Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Noc Muzeów we Wrocławiu - oprowadzania kuratorskie…
2024-05-17, 14:00 Autor: Doczekalski Piotr / PAP

Noc Muzeów we Wrocławiu – oprowadzania kuratorskie, otwarte próby teatralne i po raz pierwszy - Panorama Racławicka

Rotunda Panoramy Raclawickiej [fot. wikipedia/domena publiczna]
Rotunda Panoramy Raclawickiej [fot. wikipedia/domena publiczna]
Oprowadzania kuratorskie po wystawach czasowych, projekcje filmów oraz otwarte próby teatralne – to oferta wrocławskich palcówek muzealny oraz instytucji kultury na sobotnią Noc Muzeów. Po raz pierwszy w dorocznym przedsięwzięciu będzie uczestniczyć Panorama Racławicka.
Bogatą ofertę na Noc Muzeów przygotowało Muzeum Narodowe we Wrocławiu i jego oddziały - Muzeum Etnograficzne, Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej oraz Panoram Racławicka.

„Miejsca na wydarzenia Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i w Oddziałach, na które obowiązywały zapisy, rozeszły się w ekspresowym tempie. Jednak na zwiedzających czekają nadal wystawy i wydarzenia, na które nie trzeba się zapisywać” – powiedziała PAP Magdalena Skrabek z biura prasowego Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu w sobotę będzie czynne od godz. 16 do północy. Bezpłatnie zwiedzić będzie można trzy wystawy stałe: „Sztuka śląska XVI–XIX w.”, „Sztuka polska XVII–XIX w.” oraz „Sztuka europejska XV–XX w.” Na wystawach czasowych - „Impresje. Młodzi o sztuce dawnej” i „Poszukiwania artystyczne Marka Oberländera” – zwiedzający mogą liczyć na oprowadzania kuratorskie.

Muzealnicy oprowadzą widzów również po wystawach czasowych w Muzeum Etnograficznym – to ekspozycje: „Rzeczy przysposobione” oraz „Aśka Borof. Powszednie misterium”.

Z kolei w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej w Noc Muzeów zobaczyć będzie można wystawę stałą „Kolekcja sztuki polskiej II poł. XX i XXI wieku”. Dla zwiedzający przygotowano też performance Barbary Przerwy pt. „Improwizacja Niezbędna” inspirowany wystawą „Bożenna Biskupska. Artystka i Budowla Możliwa”. Odbędą się też seanse filmów towarzyszące wystawie twórczości Biskupskiej.

W tym rok po raz pierwszy w Nocy Muzeów będzie uczestniczyć Panorama Racławicka. Monumentalne dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka będzie można zwiedzać bezpłatnie od godz. 16 w formie 15-minutowych sensów; przy czym jednorazowo na platformę, z której można oglądać obraz, będzie mogło wejść maksymalnie 85 osób.

Ofertę na Noc Muzeów przygotował również Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, gdzie udostępniona zostanie wystawa czasowa „Historia nie/oczywista. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich”. To ekspozycja wieńcząca, świętowany od kilku miesięcy, jubileusz dwusetlecia jednego z najstarszych na ziemiach polskich muzeów, a równocześnie zapowiadająca przyszłość – budowę jego stałej siedziby. Na wystawie prezentowane są m.in. dzieła Rembrandta, Rubensa i Brueghla.

Ciekawą propozycję przygotowała również Piekarnia Żywa Kultura, czyli centrum sztuki na Kępie Mieszczańskiej. Odbędą się tam oprowadzania po premierowych wystawach 66P Subiektywnej Instytucji Kultury i Galerii Geppart ASP Wrocław, spotkania z twórcami Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego i Teatru Polskiego w Podziemiu oraz spacer z gospodarzami Piekarni śladami subiektywnej kolekcji sztuki. Odwiedzający Piekarnię będą mogli wziąć udział m.in. w otwartej próbie muzycznej do spektaklu „Medee. O przekraczaniu” Teatru ZAR oraz w oprowadzaniu po przestrzeni teatralnej i instalacji scenograficznej do spektaklu „Materiały do Pokojówek”. Z kolei Teatr Polski w Podziemiu zaprosi m.in. na pokaz filmowy z dyżurami aktorskimi.

Swoje archiwa otworzy w Noc Muzeów wrocławski oddział IPN. Będzie można m.in. zwiedzić magazyn archiwalny z aktami komunistycznych służb bezpieczeństwa.

Zobacz także

2024-06-11, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 11 czerwca » więcej 2024-06-11, godz. 15:50 Centrum Weterana będzie współpracować z Muzeum Powstania Warszawskiego Weterani współczesnych misji polskiego wojska będą traktowani tak samo, jak uczestnicy walk z czasu drugiej wojny światowej. Stanie się tak m.in. dzięki… » więcej 2024-06-10, godz. 14:33 Paweł Pietrzyk: archiwa to historia w skali mikro [wywiad] Archiwa Państwowe dbają o przeszłość, a jednocześnie są mocno osadzone w teraźniejszości, by zabezpieczyć dokumenty dla przyszłych pokoleń. Archiwa… » więcej 2024-06-10, godz. 14:30 82. rocznica pierwszej zbiorowej ucieczki z Auschwitz-Birkenau Mija 82. rocznica pierwszej zbiorowej ucieczki z niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. 10 czerwca 1942 roku około 50 więźniów podjęło próbę przedostania… » więcej 2024-06-10, godz. 09:00 Dzisiaj (10.06) uroczysta gala wręczenia nagrody IPN „Kustosz Pamięci Narodowej” Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie poznamy laureatów tegorocznej XXIII edycji nagrody Instytutu Pamięci Narodowej „Kustosz Pamięci Narodowej”… » więcej 2024-06-10, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 10 czerwca » więcej 2024-06-09, godz. 12:11 Strach, entuzjazm, pragnienie wolności. 40. rocznica powstania Federacji Młodzieży Walczącej Byli za młodzi na "Solidarność", więc założyli własną organizację. Mija 40 lat od powstania Federacji Młodzieży Walczącej - jedynego w PRL ogólnopolskiego… » więcej 2024-06-09, godz. 12:06 Wybory do PE 2024 w Polsce Trwają wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce. Polacy głosują po raz piąty i wybierają 53 europosłów spośród około tysiąca kandydatów. W sumie… » więcej 2024-06-09, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 9 czerwca » więcej 2024-06-08, godz. 11:00 85 lat kończy Norman Davies, brytyjski historyk i publicysta 8 czerwca 85 lat kończy Norman Davies, brytyjski historyk i publicysta walijskiego pochodzenia, autor monumentalnych prac dotyczących historii Europy, Polski… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »