Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 175 lat temu w Paryżu odbył się pogrzeb Fryderyka…
2024-10-30, 09:00 Autor: IAR/O.Kłosińska/E.Leo/J.Leszczyńska/K.Koziełł/dok.

175 lat temu w Paryżu odbył się pogrzeb Fryderyka Chopina

Zbigniew Ziembiński jako Fryderyk Chopin w jednej ze scen przedstawienia "Lato w Nohant" Jarosława Iwaszkiewicza. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Zbigniew Ziembiński jako Fryderyk Chopin w jednej ze scen przedstawienia "Lato w Nohant" Jarosława Iwaszkiewicza. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
175 lat temu - 30 października 1849 roku - w Paryżu odbył się pogrzeb Fryderyka Chopina, najwybitniejszego polskiego kompozytora i pianisty. Twórcy, o którym poeta Cyprian Kamil Norwid napisał: "Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel". Jego dzieła - między innymi koncerty, nokturny i polonezy - weszły do kanonu światowej muzyki. Są punktem odniesienia oraz inspiracją dla kolejnych pokoleń artystów. Rozbrzmiewają na wszystkich kontynentach.
Fryderyk Chopin zmarł 17 października 1849 roku, najprawdopodobniej na gruźlicę. Uroczystości pogrzebowe kompozytora zgromadziły wiele osobistości francuskiego świata kultury. Na mszy świętej w paryskim kościele Świętej Magdaleny, zgodnie z życzeniem Chopina, zabrzmiało Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta. Potem kondukt żałobny, prowadzony przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego, przeszedł na cmentarz Pere-Lachaise. Tam artystę żegnały dźwięki "Marsza żałobnego", który sam skomponował. Serce Chopina - zgodnie z życzeniem artysty - jego siostra Ludwika potajemnie przewiozła do Polski. Urnę wmurowano w jeden z filarów kościoła Świętego Krzyża w Warszawie, gdzie znajduje się do dziś. Wybór tego miejsca nie był przypadkowy - przez wiele lat był to kościół parafialny rodziny Chopinów.

Nagrobek na miejscu pochówku kompozytora w Paryżu powstał rok po jego śmierci, w 1850 roku. Do dziś miejsce to odwiedzają wielbiciele talentu Fryderyka Chopina. Niektórzy układają na mogile fiołki - ulubione kwiaty twórcy.

Obdarzony wielką wrażliwością artystyczną Fryderyk Chopin był nazywany "poetą fortepianu". Jest uważany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów doby romantyzmu. Stworzył indywidualny styl, łączący narodowe i ludowe tradycje muzyki polskiej ze stylistyką romantyczną. Był jednym z prekursorów nurtu szkół narodowych w muzyce.

Skomponował 2 koncerty fortepianowe, 57 mazurków, a także liczne polonezy, nokturny, preludia, ballady, sonaty, etiudy oraz scherza, ronda i pieśni.

Wywarł ogromny wpływ na twórczość wielu kompozytorów, między innymi Richarda Wagnera, Franciszka Liszta, Siergieja Rachmaninowa, Aleksandra Skriabina, Edvarda Griega - który był nazywany „Chopinem Północy”, a także Maurice’a Ravela i Claude'a Debussy'ego.

(więcej)

Według metryki chrztu Fryderyk Chopin urodził się 22 lutego 1810 roku w Żelazowej Woli. Natomiast według rodziny przyszedł na świat 1 marca. Stąd pojawiające się w różnych źródłach rozbieżności.

Naukę gry na fortepianie rozpoczął u Wojciecha Żywnego, wcześniej muzykowała z nim przy fortepianie matka. Jako siedmiolatek był już autorem dwóch polonezów - g-moll i B-dur. Okrzyknięty genialnym dzieckiem, często występował na prywatnych przyjęciach w wytwornych salonach Warszawy oraz na koncertach dobroczynnych. W 1822 roku rozpoczął naukę kompozycji u Józefa Elsnera w warszawskiej Szkole Głównej Muzyki. W wieku 19 lat był uznawany za kompozytora narodowego.

Niedługo przed wybuchem Powstania Listopadowego dał swój ostatni koncert przed warszawską publicznością. 11 października 1830 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie, na którego widowni zasiadło 700 osób, wykonał pożegnalny koncert e-moll. W pierwszych dniach listopada 1830 roku, zmuszony sytuacją polityczną, udał się na emigrację, z której już nie wrócił. Najpierw do Drezna, następnie do Wiednia, Salzburga, Monachium i Stuttgartu. W grudniu 1830 roku pisał do przyjaciela - Jana Matuszyńskiego: „Przeklinam chwilę wyjazdu”.

We wrześniu 1831 roku dotarł do Paryża, gdzie osiadł na stałe, zyskując niebawem europejski rozgłos. Wykonując własne utwory, utrwalał pozycję kompozytora i pianisty. Od 1839 roku stan zdrowia Chopina zaczął się pogarszać. W 1848 roku artysta odbył ostatnią podróż koncertową po Anglii i Szkocji. 16 listopada 1848 w Londynie po raz ostatni wyszedł przed publiczność. Zmarł 17 października rok później.

Od 1927 roku w Polsce jest organizowany Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina z udziałem najwybitniejszych artystów z całego świata. Jest to najstarszy na świecie monograficzny konkurs muzyczny. W przyszłym roku (2025) odbędzie się po raz dziewiętnasty.

Zobacz także

2024-12-06, godz. 12:08 Wspomnienie Świętego Mikołaja 6 grudnia przypadają mikołajki - zwyczaj wręczania prezentów i drobnych upominków, głównie dzieciom. Tradycja ta jest kultywowana na pamiątkę Świętego… » więcej 2024-12-05, godz. 19:58 "Rzadko się zdarzają takie odkrycia". Biblia Brzeska przekazana konserwatorom Po odnalezieniu i zgłoszeniu odpowiednim służbom, przyszedł czas na przekazanie badaczom. Mowa o dwóch księgach, które mogą być egzemplarzami Biblii Brzeskiej… » więcej 2024-12-06, godz. 12:04 "To jawny brak poszanowania dla miejsca pamięci". Dewastacje w Łambinowicach Bezprecedensowe akty wandalizmu w gminie Łambinowice. Na Cmentarzu Jeńców Radzieckich w Łambinowicach zniszczono i skradziono fragmenty ogrodzenia i bramy… » więcej 2024-12-03, godz. 10:11 Ambasador Bodnar: rozwiązanie problemów polsko-ukraińskich wymaga uwzględnienia interesów obu państw Nowy ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar powiedział w poniedziałek, że do rozwiązania problemów polsko-ukraińskich konieczna jest stanowczość i uwzględnienie… » więcej 2024-12-03, godz. 08:39 Wzruszająca opowieść o patriotyzmie w dokumencie opolskiej fundacji Przy pełnej sali odbyła się opolska kinowa premiera dokumentu Grzegorza Kubaszki "Z pacynką i w pasiaku". Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy realizowała zdjęcia… » więcej 2024-12-02, godz. 14:35 Nagroda Historyczna m.st. Warszawy za książkę o akcji "Wisła" Prof. Grzegorz Motyka otrzymał w niedzielę Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Jury przyznało ją mu za książkę „Akcja »Wisła«… » więcej 2024-11-18, godz. 10:54 Muzeum Auschwitz: ukazały się wspomnienia byłego więźnia Jana Kupca Wspomnienia Jana Kupca, które przybliżają losy jego i pięciorga braci, żołnierzy ruchu oporu z Podhala aresztowanych przez Niemców i osadzonych w Auschwitz… » więcej 2024-11-17, godz. 10:48 Rosja: Zamknięto Muzeum Historii GUŁagu, powołując się na przepisy przeciwpożarowe Państwowi inspektorzy zdecydowali o czasowym zamknięciu moskiewskiego Muzeum Historii GUŁagu, twierdząc, że nie przestrzega ono przepisów przeciwpożarowych… » więcej 2024-11-16, godz. 11:32 Prof. Żaryn w sądzie: SB prowadząc akcję wobec ks. Popiełuszki czuła się bezkarnie Prowokacja na Chłodnej była dziełem SB, której funkcjonariusze mieli poczucie bezkarności - podkreślił historyk prof. Jan Żaryn, który w piątek zeznawał… » więcej 2024-11-16, godz. 10:44 Gdańsk: Pamiątka po rodzinie Ulmów trafiła do MIIWŚ Książka z odręcznym podpisem Józefa Ulmy trafiła do Muzeum II Wojny Światowej. Wcześniej pamiątka po rodzinie zamordowanej przez Niemców za ukrywanie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »