Opis (
11):
Początki lat dziewięćdziesiątych charakteryzowały się tym, że wiele opolskich klubów żeglarskich upadło. Skończyło się państwowe finansowanie żeglarstwa. Ale zmiany ustrojowe otwierały drogę do zakładania firm prywatnych. Kto miał pomysł, a niekoniecznie pieniądze, zakładał firmę i pracował na własny rachunek. Takim pomysłem miało być założenie wypożyczalni sprzętu wodnego na południowym brzegu Jeziora Turawskiego w 1994 roku. Już wcześniej w miejscu obecnego Jacht Klubu Opolskiego spotykali się żeglarze nie związani z żadnym klubem. Postaciami, które skupiały wokół siebie żeglarzy, byli Lotar Gałgan i Zygmunt Babiak, którzy znali się jeszcze od lat siedemdziesiątych. Obaj wywodzili się ze znanego opolskiego zespołu „Ballada”, który w 1978 roku wygrał opolskie festiwalowe „Debiuty” przepiękną piosenką „Wycinanki”.
Lotar i Zygmunt całe wakacje spędzali nad Turawą. W ciągu dnia żeglowali, a wieczorem brali gitary i śpiewali. - Kiedy Lotar Gałgan i Zygmunt Babiak założyli wypożyczalnię, to ja pracowałem jeszcze w LKS „Kotwica” Szczedrzyk obok nich. Oni tam sobie działali i często korzystali z mojej pomocy przy naprawie sprzętu. Wiecznie coś naprawiali. Zygmunt przynosił gitarę i było mnóstwo śpiewania. Pół miasta przyjeżdżało do nich. Tam była bardzo fajna atmosfera. Mieli piwo i gitary – wspomina Krzysztof Janiec.
Turawska wypożyczalnia stała się mekką opolskich żeglarzy pływających na laserach. To za sprawą pomysłu Krzysztofa Jańca, który namówił Andrzeja Dembińskiego do ściągnięcia formy z jednego takiego egzemplarza leżącego na terenie ChOW, zaczęły powstawać te jachty. Łącznie Dembiński wyprodukował 27 jednostek. Jerzy Kuźmin pamięta, że na baraku wisiały wielkie arkusze papieru, na których co tydzień wywieszano wyniki w regatach laserów. - Wtedy mieliśmy taką niepisaną wojnę na lasery: Północ – Południe Jeziora Turawskiego. Parę osób z tamtej strony też miało te lasery. A myśmy dorabiali do tego ideologię i nazwaliśmy to Wielką Secesją Turawską – śmieje się Jerzy Kuźmin.
17 października 1999 roku został założony Jacht Klub Opolski. Na pierwszego komandora wybrano Krzysztofa Jańca. Założyciele klubu: Zygmunt Babiak, Lotar Gałgan, Jerzy Kuźmin, Krzysztof Janiec, Jacek Skupiński, Michał Witek, Roman Zając, Andrzej Jastrzębski, Jerzy Malinowski, Marcin i Krzysztof Janiec, Ryszard i Tomek Szewczyk. - Ideą klubu było, by się ścigać w sposób legalny i formalny – dodaje Krzysztof Janiec.
Cdn. Więcej w książce Ryszarda Sobieszczańskiego "Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa 1945-2017".