Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Jak nie paść ofiarą dofinansowania z programu…
2024-09-10, 14:25 Autor: Krzysztof Dobrowolski / oprac. AL

Jak nie paść ofiarą dofinansowania z programu "Czyste Powietrze"? [INTERWENCJA]

Jak nie paść ofiarą dofinansowania? [https://pixabay.com/pl]
Jak nie paść ofiarą dofinansowania? [https://pixabay.com/pl]
Zainteresowanie dotacjami do ogrzewania, ocieplania i wszystkiego, co służy oszczędzaniu pieniędzy szczególnie w zimie, jest aktualnie szczególnie duże. Są też tacy, którzy znaleźli w tym interes, proponując potencjalnym zainteresowanym pomoc w wypełnianiu formalności i zapewniając uzyskanie 100 procent dofinansowania. O tym, jak nie paść ofiarą takich ofert, rozmawialiśmy w audycji z Aleksandra Drescher, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kiedy powinno nam się zapalić "czerwona lampka", na co zwracać uwagę przy uzgadnianiu szczegółów z wykonawcą, jak nie paść ofiarą niedomówień, jak dotrzymać terminu, by nie utracić dofinansowania? Warto posłuchać
!
Ostatnio na wsiach pojawiają się ogłoszenia w sprawie spotkań informujących o możliwości otrzymania dofinansowań z WFOŚiGW.

- Często gęsto na tych spotkaniach, które jednak są organizowane, bo dostajemy takie sygnały. Te osoby powołują się, że współpracują z nami, czyli Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska. Ja tu chciałabym zdementować, że absolutnie to nie są żadni nasi, przepraszam za słowo, wysłannicy, bo my jedynie jako fundusz współpracujemy z gminami w ramach obopólnie podpisanego porozumienia na punkty informacyjno-konsultacyjne czy na same punkty konsultacyjne i to są jedyne organizacje samorządowe, które są godne zaufania, więc jeżeli Państwo macie jakikolwiek problem, to absolutnie nie na spotkanie wiejskie, ale do urzędu gminy proszę się udać, tam są również doradcy energetyczni gminni, a jeżeli będą państwo niezadowoleni z uzyskanych informacji, to oczywiście zapraszamy do funduszu - tłumaczy Aleksandra Drescher, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Aleksandra Drescher (1)
- Podpisujemy pełnomocnictwo i nie myślimy, że środki dotacyjne są dla nas, a nie dla wykonawcy - podkreśla prezes.

- Generalnie zdarzają się proszę Państwa bardzo niesympatyczne i nieprzyjemne sytuacje, mianowicie państwo zapominacie, że dotacja jest dla państwa, nie dla wykonawcy, ja nie mówię, że wszystkich musimy tutaj pełnomocników i wykonawców podejrzewać, nazwać naciągaczami czy wyłudzaczami, ale trzeba mieć z tyłu głowy światełko i patrzeć jednak na ręce troszeczkę i przede wszystkim na dokumenty, które podpisujecie - przestrzega Aleksandra Drescher.
Aleksandra Drescher (2)
- Ci ludzie znikają i się dzieje to, że my, niestety, jako fundusz dociekamy zwrotu środków od beneficjenta, a nie od wykonawcy - opowiada prezes WFOŚ.
Aleksandra Drescher (3)
- Zapraszam Państwa do punktów informacyjno-konsultacyjnych w naszych gminach, gdzie na pewno będą mogli Państwo posłużyć się pomocą i taka pomoc, czy wsparcie zostanie Państwu udzielone, jeżeli chodzi o sprawdzenie takiej firmy, o uzyskanie informacji odnośnie samego programu, z czego możecie skorzystać i czy faktycznie to 100%, to jest to 100%, które oferuje ten wykonawca, bo niestety to są przekłamania, nie ma czegoś takiego, dofinansowania w programie są w procentach od 30 do 90, więc zawsze jakąś kwotę od tych poziomów dofinansowania, beneficjenci muszą dopłacić - tłumacz Aleksandra Drescher.
Aleksandra Drescher (4)
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy uzgadnianiu szczegółów? Cały magazyn interwencyjny jest do posłuchania poniżej.
Warto też zajrzeć na stronę WFOŚiGW.
12

Zobacz także

2024-10-04, godz. 12:41 Pani Dorota kontra PKP. Kobieta walczy o sprawiedliwość po zniszczeniu auta przez gałąź [INTERWENCJA] Pani Dorota z Mąkoszyc od miesięcy zmaga się z problemem związanym z własnością terenu wokół jej domu. Sprawa nabrała powagi, gdy spadająca gałąź… » więcej 2024-10-03, godz. 13:00 "Mieszkam tu 64 lata i nigdy nic nie było robione!". Problem nawierzchni przy ulicy Dekabrystów w Opolu Mieszkańcy bloku przy ulicy Dekabrystów w Opolu borykają się z fatalnym stanem nawierzchni i dziurami, które zagrażają ich bezpieczeństwu. Pani Mariola… » więcej 2024-10-02, godz. 12:55 Jak skutecznie dochodzić roszczeń w obliczu powodzi? Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu polisy ubezpieczeniowej?… W magazynie interwencyjnym Radia Opole gościliśmy mecenasa Artura Rudzińskiego, który podzielił się kluczowymi informacjami na temat zawierania umów ubezpieczeniowych… » więcej 2024-10-01, godz. 13:17 Paczków po powodzi. Działania samorządu w obliczu wielkiej wody i plany zapobiegawcze na przyszłość [INTERWENCJA] W dzisiejszym Magazynie interwencyjnym Radia Opole badaliśmy sytuację po powodzi w Paczkowie. Władze samorządowe na czele z burmistrzem Arturem Rolką podejmują… » więcej 2024-09-30, godz. 13:50 Dlaczego mieszkańcy Nysy, pomimo ostrzeżeń nie poddali się ewakuacji? [INTERWENCJA] W obliczu stanu powodziowego w Nysie, członkowie Stowarzyszenia Proobronnego 4 Regimentu zmobilizowali swoje siły, aby pomóc mieszkańcom w kryzysowej sytuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 14:16 Problem rowu melioracyjnego przy ulicy Stawowej w Opolu oraz sytuacja po powodzi w rejonie Kopy Biskupiej [INTERWENCJA] W dzisiejszym programie interwencyjnym zajęliśmy się dwoma tematami. Pierwszym był zaniedbany rów melioracyjny przy ulicy Stawowej w Opolu, który nie spełnia… » więcej 2024-09-26, godz. 15:40 "Dla nas to jest naprawdę bardzo krzywdzące" - opowiada lokatorka mieszkania komunalnego w Namysłowie [INTERWENCJA] Na sporą skalę podwyżek skarżą się mieszkańcy lokali komunalnych w Namysłowie. Zawsze starami się pomagać słuchaczom zgłaszającym interwencję, ale… » więcej 2024-09-25, godz. 18:01 Zalane uprawy na terenach nieubezpieczonych [INTERWENCJA] Zalane uprawy na terenach nieubezpieczonych - to wielkie nieszczęście dla rolników. W Niewodnikach w powiecie opolskim wylał Potok Prószkowski i zostały… » więcej 2024-09-24, godz. 17:00 „Nasi psycholodzy dojeżdżają do osób znajdujących się w potrzebie” – mł. asp. Ewelina Karpińska z KWP w Opolu… W magazynie interwencyjnym tym razem o tych, którzy interweniują, którzy pomagają w sytuacjach, kiedy pojawia się zagrożenie i którzy pomagając - też… » więcej 2024-09-23, godz. 14:52 "Zmęczenie współczuciem dotyczy wszystkich, którzy niosą pomoc i są świadkami dramatu powodzian" - Bogusława M… Powodzianom pomoc niesie wiele osób: strażacy, żołnierze, policjanci, ale i wolontariusze, czy też pracownicy pomocy społecznej. Oni też mierzą się z… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »