Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Uroczystość w 99. rocznicę powstania Grobu Nieznanego…
2024-10-31, 15:00 Autor: IAR/#Jędrzejczyk/i rr/w pbp

Uroczystość w 99. rocznicę powstania Grobu Nieznanego Żołnierza

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie. 1950 rok. [fot. NAC]
Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie. 1950 rok. [fot. NAC]
Uroczystą zmianą wart, salwą honorową, defiladą wojskową i złożeniem kwiatów upamiętniono 99. rocznicę powstania Grobu Nieznanego Żołnierza. Odczytano także akt ustanowienia tego miejsca pamięci.
„To ważne miejsce dla Polaków, świadek historii, symbol polskiej tożsamości” - napisał w liście na uroczystość minister obrony narodowej, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
List odczytał generał brygady Tomasz Dominikowski - dowódca garnizonu Warszawa: „Tu wobec prochów obrońcy Lwowa, składają wojskową przysięgę kolejne pokolenia Wojska Polskiego, tu zbiera się młodzież chcącą kontynuować tradycje polskiego oręża, tu pochylają czoła zagraniczne delegacje, żołnierze dla których hołdem jest to miejsce zawsze byli i są strażnikami i obrońcami Ojczyzny, i po chwilę obecną służą Polsce wierni przysiędze honorowi i ojczyźnie” - napisał Władysław Kosiniak-Kamysz.

Podpułkownik Artur Sak, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa powiedział Polskiemu Radiu, że uroczystość wiąże się z zakończeniem budowy grobu Nieznanego Żołnierza, sprowadzeniem szczątków polskiego bohatera ekshumowanego z cmentarza we Lwowie, które złożono w krypcie pod arkadami Pałacu Saskiego. Miało to ogromne znaczenie dla odradzającego się państwa. Jak mówił grób był symbolicznym miejscem dla młodego państwa, które potrzebowało się zintegrować scalić. Jak wyjaśniał, wytypowano cmentarze w których spoczywali polscy żołnierze z 15 pól bitewnych, wylosowano jedno z lwowskiego cmentarza, a 29 października 1925 roku ekshumowano 3 trumny - Jadwiga Zarugiewiczowa - matka poległego żołnierza wybrała jedną z nich.

Uroczystość ustanowienia grobu nieznanego żołnierza w Warszawie odbyła 2 listopada 1925 roku na ówczesnym Placu Saskim, w siedem lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Od czasu powstania Grobu Nieznanego Żołnierza honorową wartę pełnią przy nim żołnierze Garnizonu Warszawa.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele wojska, ordynariatu polowego, władz samorządowych.

Zobacz także

2024-12-06, godz. 12:08 Wspomnienie Świętego Mikołaja 6 grudnia przypadają mikołajki - zwyczaj wręczania prezentów i drobnych upominków, głównie dzieciom. Tradycja ta jest kultywowana na pamiątkę Świętego… » więcej 2024-12-05, godz. 19:58 "Rzadko się zdarzają takie odkrycia". Biblia Brzeska przekazana konserwatorom Po odnalezieniu i zgłoszeniu odpowiednim służbom, przyszedł czas na przekazanie badaczom. Mowa o dwóch księgach, które mogą być egzemplarzami Biblii Brzeskiej… » więcej 2024-12-06, godz. 12:04 "To jawny brak poszanowania dla miejsca pamięci". Dewastacje w Łambinowicach Bezprecedensowe akty wandalizmu w gminie Łambinowice. Na Cmentarzu Jeńców Radzieckich w Łambinowicach zniszczono i skradziono fragmenty ogrodzenia i bramy… » więcej 2024-12-03, godz. 10:11 Ambasador Bodnar: rozwiązanie problemów polsko-ukraińskich wymaga uwzględnienia interesów obu państw Nowy ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar powiedział w poniedziałek, że do rozwiązania problemów polsko-ukraińskich konieczna jest stanowczość i uwzględnienie… » więcej 2024-12-03, godz. 08:39 Wzruszająca opowieść o patriotyzmie w dokumencie opolskiej fundacji Przy pełnej sali odbyła się opolska kinowa premiera dokumentu Grzegorza Kubaszki "Z pacynką i w pasiaku". Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy realizowała zdjęcia… » więcej 2024-12-02, godz. 14:35 Nagroda Historyczna m.st. Warszawy za książkę o akcji "Wisła" Prof. Grzegorz Motyka otrzymał w niedzielę Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Jury przyznało ją mu za książkę „Akcja »Wisła«… » więcej 2024-11-18, godz. 10:54 Muzeum Auschwitz: ukazały się wspomnienia byłego więźnia Jana Kupca Wspomnienia Jana Kupca, które przybliżają losy jego i pięciorga braci, żołnierzy ruchu oporu z Podhala aresztowanych przez Niemców i osadzonych w Auschwitz… » więcej 2024-11-17, godz. 10:48 Rosja: Zamknięto Muzeum Historii GUŁagu, powołując się na przepisy przeciwpożarowe Państwowi inspektorzy zdecydowali o czasowym zamknięciu moskiewskiego Muzeum Historii GUŁagu, twierdząc, że nie przestrzega ono przepisów przeciwpożarowych… » więcej 2024-11-16, godz. 11:32 Prof. Żaryn w sądzie: SB prowadząc akcję wobec ks. Popiełuszki czuła się bezkarnie Prowokacja na Chłodnej była dziełem SB, której funkcjonariusze mieli poczucie bezkarności - podkreślił historyk prof. Jan Żaryn, który w piątek zeznawał… » więcej 2024-11-16, godz. 10:44 Gdańsk: Pamiątka po rodzinie Ulmów trafiła do MIIWŚ Książka z odręcznym podpisem Józefa Ulmy trafiła do Muzeum II Wojny Światowej. Wcześniej pamiątka po rodzinie zamordowanej przez Niemców za ukrywanie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »