Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Powstaniec Witold Lisowski - Sprawiedliwy wśród…
2024-08-12, 15:00 Autor: IAR/#Wosiek/w Siekaj

Powstaniec Witold Lisowski - Sprawiedliwy wśród narodów świata o służbie lekarzy w czasie powstania

Fot. źródło: lekarzepowstania.pl/medycy-powstania/
Fot. źródło: lekarzepowstania.pl/medycy-powstania/
Służba lekarzy w czasie powstania warszawskiego to karta chwały - wspominał powstaniec Witold Lisowski pseudonim „Lis”, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Doktor Witold Lisowski, pułkownik Wojska Polskiego, autor wystaw oraz publikacji z zakresu historii, jest autorem między innymi dwutomowej pracy “Polska służba zdrowia w powstaniach narodowych 1794-1944”.
Autor przedstawia w niej historię służby zdrowia, która była nieodłącznym elementem walki o wolność i niepodległość kraju. „Przedstawiam wielką historię medycyny polskiej, która trwa już od tysiąca lat - ona jest ukoronowaniem tej wielkiej zasługi” - powiedział doktor Lisowski. Dodał, że szczególnym, historycznym miejscem był warszawski Szpital Ujazdowski, gdzie kształciły się kadry medyczne, przygotowywały się do powstania. To byli najczęściej lekarze Wojska Polskiego, podchorążówki, później po podchorążówce był tajny uniwersytet - mówił doktor Lisowski. "Na czele służby zdrowia stanął wtedy wybitny lekarz, pułkownik Leon Strehl (wym. Sztrel). W 1939 roku został mianowany szefem sanitarnym Armii Warszawa” - przypomniał historyk medycyny.

Działania medyczne podejmowane przez powstańców, tragiczne historie lekarzy i pielęgniarek biorących udział w walkach o wolność Polski to treść tych publikacji. „Z lekarzy wojennych utkwił mi w pamięci lekarz, profesor Leon Edward Manteuffel (wym. Mantojfel) i jego niebywały heroizm w czasie okupacji" - wspominał Witold Lisowski. „Profesor Manteuffel podchodzi do ciężko rannej kobiety i widzi, że sprawa jest nie do uratowania. Odchodzi, wraca, odchodzi i wraca po raz trzeci. Dokonuje operacji. Z jej brzucha bierze skórę, a płaty skóry nakłada na jej straszliwie poranioną twarz” - opisał doktor Witold Lisowski. Jak dodał, to zmaganie wzbudza dumę, że wyrastały w czasie powstania takie postaci.

Autor przypomniał też o tragicznej karcie polskiej służby zdrowia. „Około tysiąca lekarzy polegnie z rąk sowieckich w katowniach sowieckich, w Katyniu, katowniach sowieckich Lwowa i innych miast” - wspominał. Wielu lekarzy znajdzie się w niemieckich obozach jenieckich, ale ci wrócą. "Lekarze aresztowani przez Sowietów zginą. Ten rozdział to karta chwały” - mówił autor książki “Polska służba zdrowia w powstaniach narodowych 1794-1944”.

Witold Lisowski odznaczony został Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Medalem za Warszawę 1939-1945 oraz Krzyżem Zasługi dla ZHP z Rozetą i Mieczami.

Zobacz także

2024-10-19, godz. 11:00 Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych 19 października przypada Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, święto państwowe ustanowione w 2018 roku. Obchodzone jest w rocznicę porwania i… » więcej 2024-10-19, godz. 09:00 40. rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki 19 października mija 40. rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, zamordowanego w 1984 roku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Kapłan był… » więcej 2024-10-19, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 19 października » więcej 2024-10-18, godz. 21:13 Ogłoszono laureatów 4. Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego Grzegorz Hryciuk, Kalina Błażejowska i Christopher Miller to tegoroczni laureaci Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Kapituła nagrody przyznała… » więcej 2024-10-18, godz. 13:00 Pamiątki po zesłańcach z sowieckich łagrów na wystawie w IPN Pamiątki po więźniach sowieckich obozów NKWD w Borowiczach i Swierdłowsku (Rosja) zgromadzono na wystawie otwartej w czwartek w siedzibie Instytutu Pamięci… » więcej 2024-10-18, godz. 11:00 Uniwersytet Jagielloński przypomina historię pierwszych kobiet na uczelni Historię pierwszych studentek, a także innych kobiet, które od wieków tworzyły uniwersytet - dobrodziejek, kucharek w średniowiecznych kolegiach i pracownic… » więcej 2024-10-18, godz. 09:00 3 lata temu otwarto Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim Trzy lata temu, 18 października 2021 roku, w Baranowie Sandomierskim zostało otwarte Muzeum Teatru Polskiego Radia. To jedyna taka placówka dokumentująca dorobek… » więcej 2024-10-18, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 18 października » więcej 2024-10-17, godz. 19:54 Jutro wręczenie Międzynarodowej Literackiej Nagrody im. Witolda Pileckiego Jutro (18.10.) zostanie wręczona Międzynarodowa Nagroda imienia Witolda Pileckiego. W Reducie Banku Polskiego w Warszawie o godz. 18.00 zostaną przekazane nagrody… » więcej 2024-10-17, godz. 19:45 Po raz pierwszy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Szopkarstwo, koronkarstwo, bacowanie, Barbórka i inne tradycyjne zwyczaje, obrzędy oraz umiejętności rzemieślnicze obchodzą dziś swoje święto - Międzynarodowy… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »