Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Przybyli ułani... do Kędzierzyna-Koźla. Defilada…
2024-11-11, 07:00 Autor: Grzegorz Frankowski

Przybyli ułani... do Kędzierzyna-Koźla. Defilada kawalerzystów przeszła ulicami miasta

Defilada kawalerzystów Ochotniczego Szwadronu 3. Pułku Ułanów Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Wiktoria Kramczyńska]
Defilada kawalerzystów Ochotniczego Szwadronu 3. Pułku Ułanów Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Wiktoria Kramczyńska]
Defilada na kozielskim rynku Sekcji Konnej Ochotniczego Szwadronu 3. Pułku Ułanów Śląskich uświetniła tegoroczne obchody 106. rocznicy odzyskania niepodległości w Kędzierzynie-Koźlu. To jedno z kilku wydarzeń w ramach Tygodnia Patriotycznego przygotowanych przez Muzeum Ziemi Kozielskiej.
- Staramy się, gdzie tylko możemy, kultywować piękne tradycje kawaleryjskie Wojska Polskiego – mówi rotmistrz Zbigniew Kamczyk-Godowski, dowódca jednostki.

- Jesteśmy Ochotniczym Szwadronem 3. Pułku Ułanów Śląskich, czyli dziedziczymy i kultywujemy tradycje 3. Pułku, który w okresie międzywojennym stacjonował w Tarnowskich Górach na Ziemi Śląskiej. W Koźlu jesteśmy już chyba czwarty czy piaty raz. Jesteśmy stroczeni, umundurowani zgodnie z regulaminem wzór 36, wzór 38, tak jak kawaleria przedwojenna.

Defilada kawalerzystów jak co roku wzbudziła spore zainteresowanie wśród mieszkańców Kędzierzyna-Koźla.

- Bardzo nam się podobają. Koń to jest jedno z piękniejszych zwierząt, jak to nawet w piosence chyba jest. Bardzo piękna sprawa. No jesteśmy tu już któryś raz. - Mnie bardzo się podoba, bo ja lubię koniki. W tamtym roku zdjęcia sobie z konikami robiłam. Żołnierzom się nie przyglądałam, bo jestem z mężem. Ale mundur zawsze jest ładny. Dziewczyny za mundurem sznurem.

Wydarzeniu towarzyszył pokaz szabli historycznej i szabli sportowej przygotowany przez sekcję weteranów Klubu Sportowego ''Start Opole''.

W Święto Niepodległości o godz. 15:00 w Muzeum Ziemi Kozielskiej zaplanowano Koncert Pieśni Polskich oraz wspólny śpiew pieśni patriotycznych z okresu odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Radio Opole jest patronem medialnym Tygodnia Patriotycznego.

Zobacz także

2024-12-06, godz. 12:08 Wspomnienie Świętego Mikołaja 6 grudnia przypadają mikołajki - zwyczaj wręczania prezentów i drobnych upominków, głównie dzieciom. Tradycja ta jest kultywowana na pamiątkę Świętego… » więcej 2024-12-05, godz. 19:58 "Rzadko się zdarzają takie odkrycia". Biblia Brzeska przekazana konserwatorom Po odnalezieniu i zgłoszeniu odpowiednim służbom, przyszedł czas na przekazanie badaczom. Mowa o dwóch księgach, które mogą być egzemplarzami Biblii Brzeskiej… » więcej 2024-12-06, godz. 12:04 "To jawny brak poszanowania dla miejsca pamięci". Dewastacje w Łambinowicach Bezprecedensowe akty wandalizmu w gminie Łambinowice. Na Cmentarzu Jeńców Radzieckich w Łambinowicach zniszczono i skradziono fragmenty ogrodzenia i bramy… » więcej 2024-12-03, godz. 10:11 Ambasador Bodnar: rozwiązanie problemów polsko-ukraińskich wymaga uwzględnienia interesów obu państw Nowy ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar powiedział w poniedziałek, że do rozwiązania problemów polsko-ukraińskich konieczna jest stanowczość i uwzględnienie… » więcej 2024-12-03, godz. 08:39 Wzruszająca opowieść o patriotyzmie w dokumencie opolskiej fundacji Przy pełnej sali odbyła się opolska kinowa premiera dokumentu Grzegorza Kubaszki "Z pacynką i w pasiaku". Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy realizowała zdjęcia… » więcej 2024-12-02, godz. 14:35 Nagroda Historyczna m.st. Warszawy za książkę o akcji "Wisła" Prof. Grzegorz Motyka otrzymał w niedzielę Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Jury przyznało ją mu za książkę „Akcja »Wisła«… » więcej 2024-11-18, godz. 10:54 Muzeum Auschwitz: ukazały się wspomnienia byłego więźnia Jana Kupca Wspomnienia Jana Kupca, które przybliżają losy jego i pięciorga braci, żołnierzy ruchu oporu z Podhala aresztowanych przez Niemców i osadzonych w Auschwitz… » więcej 2024-11-17, godz. 10:48 Rosja: Zamknięto Muzeum Historii GUŁagu, powołując się na przepisy przeciwpożarowe Państwowi inspektorzy zdecydowali o czasowym zamknięciu moskiewskiego Muzeum Historii GUŁagu, twierdząc, że nie przestrzega ono przepisów przeciwpożarowych… » więcej 2024-11-16, godz. 11:32 Prof. Żaryn w sądzie: SB prowadząc akcję wobec ks. Popiełuszki czuła się bezkarnie Prowokacja na Chłodnej była dziełem SB, której funkcjonariusze mieli poczucie bezkarności - podkreślił historyk prof. Jan Żaryn, który w piątek zeznawał… » więcej 2024-11-16, godz. 10:44 Gdańsk: Pamiątka po rodzinie Ulmów trafiła do MIIWŚ Książka z odręcznym podpisem Józefa Ulmy trafiła do Muzeum II Wojny Światowej. Wcześniej pamiątka po rodzinie zamordowanej przez Niemców za ukrywanie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »