Radio Opole » Ojcowie niepodległości - słuchowisko » Roman Dmowski - patriota, pragmatyk

Roman Dmowski - patriota, pragmatyk

"Jestem Polakiem – to znaczy, że należę do narodu polskiego na całym Jego obszarze i przez cały czas jego istnienia zarówno dziś, jak w wiekach ubiegłych i w przyszłości” – tak Roman Dmowski pojmował bycie Polakiem. Wyrazy troski o Polskę dawał wielokrotnie. Zapraszamy do zapoznania się z jego przemyśleniami dotyczącymi polskiego narodu i polskiej niepodległości.
Roman Dmowski - patriota, pragmatyk (17.10.18)
Roman Dmowski - patriota, pragmatyk (18.10.18)
Roman Dmowski - patriota, pragmatyk (19.10.18)
Roman Dmowski - patriota, pragmatyk (16.10.18)
Roman Dmowski - patriota, pragmatyk (15.10.18)
2018-10-08, 07:30

Ignacy Daszyński - pisma, przemówienia, wspomnienia

Rozwijający się w Polsce w drugiej połowie XIX wieku ruch socjalistyczny, którego działający w Galicji Ignacy Daszyński był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli, podkreślał swój patriotyczny i niepodległościowy charakter. Mimo że Daszyński ostro występował przeciwko niesprawiedliwościom społecznym, które obserwował na ziemiach zamieszkałych przez Polaków, w znacznym stopniu obciążając za nie rodzimą arystokrację, bogate mieszczaństwo oraz duchowieństwo, to jednak nie przenosił tej niechęci na kwestię odbudowy niepodległego państwa polskiego, którą gorąco popierał.

Czytają Przemysław Szymańczyk i Krzysztof Stelmaszyk. Kliknij "więcej", żeby wysłuchać odcinków cyklu dotyczących Ignacego Daszyńskiego.więcej »
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »