić o pomoc. Rodzice 7-letniej Oli z Bodzanowa, która cierpi na padaczkę lekooporną… » więcej 2024-10-22, godz. 15:07 O spotkaniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i udziale OSP w pomoc powodzianom [INTERWENCJA] W miniony czwartek (17.10) w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Dyskusji poddano szacowanie… » więcej 2024-10-21, godz. 16:20 "Zastanówmy się, czy nam się ta kukurydza opłaca? Jestem przekonany, że nie" - prof. Arkadiusz Nowak [INTERWENCJA] Okazuje się, że nie wszystkie uprawy, które zostały zasiane w strefach zalewowych powinny się tam znaleźć. Tak jest np. z kukurydzą. Pole kukurydzy jest… » więcej 2024-10-18, godz. 15:30 Przesyłki z rachunkami przychodzą, ale po terminie płatności. Kłopoty z Pocztą Polską „Ludzie zejdźcie z drogi, bo listonosz jedzie” – tak śpiewali Skaldowie. W naszym regionie są jednak miejsca, gdzie mieszkańcy wyposażeni nawet w sokoli… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »