Była to jedna z najlepiej zorganizowanych i przeprowadzonych akcji podziemia w okupowanej Europie. Wzięło w niej udział 50 żołnierzy AK, a tylko dwóch odniosło obrażenia. Zginęło dziewięciu Niemców i trzech pracowników banku, ponadto cztery inne osoby zostały ranne.
Kryptonim akcji pochodził od tzw. górali, czyli potocznego określenia banknotów o nominale 500 złotych emitowanych podczas okupacji w Generalnym Gubernatorstwie. Nazwa ta przewijała się też w jednej ze zwrotek popularnej podczas wojny piosenki: "Siekiera, motyka, piłka, gwóźdź/ Masz górala i mnie puść".
Konspiratorzy z AK zaaranżowali roboty drogowe na ulicy Miodowej, eliminując jeden z wariantów trasy przejazdu konwoju. Około godziny 11-ej na wąską ulicę Senatorską przed niemiecki samochód wtoczono wózek ze skrzynkami owoców i warzyw. Kiedy ciężarówka się zatrzymała, żołnierze Kedywu ostrzelali samochód. Po przejęciu pojazdu z pieniędzmi, w eskorcie dwóch własnych ciężarówek, uprowadzili go do punktu konspiracyjnego w domku ogrodnika przy ulicy Sowińskiego na Woli. Tam worki z pieniędzmi zakopano w szklarni, a dwa dni później przewieziono w skrzynkach z warzywami do punktu na Śliską.
Rozmach, precyzja przygotowania oraz bezbłędne wykonanie akcji "Góral", uczyniły z niej prawdziwą demonstrację świetnej organizacji Polskiego Państwa Podziemnego, jedynego takiego w okupowanej przez Niemców Europie. Kolejne transporty pieniędzy w Warszawie osłaniały niemieckie wozy pancerne, a nawet czołgi.
Profesor Tomasz Strzembosz (zmarł w 2004), autor pracy "Akcje zbrojne podziemnej Warszawy 1939-1945", uznał operację "Góral" za jedną z najlepiej przeprowadzonych akcji zbrojnych ruchu oporu w całej okupowanej Europie.
Do najbardziej znanych akcji Kedywu, oprócz operacji "Góral", należą: akcja pod Arsenałem i odbicie z rąk gestapo Janka Bytnara "Rudego" oraz wykonanie wyroku na znienawidzonym w stolicy generale SS i policji, dowódcy tych formacji w dystrykcie warszawskim Franzu Kutscherze. Ta ostatnia, przeprowadzona 1 lutego 1944 roku, w biały dzień, w centrum Warszawy trwała minutę i czterdzieści sekund.