Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 175 lata temu zmarł Fryderyk Chopin
2024-10-17, 09:00 Autor: IAR/E.Porycka/J.Leszczyńska/K.Koziełł/dok.

175 lata temu zmarł Fryderyk Chopin

Fryderyk Chopin w 1849r., [fot. Louis-Auguste Bisson]
Fryderyk Chopin w 1849r., [fot. Louis-Auguste Bisson]
175 lat temu, 17 października 1849 roku, w Paryżu zmarł Fryderyk Chopin, jeden z najwybitniejszych kompozytorów doby romantyzmu, mistrz pianistyki. Jego koncerty, nokturny czy polonezy weszły do kanonu światowej muzyki. Od prawie dwóch wieków są punktem odniesienia oraz inspiracją dla kolejnych pokoleń artystów. Rozbrzmiewają na wszystkich kontynentach.
Poeta romantyczny Cyprian Kamil Norwid napisał o nim: "Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel". Talent ten ujawnił się, gdy Fryderyka miał zaledwie kilka lat.

Obdarzony wielką wrażliwością artystyczną Fryderyk Chopin stworzył indywidualny styl, łączący narodowe i ludowe tradycje muzyki polskiej ze stylistyką romantyczną. Był jednym z prekursorów nurtu szkół narodowych w muzyce.

Skomponował dwa koncerty fortepianowe, 57 mazurków, a także liczne polonezy, nokturny, preludia, ballady, sonaty, etiudy, scherza, ronda i pieśni.

Wywarł ogromny wpływ na twórczość wielu kompozytorów, między innymi Edvarda Griega, Claude'a Debussy'ego, Maurice'a Ravela czy Siergieja Rachmaninowa.

Nazywany "poetą fortepianu", był także wielkim patriotą. Swoją muzyką upominał się o wolność dla ojczyzny, będącej wówczas pod zaborami. Robert Schumann pisał o Chopinie, że jego dzieła to "armaty ukryte w kwiatach". W Etiudzie c-moll opus 10 numer 12, nazywanej „Rewolucyjną”, Chopin „bolał na fortepianie i rozpaczał” po upadku Powstania Listopadowego.

Fryderyk Chopin zmarł w Paryżu po latach zmagań z gruźlicą. Zgodnie z jego wolą, podczas pogrzebu zostały wykonane fragmenty "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta i "Marsz żałobny", który sam skomponował. Artysta został pochowany na paryskim cmentarzu Pere-Lachaise.

Według życzenia kompozytora, jego siostra - Ludwika Jędrzejewicz - w 1850 roku przewiozła serce Fryderyka Chopina do Warszawy. Urnę umieszczono w warszawskim kościele Świętego Krzyża, który przez wiele lat był kościołem parafialnym rodziny Chopinów i także ówcześnie największym sanktuarium Warszawy. W czasie Powstania Warszawskiego skarb ewakuowano do Milanówka. Po wojnie, 17 października 1945 roku, serce Chopina wróciło do kościoła św. Krzyża - obecnie bazyliki. Znajduje się tam do dziś wmurowane w filar, za epitafium: "Fryderykowi Chopinowi - rodacy" oraz „”Gdzie skarb twój, tam serce twoje”.

Najwybitniejsi pianiści z całego świata mierzą się w ramach organizowanego w Warszawie od 1927 roku Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina. Jest to najstarszy na świecie monograficzny konkurs muzyczny. Cieszy się wielkim prestiżem i rozgłosem. W przyszłym roku (2025) odbędzie się po raz dziewiętnasty. Festiwale muzyki chopinowskiej organizowane są także, między innymi w Valldemossie, Genewie, Dusznikach, Paryżu i Gandawie.

(więcej)

Według metryki chrztu Fryderyk Chopin urodził się 22 lutego 1810 roku w Żelazowej Woli. Sam artysta jako dzień swojego urodzenia podawał 1 marca 1810. We wcześniejszych biografiach pojawia się także data 1 lub 2 marca i rok 1809, podawana na podstawie informacji od najbliższej rodziny.

Fryderyk Chopin naukę gry na fortepianie rozpoczął u Wojciecha Żywnego, wcześniej muzykowała z nim przy fortepianie matka. Jako siedmiolatek był już autorem dwóch polonezów - g-moll i B-dur. Okrzyknięty genialnym dzieckiem, często występował na prywatnych przyjęciach w wytwornych salonach Warszawy oraz na koncertach dobroczynnych. W 1822 roku rozpoczął naukę kompozycji u Józefa Elsnera w warszawskiej Szkole Głównej Muzyki. W wieku 19 lat był uznawany za kompozytora narodowego.

Tuż przed wybuchem Powstania Listopadowego, 11 października 1830 roku, dał swój ostatni koncert przed warszawską publicznością. Jego występ w Teatrze Narodowym zgromadził około 700 osób. 5 listopada 1830 roku, zmuszony sytuacją polityczną, udał się na emigrację najpierw do Drezna, następnie do Wiednia, Salzburga, Monachium i Stuttgartu. W grudniu 1830 roku pisał do przyjaciela - Jana Matuszyńskiego: „Przeklinam chwilę wyjazdu”.

We wrześniu 1831 roku przybył do Paryża, gdzie osiadł na stałe, zyskując niebawem europejski rozgłos. Wykonując własne utwory, utrwalał coraz silniej swoją pozycję kompozytora i pianisty. Pięć lat później, jesienią 1836, poznał pisarkę George Sand, z którą pozostawał w burzliwym związku przez kilka lat.

Od 1839 roku stan zdrowia Chopina zaczął się pogarszać. W 1848 roku odbył ostatnią podróż koncertową po Anglii i Szkocji, 16 listopada w Londynie po raz ostatni wyszedł przed publiczność.

Twórczość najwybitniejszego polskiego kompozytora i pianisty przybliża Polskie Radio Chopin, które rozpoczęło nadawanie 11 listopada 2017 roku. Cyfrowy program prezentuje także informacje o życiu artysty.


Zobacz także

2024-10-17, godz. 11:00 W Sejmie otwarto wystawę „Polska jutra - dekalog społeczny bł. księdza Jerzego Popiełuszki” W Sejmie uroczyście otwarto wystawę „Polska jutra - dekalog społeczny bł. księdza Jerzego Popiełuszki”. W uroczystości udział wzięli: najbliżsi księdza… » więcej 2024-10-17, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 17 października » więcej 2024-10-16, godz. 20:30 „Druga ojczyzna. 80. rocznica przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii” w Sejmie W Sejmie otwarto wystawę "Druga ojczyzna" 80 lat po przybyciu polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii”. Inicjatorem ekspozycji jest Ambasada Nowej Zelandii… » więcej 2024-10-16, godz. 00:17 Muzeum Pamięci Sybiru ze specjalnym wyróżnieniem Europejskiej Akademii Muzealnej Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, które zajmuje się tematyką deportacji Polaków na Wschód, otrzymało specjalne wyróżnienie prestiżowej nagrody przyznawanej… » więcej 2024-10-16, godz. 00:13 Powstał portal o polskich cmentarzach wojennych w Uzbekistanie Powstał nowy portal dokumentujący historię 17 polskich cmentarzy wojennych w Uzbekistanie, na którym można też znaleźć listę nazwisk osób pochowanych… » więcej 2024-10-16, godz. 09:00 46. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża 46 lat temu, 16 października 1978 roku, kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża. O godzinie 18.18 znad Kaplicy Sykstyńskiej na placu św. Piotra… » więcej 2024-10-16, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 16 października » więcej 2024-10-15, godz. 15:00 Wańkowicz niedoczytany i przypominany - wkrótce finał Roku Melchiora Wańkowicza Dni Wańkowiczowskie w Poznaniu, sesja naukowa „Wańkowicz niedoczytany”, nowa książka Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm pt. „Melchior Wańkowicz przypominany”… » więcej 2024-10-15, godz. 14:00 Media o wyroku ws. mordercy Kukuczki: sprawiedliwość po ponad 50 latach Sprawiedliwość została wymierzona po ponad 50 latach - komentują niemieckie media poniedziałkowy wyrok niemieckiego sądu w sprawie zabójstwa Polaka Czesława… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »