Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Jak nie paść ofiarą dofinansowania z programu…
2024-09-10, 14:25 Autor: Krzysztof Dobrowolski / oprac. AL

Jak nie paść ofiarą dofinansowania z programu "Czyste Powietrze"? [INTERWENCJA]

Jak nie paść ofiarą dofinansowania? [https://pixabay.com/pl]
Jak nie paść ofiarą dofinansowania? [https://pixabay.com/pl]
Zainteresowanie dotacjami do ogrzewania, ocieplania i wszystkiego, co służy oszczędzaniu pieniędzy szczególnie w zimie, jest aktualnie szczególnie duże. Są też tacy, którzy znaleźli w tym interes, proponując potencjalnym zainteresowanym pomoc w wypełnianiu formalności i zapewniając uzyskanie 100 procent dofinansowania. O tym, jak nie paść ofiarą takich ofert, rozmawialiśmy w audycji z Aleksandra Drescher, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kiedy powinno nam się zapalić "czerwona lampka", na co zwracać uwagę przy uzgadnianiu szczegółów z wykonawcą, jak nie paść ofiarą niedomówień, jak dotrzymać terminu, by nie utracić dofinansowania? Warto posłuchać
!
Ostatnio na wsiach pojawiają się ogłoszenia w sprawie spotkań informujących o możliwości otrzymania dofinansowań z WFOŚiGW.

- Często gęsto na tych spotkaniach, które jednak są organizowane, bo dostajemy takie sygnały. Te osoby powołują się, że współpracują z nami, czyli Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska. Ja tu chciałabym zdementować, że absolutnie to nie są żadni nasi, przepraszam za słowo, wysłannicy, bo my jedynie jako fundusz współpracujemy z gminami w ramach obopólnie podpisanego porozumienia na punkty informacyjno-konsultacyjne czy na same punkty konsultacyjne i to są jedyne organizacje samorządowe, które są godne zaufania, więc jeżeli Państwo macie jakikolwiek problem, to absolutnie nie na spotkanie wiejskie, ale do urzędu gminy proszę się udać, tam są również doradcy energetyczni gminni, a jeżeli będą państwo niezadowoleni z uzyskanych informacji, to oczywiście zapraszamy do funduszu - tłumaczy Aleksandra Drescher, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Aleksandra Drescher (1)
- Podpisujemy pełnomocnictwo i nie myślimy, że środki dotacyjne są dla nas, a nie dla wykonawcy - podkreśla prezes.

- Generalnie zdarzają się proszę Państwa bardzo niesympatyczne i nieprzyjemne sytuacje, mianowicie państwo zapominacie, że dotacja jest dla państwa, nie dla wykonawcy, ja nie mówię, że wszystkich musimy tutaj pełnomocników i wykonawców podejrzewać, nazwać naciągaczami czy wyłudzaczami, ale trzeba mieć z tyłu głowy światełko i patrzeć jednak na ręce troszeczkę i przede wszystkim na dokumenty, które podpisujecie - przestrzega Aleksandra Drescher.
Aleksandra Drescher (2)
- Ci ludzie znikają i się dzieje to, że my, niestety, jako fundusz dociekamy zwrotu środków od beneficjenta, a nie od wykonawcy - opowiada prezes WFOŚ.
Aleksandra Drescher (3)
- Zapraszam Państwa do punktów informacyjno-konsultacyjnych w naszych gminach, gdzie na pewno będą mogli Państwo posłużyć się pomocą i taka pomoc, czy wsparcie zostanie Państwu udzielone, jeżeli chodzi o sprawdzenie takiej firmy, o uzyskanie informacji odnośnie samego programu, z czego możecie skorzystać i czy faktycznie to 100%, to jest to 100%, które oferuje ten wykonawca, bo niestety to są przekłamania, nie ma czegoś takiego, dofinansowania w programie są w procentach od 30 do 90, więc zawsze jakąś kwotę od tych poziomów dofinansowania, beneficjenci muszą dopłacić - tłumacz Aleksandra Drescher.
Aleksandra Drescher (4)
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy uzgadnianiu szczegółów? Cały magazyn interwencyjny jest do posłuchania poniżej.
Warto też zajrzeć na stronę WFOŚiGW.
12

Zobacz także

2024-09-20, godz. 14:00 Nowy Świętów: "Potrzebujemy rąk do pracy" [INTERWENCJA] Piątek (20.09) to kolejny dzień ze specjalnym wydaniem programu Radia Opole. Relacjonujemy, jak przebiega sytuacja w miejscach doświadczonych przez powódź… » więcej 2024-09-19, godz. 15:45 Dary dla powodzian od Radia Kielce dotarły do Głuchołaz Trzy busy z darami dotarły do zalanych Głuchołaz. Akcję zorganizowało Radio Kielce. W transporcie znalazły się dary przynoszone przez słuchaczy kieleckiej… » więcej 2024-09-19, godz. 15:10 Kietrz pomaga powodzianom [INTERWENCJA] Kolejny dzień ze specjalnym wydaniem audycji, podczas której relacjonujemy, jak przebiega sytuacja w miejscach doświadczonych przez powódź oraz na bieżąco… » więcej 2024-09-17, godz. 13:35 "Non stop transportujemy, wyładowujemy i dystrybuujemy dary" - Artur Wilpert z Caritasu. Dowiedz się, jak można pomóc… W specjalnym wydaniu magazynu interwencyjnego dziś (17.09) nieustające relacje reporterów z rejonów, gdzie woda pokazała swoje najgorsze oblicze, ale udało… » więcej 2024-09-16, godz. 15:40 O pomocy doraźnej, ale też długofalowej - dowiedz się więcej [INTERWENCJA] W specjalnym wydaniu magazynu interwencyjnego dziś (16.09) bieżące relacje reporterów z rejonów, gdzie woda pokazała swoje najgorsze oblicze. Wiele osób… » więcej 2024-09-13, godz. 16:10 "Przygotowujemy się do tej fali". Czarnowąsy z obawą patrzą na prognozowane opady [INTERWENCJA] Mieszkańcy Czarnowąs - dzielnicy Opola nad Małą Panwią - obawiają się, że przez intensywne opady deszczu ich miejscowość kolejny raz zostanie zalana… » więcej 2024-09-12, godz. 17:55 Ten rów nie należy do gminy. Co zrobić, by nie zalało pobliskiego domu? [INTERWENCJA] Dziś (12.09) w magazynie interwencyjnym wracamy do tematu, o którym rozmawialiśmy wczoraj (11.09). Tym razem skupimy się jednak na innym aspekcie sprawy… » więcej 2024-09-11, godz. 14:25 Zmiażdżony potężną gałęzią samochód. Kto za to odpowiada i czy poszkodowana ma szansę na odszkodowanie? [INT… Na poboczu ulicy, przy której mieszka nasza słuchaczka w Mąkoszycach, w gminie Lubsza, 28 lipca spadła na zaparkowane obok samochody potężna gałąź ze… » więcej 2024-09-09, godz. 14:15 Susza na Opolszczyźnie - jakie są straty i czy jest szansa na wypłatę odszkodowań? [INTERWENCJA] Pogoda podczas mijającego lata w Polsce była wyjątkowo upalna. Urlopowicze pewnie się z tego cieszyli, ale są takie branże, które z tego powodu poniosły… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »