Radio Opole » Szlachetne zdrowie » Posłuchaj audycji » Złapałeś wirusa czy masz alergię, czyli jak nie panikować…
2020-04-15, 13:32 Autor: Krzysztof Dobrowolski

Złapałeś wirusa czy masz alergię, czyli jak nie panikować w czasie pandemi

[fot. https://pixabay.com/pl]
[fot. https://pixabay.com/pl]
- Koronawirus to zwykły wirusik, który ma pięć postaci genetycznych, ewoluuje, zmienia swój garnitur chromosomalny, ale nie macie Państwo co się nim aż tak martwić, panikować - powiedział w audycji "Szlachetne zdrowie" dr Janusz Stasiak.
- On chce przeżyć, więc będzie robił różne dziwne rzeczy, ale z drugiej strony - my też chcemy przeżyć, więc nasz układ immunologiczny uruchamia cały zestaw pomocników i muszę powiedzieć, że jestem więcej niż przekonany, tak jak zajmowałem się i zajmuję się immunologią kliniczną z pasją, to tak z pasją traktuję tego wirusa, bo przebrnąłem przez kilka książek i jak spojrzałem standardowo na typy wirusów, to bałbym się bardziej, szczerze powiem - np. coxsacki wirusa, który wywołuje znacznie mniej zachorować, ale powoduje znacznie cięższe powikłania... - mówił dr Janusz Stasiak.

Cała audycja do odsłuchania poniżej.

Zobacz także

2020-07-03, godz. 15:55 Nie ma innych chorób na świecie? Wygląda na to, że wszyscy szukają "celebryty"... Pandemia spowodowana koronawirusem sprawiła, że wielu pacjentów zapomina, że istnieją jeszcze inne choroby i często zapomina, że objawy duszności, to po prostu… » więcej 2020-06-29, godz. 09:54 O tym, co dalej z tą pandemią rozmawialiśmy w audycji "Szlachetne zdrowie" Scenariusze, prognozy, statystyki, rady - o tym, co dalej z pandemią związaną z koronawirusem w audycji "Szlachetne zdrowie" rozmawialiśmy z doktorem Januszem… » więcej 2020-06-22, godz. 10:42 Migrena - kto jest najbardziej narażony na tę chorobę oraz dlaczego najbardziej odporni są... Eskimosi? Posłuchaj audycji… Lech Wałęsa będąc prezydentem wyznał doktorowi Stasiakowi, że jego tylko boli głowa, bo robotnikowi nie wypada mieć migreny. W związku z obchodzonym 21 czerwca… » więcej 2020-06-19, godz. 14:07 "Jestem staroświecki, nie leczę przez telefon", czyli o pladze teleporad oraz o tym, że wraca moda na działkę Tzw. teleporady mogą być groźne dla pacjentów, jak i dla lekarzy. Na podstawie własnych doświadczeń z ostatnich kilku miesięcy mówił o tym w audycji dr Janusz… » więcej 2020-06-09, godz. 13:45 Czy bać się kleszczy? Jak nie dać się boreliozie? Posłuchaj audycji "Szlachetne zdrowie"! Przyroda nie uznaje próżni - w miejsce odchodzącego w cień koronawirusa, w Polsce licznie pojawił się znany nam od lat, tubylczy kleszcz. Około 2 procent osobników… » więcej 2020-06-01, godz. 19:25 O czym pisali słuchacze audycji "Szlachetne zdrowie"? Dziękujemy za listy, zapraszamy do posłuchania i jeszcze rada: "Nie… Inspiracją do audycji stały się listy od słuchaczy. Poprosiliśmy ostatnio o podzielenie się historiami dotyczącymi największego stresu. Stres towarzyszy każdemu… » więcej 2020-05-25, godz. 10:54 Stres informacyjny - dlaczego jest groźny i jak mu się nie dać? Posłuchaj audycji "Szlachetne zdrowie"! Ze stresem ludzki organizm jest obyty od tysięcy lat, ale paradoksalnie człowiek nigdy nie był tak zestresowany. Paradoksalnie dużo więcej wiemy, a... boimy się… » więcej 2020-05-18, godz. 09:52 Co jest groźniejsze dla ludzkiego życia: koronawirus, czy tzw. choroby towarzyszące? Posłuchaj audycji "Szlachetne zdrowie"… Jak spokojnie - ale też odpowiedzialnie - interpretować wiadomości dotyczące pandemii? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy podczas rozmowy z dr. Januszem Stasiakiem… » więcej 2020-05-08, godz. 16:05 Na godzinę w zielone i inne rady dra Stasiaka do posłuchania w audycji "Szlachetne zdrowie" (08.05) - Wirus sam nie jest zbyt groźny, groźny jest odczyn zapalny, czyli jak reaguje nasz ustrój na tego wirusa odczynami zlepnymi, szczególnie w drobnych naczyniach… » więcej 2020-04-24, godz. 18:45 Posłuchaj audycji "Szlachetne zdrowie" i nie daj się chorobie - To ofiary paniki - tak skomentował dr Janusz Stasiak fakt, że spora część osób lekceważy ostatnio objawy różnych poważnych chorób, zamiast zgłosić się do lekarza… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »