W 40. rocznicę śmierci kapłana, 19 października, o godzinie 12.00 z placu Zamkowego do sanktuarium bł. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu przejdzie Narodowy Marsz Papieski pod hasłem "Zło dobrem zwyciężaj". O godzinie 16.00 metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz odprawi mszę świętą w żoliborskim sanktuarium. W uroczystościach weźmie udział prezydent Andrzej Duda. Planowane jest (15.45) złożenie kwiatów na grobie bł. księdza Jerzego Popiełuszki oraz wystąpienie prezydenta RP.
W żoliborskim kościele św. Stanisława Kostki ksiądz Jerzy Popiełuszko odprawiał Msze za Ojczyznę, które gromadziły tysiące ludzi. W homiliach kapłan mówił o obronie ideałów "Solidarności", a także o sprzeciwie wobec przemocy. Publicznie krytykował nadużycia komunistycznej władzy. Głosił zasadę "zło dobrem zwyciężaj". Przestrzegał też przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu. Duchowny był wielokrotnie inwigilowany i szykanowany przez SB, która dopuszczała się wobec niego licznych prowokacji. 19 października 1984 roku funkcjonariusze bezpieki uprowadzili i zamordowali księdza Popiełuszkę.
Pogrzeb księdza zgromadził około miliona ludzi i przerodził się w wielką, pokojową manifestację przeciw komunistycznej władzy. W 2009 roku kapłan został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.
Rok później, 6 czerwca 2010 roku, na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie została odprawiona uroczysta msza beatyfikacyjna księdza Jerzego Popiełuszki. Przewodniczył jej arcybiskup Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W uroczystości wzięło udział około 140 tysięcy osób. Następnie ulicami stolicy do Świątyni Opatrzności Bożej przeszła procesja z relikwiami błogosławionego, które złożono w Panteonie Wielkich Polaków.
Proces kanonizacyjny księdza Popiełuszki rozpoczął się w 2014 roku w Creteil we Francji, gdyż tam miało dojść do cudu za jego wstawiennictwem. Rok później akta zgromadzone podczas etapu diecezjalnego procesu zostały przekazane do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
W rocznicę śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki - 19 października - jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, ustanowiony przez Sejm w 2018 roku.
Do dziś nie wiadomo, kto podjął decyzję o zabiciu księdza Popiełuszki. Skazani za zabójstwo kapłana: Grzegorz Piotrowski, Adam Pietruszka, Leszek Pękala i Waldemar Chmielewski dawno już opuścili więzienia. Ich procesy nie ujawniły wszystkich okoliczności i inspiratorów zbrodni, podobnie jak proces Władysława Ciastonia i Zenona Płatka. W 1994 roku generałowie zostali uniewinnieni z zarzutu sprawstwa kierowniczego. Zmarli w - 2021 i 2009 roku.
(więcej)
Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku we wsi Okopy koło Suchowoli na Podlasiu. Studiował w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Jako kleryk odbywał przymusową służbę wojskową w specjalnej jednostce w Bartoszycach o zaostrzonym rygorze, gdzie był represjonowany. W 1972 roku przyjął święcenia z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Ksiądz Popiełuszko został wikariuszem w podwarszawskiej parafii w Ząbkach. Później pracował w Aninie, w parafii Dzieciątka Jezus na Żoliborzu i w akademickim kościele św. Anny. Był duszpasterzem pielęgniarek i studentów medycyny. W 1980 roku został rezydentem parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie. W sierpniu tego samego roku prymas Stefan Wyszyński, na prośbę strajkujących hutników, skierował kapłana do pracy duszpasterskiej wśród robotników Huty Warszawa. Właśnie tam, podczas strajku - 31 sierpnia - ksiądz Popiełuszko, wraz z dwoma kapłanami, odprawił pierwszą mszę świętą w Hucie. Związał się z "Solidarnością", której został kapelanem. W listopadzie 1981 wspierał strajkujących studentów Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej w Warszawie, spowiadał i odprawiał msze dla kilkuset osób prowadzących strajk okupacyjny.
W stanie wojennym, w ostatnią niedzielę miesiąca, ksiądz Popiełuszko odprawiał Mszę za Ojczyznę w parafii św. Stanisława Kostki. Był stale szykanowany i inwigilowany przez SB, do domu wrzucono mu ładunek wybuchowy, uszkodzono samochód. Ostatnią mszę sprawował 19 października 1984 w Bydgoszczy. Tam, podczas spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy, powiedział: "Módlmy się, abyśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy". W drodze do Warszawy został porwany i zamordowany przez oficerów SB z Departamentu IV MSW, który zajmował się walką z wrogą "antypaństwową" działalnością Kościołów i związków wyznaniowych.
Mszy żałobnej pogrzebowej 3 listopada przewodniczył prymas Józef Glemp. Na pogrzebie byli obecni rodzice księdza - Marianna i Władysław Popiełuszko, przybyły delegacje zdelegalizowanej "Solidarności" z całego kraju, około tysiąca duchownych, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego. Tłumy wypełniły wszystkie ulice wokół żoliborskiego kościoła, ludzie stali na balkonach i dachach domów. Na chodnikach paliły się znicze, leżały wiązanki kwiatów. Kapłan został pochowany na terenie kościoła św. Stanisława Kostki.
Wkrótce po śmierci ksiądz Popiełuszko został powszechnie uznany za męczennika komunizmu. W 1997 roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. W 2002 roku Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała dekret o ważności akt procesu. Na początku roku 2009 papież Benedykt XVI zgodził się na przyspieszony tryb rozpatrzenia sprawy, a 19 grudnia podpisał dekret o męczeństwie księdza. Beatyfikacja odbyła się 6 czerwca 2010 roku.
Grób księdza Popiełuszki do tej pory odwiedziło około 23 milionów wiernych. Relikwie błogosławionego znajdują się w 1800 miejscach na sześciu kontynentach.
Przy parafii św. Stanisława Kostki działa Muzeum i Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. W całej Polsce jest wiele miejsc upamiętniających duchownego - ulice, szkoły, pomniki i tablice.