Radio Opole » 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej » Relacje z naszych wyjazdów

Relacje z naszych wyjazdów

2022-07-11, 19:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Gmina Wilków kolejnym przystankiem na trasie jubileuszowej akcji Radia Opole i NTO [ZDJĘCIA, FILM]

Gmina Wilków kolejnym przystankiem na trasie jubileuszowej akcji Radia Opole i NTO
Choć to przede wszystkim gmina rolnicza prężnia działa tu klub jeździecki ze stadniną koni, a o bezpieczeństwo mieszkańców dba spora grupa strażaków ochotników. Mowa o gminie Wilków powiecie namysłowskim, gdzie dotarła dziś (11.07) wakacyjna akcja Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Przypomnijmy, obie redakcje świętują wspólny jubileusz 70-lecia.
- Gmina Wilków jest gminą typowo rolniczą, płaską. Mamy tylko 3 procent lasów, ale jest tu po co przyjeżdżać. Gminę możemy kojarzyć z dużą farmą wiatrową. Ludzie się tu chętnie osiedlają, szczególnie w samym Wilkowie - mówi Bogdan Zdyb, wójt gminy Wilków.

Od 76 lat w Wilkowie funkcjonuje ochotnicza straż pożarna. - Założyli ją repatrianci, którzy przyjechali tutaj ze wschodu - mówi Wiesław Kwiecień, prezes zarządu gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych w Wilkowie. - Nasza jednostka liczy 68 członków, z czego 36 to osoby, które wyjeżdżają do akcji ratowniczo-gaśniczych. Pozostali to osoby wspierające oraz 6 młodzieżowych drużyn pożarniczych.

To właśnie na terenie tej gminy znajduje się najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne w regionie, które zwyciężyło w tegorocznej edycji konkursu KRUS. - Prowadzę to gospodarstwo już od 50 lat - mówi Wiesław Kowalczyk, rolnik z Bukowia. - Dzisiaj mamy bardzo nowoczesny sprzęt, skomputeryzowany, z nowoczesnymi nawigacjami. Te ciągniki praktycznie same mogą jeździć po polu, tylko trochę się je nadzoruje. W konkursie bierzemy udział po raz trzeci, zajęliśmy dotąd drugie i trzecie miejsce. Jesteśmy wprawieni w tym zadaniu. Trochę ulepszamy już wprowadzone rozwiązania i na ogół dbamy o bezpieczeństwo i porządek. Myślę, że komisję konkursową zachwyciło to, że zamiast środków chemicznych stosujemy preparaty bakteryjne.

Teraz państwo Kowalczykowie będą reprezentować nasze województwo na szczeblu krajowym.

Jutro (12.07) wakacyjna akcja Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej przeniesie się do gminy Lasowice Wielkie w powiecie kluczborskim.
Bogdan Zdyb
Wiesław Kowalczyk
Wiesław Kwiecień

Zobacz także

9101112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »