Radio Opole » OKT 2018 » 43. Opolskie Konfrontacje Teatralne / 'Klasyka …

43. Opolskie Konfrontacje Teatralne / "Klasyka Żywa"

2018-03-20, 13:46 Autor: Agnieszka Lubczańska

„Kolaboranci” w Kochanowskim, czyli zabawa w stylu lat 30 z muzyką na żywo

„Kolaboranci” w Kochanowskim, czyli zabawa w stylu lat 30 z muzyką na żywo [fot. https://pixabay.com/pl/etap-kobieta-kurtyna-silhuetten-292602/]
„Kolaboranci” w Kochanowskim, czyli zabawa w stylu lat 30 z muzyką na żywo [fot. https://pixabay.com/pl/etap-kobieta-kurtyna-silhuetten-292602/]
Na Dużej Scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu trwają próby do spektaklu „Kolaboranci” w reżyserii Piotra Ratajczaka. Sztuka odkrywa ciemne karty historii polskiego teatru i kina czasu II wojny światowej. Spektaklowi towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Arkadiusza Czyżewskiego, Jacka Hornika, Piotra Skrzypca i Jana Weznera. Premiera 28 marca. Kolejne spektakle 29 marca oraz 13,14,15 kwietnia. Bilety już w sprzedaży.
Akcja spektaklu dzieje się w czasach niemieckiej okupacji. Na warszawskich scenach pornograficzne kabarety i demoralizujące sztuki tworzone są w duchu propagandowym. Występują polscy aktorzy. Oglądają ich tłumy polskiej widowni. Za nieposłuszeństwo zostaną skazani jedynie ci pierwsi. Ci, którzy mieli wybór pomiędzy heroiczną postawą związaną z ryzykiem utraty życia, pracą kelnera lub szatniarza, a ostatecznie pójściem na układ i graniem w służbie nazistowskich idei. Niektórzy tego wyboru nie mieli – ratowanie żony Żydówki czy syna w Oświęcimiu było ważniejsze niż konsekwencje oddania się w służbę diabłu. A takich czekały drastyczne skutki infamii – od golenia głów po śmierć z rąk kontrwywiadu…

Aktorzy wcielą się m.in. w role historycznych postaci: Adolfa Dymszy, Igo Syma, Iny Benity, Bogusława Samborskiego i wielu innych.

Autorami sztuki są Maria Marcinkiewicz-Górna i Piotr Rowicki. Autorką scenografii jest Kaja Migdałek, a kostiumy szykuje Grupa Mixer. W "Kolaborantach" zobaczymy: Katarzynę Osipuk, Magdalenę Maścianicę, Monikę Stanek, Leszka Malca, Michała Świta, Jędrzeja Wieleckiego i Rafała Kronenbergera. Gościnnie wystąpi Radomir Rospondek.

Kolejna premiera na deskach opolskiego teatru 11 maja, będzie to „Wątpliwość” Johna Patricka Shanley`a w reżyserii Norberta Rakowskiego. Szczegóły wkrótce. A już od 3 kwietnia ruszają Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Żywa".
„Kolaboranci” w Kochanowskim, czyli zabawa w stylu lat 30 z muzyką na żywo

Zobacz także

2018-04-05, godz. 13:30, Kultura i rozrywka 43. OKT: wczoraj Sonbird, dzisiaj Tęskno. Muzyka towarzyszy konfrontacjom Koncerty na foyer Teatru im. Jana Kochanowskiego to nieodłączny element 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka Żywa'. » więcej 2018-04-05, godz. 10:30, Kultura i rozrywka 43. OKT: Współczesna szkoła i współczesne problemy w "Sposobie na Alcybiadesa" [FILM] Akcja kultowej książki dla młodzieży Edmunda Niziurskiego z 1961 roku rozgrywa się na korytarzu szkolnym. Twórca adaptacji Piotr Rowicki i reżyser Piotr Ratajczak przenieśli akcję w czasy współczesne. » więcej 2018-04-05, godz. 09:00, Kultura i rozrywka Przeniesienie spektaklu "Dziady - noc druga" na niedzielę Teatr Dramatyczny im. Jana Kochanowskiego poinformował, że konkursowe przedstawienie 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych Klasyka Żywa w wykonaniu Teatru Wierszalin z Supraśla zostaje przeniesione z czwartku na niedzielę (08.04) na… » więcej 2018-04-04, godz. 22:00, Kultura i rozrywka 43. OKT: Jakub Szela - buntownik szukający sprawiedliwości [FILM, ZDJĘCIA] 'Słowo o Jakóbie Szeli' [pisownia oryginalna] Brunona Jasieńskiego w reż. Michała Kmiecika to trzeci spektakl konkursowy Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Przedstawienie zrealizował Teatr Śląski w Katowicach. » więcej 2018-04-04, godz. 20:30, Kultura i rozrywka 43. OKT: za kulisami praca wre. Przy festiwalu pracuje sztab ludzi Opolskie Konfrontacje Teatralne to wysiłek wielu osób, także tych pracujących w ekipie technicznej czy zajmujących się koordynacją prób i spektakli. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »