Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » 'Jak ktoś jest chory, zapłaci każde pieniądze…
2024-10-25, 16:40 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń, Dawid Rajwa / oprac. AL

"Jak ktoś jest chory, zapłaci każde pieniądze, byle tylko tu zaparkować, a to jest problem" [INTERWENCJA]

Parking [fot. Adam Dubiński]
Parking [fot. Adam Dubiński]
Pacjenci i ich rodziny parkujący przy Opolskim Centrum Onkologii pytają, czemu opłata za parkowanie w tym miejscu jest droższa niż parkowanie w innych częściach Opola. Kolejny problem, to brak miejsc i ogromne trudności z zaparkowaniem w tym miejscu. O to, czemu ceny za parkowanie przy szpitalu są wyższe niż w innych częściach Opola oraz czy jest szansa na zwiększenie powierzchni do parkowania przy szpitalu, nasza reporterka zapytała Marka Staszewskiego, dyrektora Opolskiego Centrum Onkologii i prezesa Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.
- Ten parking, którego operatorem jest Szpital Wojewódzki, bo taka jest umowa pomiędzy tymi dwiema jednostkami, że zarządzał nim będzie Szpital Wojewódzki, nie może być parkingiem bezpłatnym z bardzo prozaicznego powodu. Gdyby ten parking albo ceny za niego były niższe niż te, które obowiązują w strefach opolskich, to natychmiast zachęcałoby to ludzi korzystających z parkingu na terenie województwa polskiego do tego, aby na tym parkingu parkowali. Przez to zabieraliby miejsca tym, którzy rzeczywiście z tego parkingu chcą skorzystać, jako pacjenci. W związku z czym staramy się tak balansować pomiędzy ceną tego parkingu a obciążeniem dla pacjentów, aby jednak można było tym parkingiem w taki sposób gospodarować, aby było miejsca dla pacjentów - tłumacz Marek Staszewski.
Marek Staszewski (1)
Kolejny wątek, który wypłynął, to brak miejsc, o czym poinformowali naszą reporterkę na miejscu przyjeżdżający na parking kierowcy. Jest ciasno, manewrowanie tam jest wyczynem.

- 4 zł za godzinę, to jakby tak 2 zł było, to by jeszcze nie było tak źle. Na leczeniu jestem skupiony. Płacenie to jest mały problem, tylko chodzi o to, że nawet jak się wjedzie, to jest ciężko samochód postawić gdziekolwiek. Za ciasno jest, żeby było gdzie zaparkować. Jeździłem wkoło. Były obawy, że gdzieś na takim miejscu niedozwolonym się stanie - opowiada naszej reporterce jeden z kierowców.

Na pytanie, czy ceny są adekwatne, kierowca stwierdził, że - jak ktoś jest chory, to zapłaci każde pieniądze, byle tylko tu zaparkować, a przyjechał z chorą matką.

- Dla mnie się pieniądze akurat nie liczą, ale tak generalnie wszędzie są parkingi drogie w Polsce, myślę, że nie odstaje to jakoś specjalnie na tle innych, tylko jak już trzeba płacić, to żeby chociaż to miejsce było - zauważa syn pacjentki.
Kierowca
Podczas audycji otrzymaliśmy kilka telefonów od naszych słuchaczy, które poniżej prezentujemy.
Telefon (1)
Telefon (2)
O komentarz poprosiliśmy Marka Staszewskiego, dyrektora Opolskiego Centrum Onkologii i prezesa Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.

- Dzisiaj w kwestii parkingu, nie ma co tutaj ukrywać, nasze interesy, jeżeli chodzi o Opolskie Centrum Onkologii i Szpital Wojewódzki, w pewnym zakresie, są trochę rozbieżne - mówi prezes Staszewski,

- Użytkownikiem parkingu, który korzysta z tego finansowo jest Szpital Wojewódzki, płacąc nam jako Opolskiemu Centrum Onkologii jakąś kwotę ryczałtową, co oznacza, że budowa tutaj parkingu na przykład ze środków zewnętrznych albo za pośrednictwem prywatnego podmiotu, który może wpłynąć na zmniejszenie przychodów dla Szpitala Wojewódzkiego, nie jest akceptowalna ze strony Szpitala Wojewódzkiego, bo to spółka prawa handlowego - mówi Marek Staszewski.

- Być może uda mi się moją współpracownicę, panią dyrektor, jako prezes przekonać do tego, że to jest dobry pomysł, żeby taki parking na terenie wspólnym, bo tak to należałoby nazwać, zbudować - mówi Marek Staszewki.

- Mamy takie miejsce, które jest usytuowane pomiędzy stacją dializ Szpitala Wojewódzkiego a Zakładem Radioterapii Opolskiego Centrum Onkologii. To jest parking, na którym dzisiaj częściowo parkują pracownicy Opolskiego Centrum Onkologii, częściowo nasi pacjenci, to jest miejsce, na którym mógłby zostać wybudowany parking wielopoziomowy, ale szkoda przy tak dużych potrzebach inwestycyjnych w Opolskim Centrum Onkologii wydawać pieniędzy wypracowanych z leczenia i z naszych pacjentów, bo przecież my żyjemy z chorujących pacjentów - mówi Marek Staszewski.

- Szkoda mi wydawać takie pieniądze na budowę parkingu wielopoziomowego. Uważam, że te środki powinny być wydatkowane bezpośrednio na inwestycje pomagające w leczeniu - zauważa Marek Staszewski. - Mamy środki własne, ale nie chcemy ich wydawać na parking, więc musimy pomyśleć o innym finansowaniu i to finansowanie mogłoby się odbywać na przykład na podstawie finansowania przez podmiot prywatny, zgodnie z ideą zaprojektuj- wybuduj, użytkuj-oddaj, ale jeżeli zaprojektuj-wybuduj, to użytkuj, czyli czerp z tego korzyści, co oznacza, że te korzyści, które dzisiaj są po stronie Szpitala Wojewódzkiego i częściowo po stronie Opolskiego Centrum Onkologii, po prostu by się zmniejszyły, czyli z jednej strony zaspokajamy jakiś problem naszych pacjentów, ale z drugiej strony przestajemy mieć dodatkowe środki, które moglibyśmy wydać na ich leczenie - zauważa Marek Staszewski.

- Jeżeli ten parking miałby być umiejscowiony od strony stacji dializ i Zakładu Radioterapii, to najlepiej byłoby, gdyby organizacja ruchu została zmieniona i główny wjazd do szpitala był od strony ulicy Kośnego - zauważa Marek Staszewski.
Marek Staszewski (2)
Tematem zajęli się Katarzyna Doros-Stachoń i Dawid Rajwa. Cały magazyn interwencyjny jest do posłuchania poniżej.

Zobacz także

2024-12-05, godz. 17:23 Pacjenci z przychodni przy ulicy Grota Roweckiego w Opolu marzną podczas rehabilitacji. Czy to się zmieni? [INTERWEN… Sprawa jednej z opolskich przychodni rehabilitacyjnych to temat, którym postanowiliśmy zając się w magazynie interwencyjnym. Problem zgłosił słuchacz Radia… » więcej 2024-12-04, godz. 11:49 "Warto też apelować do rodziców, żeby zwracali uwagę, co ich dzieci robią w godzinach popołudniowo-wieczornych"… Spożywanie alkoholu "pod chmurką", wyłudzanie pieniędzy, a do tego brak porządku poprzez ciągłe zaśmiecanie okolicy. Jeszcze latem strach było przejść… » więcej 2024-12-02, godz. 16:40 "Ci ludzie doświadczają takiej tragedii w życiu, że nie potrafimy sobie tego wyobrazić" - o rodzinach pacjentów hospicjum… Pomaganie to jeden z tych tematów, o których mówić można wiele, wszak potrzeb i potrzebujących nie brakuje. Tym razem o tym, jak można pomóc tym, którzy… » więcej 2024-11-29, godz. 16:55 "Tak nie może być w XXI wieku w mieście wojewódzkim, w centrum miasta, żeby ludzie żyli, jak w średniowieczu" [… "Wyłączyli nam gaz wieczorem i bez gazu ciepłej wody, ugotowania posiłku ciepłego w te zimne wieczory, zostawili nas tak przez cały tydzień" - taki telefon… » więcej 2024-11-28, godz. 14:10 Co trzymamy w piwnicach i czego absolutnie nie można tam przechowywać? [INTERWENCJA] Gromadzimy rzeczy, gdzie je przechowywać? I czy piwnica to dobre miejsce? W przypadku niektórych można by długo wymieniać, bo często są to miejsca wręcz… » więcej 2024-11-27, godz. 14:50 Rolnicy walczą o dostęp do drogi krajowej 46. Są przeciwni ograniczeniom ruchu ciągników [INTERWENCJA] Rolnicy z Pakosławic protestują przeciw wykluczeniu ich transportu z drogi krajowej nr 46, która jest w trakcie rozbudowy. Podkreślają, że zablokowanie przejazdu… » więcej 2024-11-26, godz. 15:45 "Chcemy tej kobiecie pomóc, ale sami nie damy rady, bo skąd znaleźć teraz taki piec?" [INTERWENCJA] Temat to smutny, ale być może jest szansa, by został zwieńczony pozytywnym finałem. Zgłosiła go nam Patrycja Stachura, wiceprezes opolskiego oddziału Fundacji… » więcej 2024-11-25, godz. 18:10 "To jest trucizna. Jesteśmy stanowczo przeciwni truciu nas i przyrody" - mówią protestujący mieszkańcy Ligoty Dolnej… Protest przeciwko budowie wytwórni mas bitumicznych zorganizowali w piątek (22.11) mieszkańcy Ligoty Dolnej obok Kluczborka. Inwestor kupił działkę w strefie… » więcej 2024-11-22, godz. 19:19 Dramatyczne warunki życia 92-letniej mieszkanki Burgrabic. Działamy, by to zmienić [INTERWENCJA] Trudno uwierzyć, że można tak mieszkać. Okazuje się, że trudne warunki to codzienność 92-letniej mieszkanki Burgrabic, która mieszka w miejscu urągającym… » więcej 2024-11-21, godz. 15:30 Konflikt zatrudnienia lekarza, czyli kuriozum goni kuriozum [INTERWENCJA] Lekarz, który powinien być w przychodni, bo jest tam zatrudniony na etacie w ramach kontraktu rezydenckiego, jest w pracy nieobecny. Okazuje się, że jest zatrudniony… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »