Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Pożegnano dziennikarza Zygmunta Gutowskiego organizatora…
2024-07-17, 09:00 Autor: IAR/#Wosiek/i pl/w dwi/

Pożegnano dziennikarza Zygmunta Gutowskiego organizatora festiwali "Niepokalana" i "Losy Polaków”

Zygmunt Gutowski. [Fot. PAP/P. Supernak]
Zygmunt Gutowski. [Fot. PAP/P. Supernak]
Rodzina, przyjaciele, środowisko dziennikarsko-filmowe oraz solidarnościowe pożegnało w Warszawie Zygmunta Gutowskiego - dziennikarza radiowego i telewizyjnego oraz organizatora festiwali "Niepokalana" i "Losy Polaków". Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zmarł 7 lipca w wieku 85 lat.
Profesor Jan Żaryn wspominając przyjaciela powiedział, że żegnamy postać wybitną. „Działacz „Solidarności”, osoba internowana, wpisująca się w cały wachlarz pięknych sylwetek ludzi, którzy część swojego życia poświęciły, żebyśmy odzyskali niepodległość” - przypomniał historyk. Dodał, że „od lat dziewięćdziesiątych niezwykle energicznie zajął się przestrzenią, którą święty Jan Paweł II widział, jako najważniejszą, jeśli chodzi o możliwości chrystianizacji Polski, Europy czyli kulturę” - mówił profesor Jan Żaryn.

Wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Jolanta Hajdasz przypomniała, że Zygmunt Gutowski do końca był oddany ideom, które wyznawał. „Rodzina, Bóg, Ojczyzna, to są słowa, które prowadziły go przez życie. Poświęcał każdą chwilę swojego życia realizacji tych ideałów” - wspominała Jolanta Hajdasz. Zaznaczyła, że SDP zapamięta go jako niestrudzonego organizatora, animatora festiwali, multimediów i filmów katolickich.

„Takim osobom jak Zygmunt Gutowski „Solidarność” zawdzięcza istnienie, przypomniał przewodniczący komisji zakładowej NSZZ Solidarność w Telewizji Polskiej Bogdan Wiśniewski. ”Solidarność” zawdzięcza takim osobom jak Pan Zygmunt to, że mamy wolny kraj. To są osoby, które stoczyły walkę o wolność, żeby kraj funkcjonował normalnie, jak wszystkie państwa wolne i demokratyczne. Właśnie odwaga takich ludzi spowodowała, że mamy Polskę, w której możemy decydować o sobie” - podkreślił Bogdan Wiśniewski.

Kompozytor i pianista Josef Miller, związany z festiwalami "Niepokalana" i "Losy Polaków" wspominał wielkie, patriotyczne serce przyjaciela. „Zygmunt Gutowski to był niesłychany człowiek, legenda, perła. Dlatego, że cała jego osobowość i serce biło dla Polski. Ten patriota widział cały czas Polskę” - wspominał Josef Miller.

Po Mszy Świętej pogrzebowej odprawionej w parafii świętego Jakuba na placu Narutowicza w Warszawie, Zygmunt Gutowski spoczął na cmentarzu wolskim. Za swoją działalność Zygmunt Gutowski był wielokrotnie nagradzany. Odznaczony został m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (Polonia Restituta), Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Zasłużony dla Kultury "Gloria Artis".

Zobacz także

2024-10-30, godz. 08:00 W Gliwicach o powojennej reemigracji: „siedziałam w oknie i płakałam” W Muzeum w Gliwicach we wtorek rozpoczęła się międzynarodowa konferencja naukowa o powojennej reemigracji, m.in. z Francji do Polski. O motywach przyjazdów… » więcej 2024-10-30, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 30 października » więcej 2024-10-29, godz. 19:08 W Zwoli upamiętniono J. Sucheckiego i J. Wolskiego [DŹWIĘK] W Zwoli w powiecie kozienickim Instytut Pileckiego upamiętnił kolejnych Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Uroczystość… » więcej 2024-10-29, godz. 13:00 "Przyszła pora na Melchiora” - 60 lat temu zaczął się proces Wańkowicza Proces, w którym oskarżono Melchiora Wańkowicza o "propagowanie materiałów oczerniających i poniżających PRL", przeszedł do historii jako - jeden z nielicznych… » więcej 2024-10-29, godz. 11:30 W Zwoli Instytut Pileckiego upamiętni kolejnych Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom W Zwoli w powiecie kozienickim na Mazowszu Instytut Pileckiego upamiętni kolejnych Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej… » więcej 2024-10-29, godz. 10:53 80 lat temu żołnierze gen. Stanisława Maczka wyzwolili Bredę 80 lat temu, 29 października 1944 roku, żołnierze 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka wyzwolili Bredę, miasto i ważny węzeł komunikacyjny… » więcej 2024-10-29, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 29 października » więcej 2024-10-28, godz. 21:40 Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki laureatami Nagrody POLIN 2024 Laureatami głównej Nagrody POLIN 2024 zostali Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki. Nagrodę Specjalną POLIN Kultura i Media odebrał ksiądz Adam Boniecki… » więcej 2024-10-28, godz. 13:00 Polskie miejsca pamięci na szlaku zesłańców - Azja Centralna, Iran i Afryka W Azji Centralnej, na terytoriach państw powstałych po rozpadzie ZSRR, znajduje się wiele polskich cmentarzy, gdzie spoczywają żołnierze armii gen. Władysława… » więcej 2024-10-28, godz. 11:00 Wieczorem wyłonieni zostaną laureaci nagrody POLIN Chronią pamięć o polsko-żydowskiej historii oraz kształtują wzajemne zrozumienie i szacunek - tym zajmują się osoby nominowane do nagrody POLIN. Zostaną… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »