Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Poradnik wyborczy » Jak zarejestrować kandydata na wójta, burmistrza…
2018-09-13, 12:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Jak zarejestrować kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta?

Jak zarejestrować kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta?
Prawo do zarejestrowania kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta mają tylko te komitety wyborcze, które zarejestrowały kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych.

- Czyli jeżeli mamy 15 okręgów w gminie jednomandatowych, to liczba zarejestrowanych kandydatów na radnych musi wynosić co najmniej 8 - wyjaśnia Agnieszka Mikucka z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Jeżeli w gminie mamy wielomandatowe okręgi wyborcze i jest ich na przykład 5, to aby zarejestrować kandydata na burmistrza lub prezydenta komitet wyborczy musi zarejestrować listy kandydatów na radnych tej gminy w co najmniej 3 okręgach wyborczych.

Kto może kandydować na wójta, burmistrza, prezydenta?
Kandydować na to stanowisko może osoba, która:
- ma obywatelstwo polskie
- ukończyła 25 lat w chwili wyborów
- jest wpisana do rejestru wyborców na terenie jednej z gmin w Polce, czyli nie musi mieszkać w gminie, w której kandyduje

Kandydować nie może:
- osoba pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
- osoba pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu
- osoba ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.-
- osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.
-osoba, wobec której wydano prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające utratę prawa wybieralności, na podstawie ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów.

Termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów upływa 26 września o północy.

21 października w mieszkańcy Opolszczyzny wybiorą:

35 wójtów
34 burmistrzów
2 prezydentów

Zobacz także

2018-09-24, godz. 20:50 Okręgi wyborcze w gminach Podobnie jak powiaty i województwa gminy dzieli się na okręgi wyborcze. - Okręgi wyborcze obejmują część obszaru gminy. W gminach wiejskich determinantem… » więcej 2018-09-22, godz. 21:00 Wybory do sejmiku województwa. Sprawdź kto kandyduje Znamy ostateczne listy kandydatów w wyborach do sejmiku województwa. Listy kandydatów zarejestrowało 13 komitetów wyborczych. Komitet Wyborczy Polskie… » więcej 2018-09-19, godz. 14:39 Okręgi wyborcze do sejmiku Województwo opolskie zostało podzielone na pięć okręgów wyborczych. Okręg nr 1 obejmuje miasto Opole i powiat opolski Okręg nr 2 obejmuje powiaty: kluczborski… » więcej 2018-09-18, godz. 21:42 Obserwator społeczny - nowość w wyborach samorządowych Obserwator społeczny jest to nowa instytucja, która pojawiła się po znowelizowaniu kodeksu wyborczego na początku roku. Obserwatora społecznego może… » więcej 2018-09-17, godz. 12:00 Uwaga! W obwodowych komisjach mogą pracować krewni kandydatów. PKW złagodziła swoje stanowisko Uwaga! Zmieniło się stanowisko Państwowej Komisji wyborczej dotyczące tego kto może zasiadać w obwodowej komisji wyborczej. Wcześniej PKW nakazywała czytać… » więcej 2018-09-18, godz. 08:00 Mąż zaufania - kto może nim być i jakie ma uprawnienia Instytucja męża zaufania nie jest instytucją nową. - To taka osoba, którą możemy znaleźć w obwodowej komisji wyborczej, ale członkiem tej komisji nie… » więcej 2018-09-17, godz. 08:00 Dobiega końca rejestracja kandydatów na radnych. Najważniejsze informacje Tylko do północy można rejestrować kandydatów na radnych gmin, powiatów i sejmiku województwa. Zarejestrować kandydata, bądź listę kandydatów na radnych… » więcej 2018-09-14, godz. 12:00 Pełnomocnik wyborczy - co robi i kto może nim zostać? Pełnomocnik wyborczy w pierwszej kolejności zgłasza komitet wyborczy do rejestracji a następnie jest odpowiedzialny za przygotowanie dokumentów zgłoszeniowych… » więcej 2018-09-14, godz. 08:00 Pełnomocnik finansowy - co robi i kto może nim zostać? Pełnomocnik finansowy odpowiada za gospodarkę finansową komitetu. Jego pierwszym zadaniem jest otwarcie rachunku bankowego komitetu, na który będą dokonywane… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »