Mimo, że operacja „Tannenberg” trwała od samego początku wojny, to największe jej nasilenie w Wielkopolsce miało miejsce między 20 a 23 października 1939 r. W tym czasie zginęło 275 Wielkopolan. Zaczęło się o godzinie 8.00 rozstrzelaniem 15 osób na rynku w Kórniku. Godzinę później oprawcy zamordowali 29 osób w Środzie Wielkopolskiej. Kolejny był Śrem i 19 ofiar. Po południu do krwawej listy dopisano: Leszno, Mosinę, Książ Wielkopolski, Kostrzyn, a w kolejnych dniach Gostyń, Krobię, Poniec Kościan, Śmigiel, Włoszakowice.
W miejscach pamięci w tych miejscowościach złożone zostały w niedzielę kwiaty i odbyły się apele pamięci, między innymi w Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII w Poznaniu. O godzinie 17:00 w Kinie Helios - prapremiera filmu Anny Piasek "Powstaniec. Historia Leona Prauzińskiego".
W południe na rynku spotkali się mieszkańcy i władze Środy Wielkopolskiej.
Śremianie zbiorą się o 17.00 w kościele farnym, by po mszy przejść na modlitwę pod mogiłę na cmentarzu parafialnym i apel poległych na Placu 20 października.
O 18.00 msza święta w intencji ofiar operacji Tannenberg rozpocznie się w kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Zaniemyślu. Po nabożeństwie apel poległych i złożenie kwiatów na cmentarzu parafialnym na mogile zaniemyślan rozstrzelanych w Kórniku.
Uroczystości związane z upamiętnieniem rozstrzelanych mieszkańców Ziemi Ksiąskiej i Dolskiej odbędą się w Książu Wielkopolskim. O 17.00 rozpocznie je msza święta w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej i świętego Mikołaja, a po niej dalsza część obchodów na miejscowym rynku. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Masłowie zaprezentuje spektakl teatralny zatytułowany „Duch historii”. Znicze i kwiaty zostaną złożone przy zbiorowej mogile Rozstrzelanych na cmentarzu parafialnym.
Capstrzyk patriotyczny w 85. rocznicę rozstrzelania mieszkańców Kostrzyna, Nekli i okolic odbędzie się o 17.00 w Kostrzynie. Uczestnicy zbiorą się przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, by przemaszerować do Domu Katolickiego, gdzie pod tablicą upamiętniającą pomordowanych mieszkańców złożone zostaną kwiaty. Główne uroczystości odbędą się na rynku.
Mosinianie uczczą pamięć zamordowanych mieszkańców miasta o godzinie 18.00 mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Mikołaja. Po mszy uroczystość patriotyczna odbędzie się na Placu 20 października.