Radio Opole » 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej » Relacje z naszych wyjazdów

Relacje z naszych wyjazdów

2022-06-27, 16:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

"70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO" w Głubczycach. Głubczyce wczoraj i dziś!

Dworzec w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Dworzec w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Wakacyjna akcja Radia Opole i NTO - ta nasza urodzinowa - bo przypomnijmy - 70 lat gramy już dla Państwa dotarła w upalny poniedziałek do Głubczyc.
Głubczyce i cały powiat odwiedza regularnie nasz reporter Grzegorz Frankowski. Z kim spotkał się na urodzinowej trasie? Zapraszamy do wysłuchania materiału.

A z czym jeszcze kojarzymy Głubczyce? No chyba najważniejsze to dworzec, w oryginalnym kształcie parowozu, który grał w filmie z samym Willem Dafoe a dziś... popada w ruinę, choć plany odbudowy i nadania nowego charakteru są. Jest też Polonia Głubczyce, która króluje na murawie, a na polach - jeszcze kilka lat temu - król był tylko jeden - zwał się burak cukrowy. Nasi dziennikarze odwiedzają Głubczyce regularnie.

Jest rok 1967. Wybudowanie kilometra drogi w Nowym Rożnowie koło Głubczyc kosztuje... uwaga... pół miliona złotych. Wodociągi okazały się o 100 tys. zł tańsze. Skąd to wiemy - z Radia Opole. Tym tematem zajął się wiosną 67 red. Faustyn Chmielnicki. Wziął na spytki fachowca.

Czyn społeczny był w mocy, lata mijały, Głubczyce rosły w siłę. Lata 70. i 80. to prawdziwy boom na wyroby dziewiarek z zakładów Unii. W szczytowym momencie to było aż 6 oddziałów, oprócz Głubczyc też Biała Prudnicka, Łącznik, Strzeleczki. Mieli przychodnie, żłobki, przedszkole, jadalnię - obiad kosztował 10 złotych, świetlice a pożarnicza drużyna zakładowa - kobiet podkreślmy - w 1977 roku zdobyła srebrny medal na VI Międzynarodowej Olimpiadzie Pożarniczej w Trydencie. Na co dzień panie produkowały - najkrócej mówiąc - można było się tam ubrać od stóp do głów. Od skarpet po czapki, szaliki, śpiochy dla maluszków, kalesony dla seniorów. w 1981 roku zakłady Unii Głubczyce odwiedziła red. Teresa Jasińska,

Historia zakładów Unii skończyła się w 2001 roku. Nie wytrzymały naporu wolnego rynku. Ale to już historia na zupełnie inny czas. A już jutro zabieramy Państwa w ramach akcji "70 gmin na 70-lecie Radia Opole" do Pokoju. Nasze plenerowe studio stanie przy domu kultury. Warto nas słuchać ale warto też odwiedzić studio - bo mamy zabawę plenerową z nagrodami.
Grzegorz Frankowski z wizytą w Głubczycach 27.06.2022
Z wizytą w zakładach Unii Głubczyce w 1981 roku
Zaopatrzenie rolnictwa Głubczyc i okolic w wodę w 1967 roku

Zobacz także

2022-06-29, godz. 20:45, Wiadomości z regionu Aktywni seniorzy, bractwo strzeleckie i Beethoven, czyli gościliśmy w Głogówku. Akcja Radia Opole i NTO [ZDJĘCIA, FILM] Kolejnym przystankiem na trasie naszej wakacyjnej podróży po miejscowościach całej Opolszczyzny był Głogówek. To właśnie tam zawitało dziś (29.06) plenerowe studio Radia Opole, które nadaje specjalny program z okazji 70. urodzin… » więcej 2022-06-28, godz. 15:30, RTT - artykuły Pokój wczoraj i dziś. To wtorkowy przystanek na trasie wakacyjnej akcji Radia Opole i NTO "70 gmin na 70-lecie" Niegdyś znany kurort, dziś raczej znany z ruin pałacowych i terenów zielonych. Pokój w powiecie namysłowskim był wtorkowym przystankiem na trasie akcji '70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO'. » więcej 2022-06-27, godz. 20:35, Wiadomości z regionu Wakacyjna akcja Radia Opole i NTO. W poniedziałek byliśmy w Głubczycach [ZDJĘCIA, FILM] Głubczyce były kolejnym przystankiem na wakacyjnej trasie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej z okazji wspólnego jubileuszu 70-lecia. Nasze plenerowe studio, w najpiękniejszym mieście na południu regionu, zainstalowaliśmy przed odrestaurowanym… » więcej 2022-06-24, godz. 18:10, Wiadomości z regionu Wakacyjna akcja Radia Opole tym razem w Ujeździe - zobacz naszą relację! Tym razem z wakacyjną jubileuszową akcją '70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej' odwiedziliśmy Ujazd. Program poprowadzili Justyna Marcińska (Twoje Radio Opole) oraz Daniel Klimczak (Dobry moment). Nie zabrakło też… » więcej
11121314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »