Radio Opole » Dwa plus trzy

Aktualności

2017-12-14, 10:23

Od zakładu fryzjerskiego do … rodziny zastępczej

Violett Kurpan z córką Sylwią [fot. Dorota Kłonowska]
Violett Kurpan z córką Sylwią [fot. Dorota Kłonowska]
Violetta Kurpan z Bielic koło Łambinowic od 2 lat wraz z mężem tworzą rodzinę zastępczą dla trójki dzieci, przy czym państwo Kurpanowie mają też dwójkę własnych – córkę i syna. Mieszkają w domu wielopokoleniowym, razem z babcią, która ma 101 lat i jest wciąż sprawną osobą – także zajmującą się wnukami.więcej »
2017-12-12, 13:58

Danuta Biegun – zastępcza mama 77 dzieci

Piknik na rzecz rodzicielstwa zastępczego, organizowany przez PCPR [fot. Paula Hołubowicz]
Piknik na rzecz rodzicielstwa zastępczego, organizowany przez PCPR [fot. Paula Hołubowicz]
Najpierw wychowali własne dzieci, a kiedy wyfrunęły w świat, poczuli tzw. syndrom pustego gniazda, bo w domu zrobiło się za cicho.
- Mieszkamy na wsi, mamy duży dom, podwórze, jesteśmy jeszcze w pełni sił. Pomyśleliśmy sobie, że wiele dzieci oczekuje miłości i pomocy. Postanowiliśmy zostać rodziną zastępczą „pogotowijną”. Przez te wszystkie lata przez nasz dom przewinęło się 77 malutkich dzieci, tym samym wciąż jesteśmy młodymi rodzicami – śmieje się Danuta Biegun, mieszkanka Kopernik.więcej »
2017-12-11, 12:00

Rodzina z zielonego domku. Wystarczyło miejsca dla pięciorga dzieci

Rodzinne pieczenie pierników [fot. Dorota Kłonowska]
Rodzinne pieczenie pierników [fot. Dorota Kłonowska]
Pani Aurelia i pan Stanisław proszą, aby nie podawać ich nazwiska, ani nazwy wioski, w której mieszkają. To dla zachowania anonimowości ich czwórki przybranych dzieci, dla których od 10 lat tworzą rodzinę zastępczą zawodową. Oznacza to, że młodzi ludzie będą z nimi do pełnoletności. Faktycznie jest ich siedmioro, bowiem mają jeszcze syna.

- Jest nasz, choć niekoniecznie „biologiczny”. Mieliśmy z mężem problemy, aby doczekać się własnych dzieci, a chcieliśmy dać miłość i słyszeć gwar w naszym domu. Stąd decyzja o pozostaniu rodziną zastępczą zawodową. Tak jest już 10 lat i gdybym miała jeszcze raz podjąć taką decyzję, nie wahałabym się – mówi pani Aurelia.
Dzieci zastałam w kuchni, przy wspólnym pieczeniu pierników na święta Bożego Narodzenia. To trzy dziewczynki, które zapewniają, że tak jest u nich zawsze.

- Pieczemy i gotujemy razem z mamą, później będziemy pierniczki jeszcze lukrować. Będą ładniejsze, niż te na zdjęciu. Lubimy być razem, gramy w różne gry, a na święta stroimy swoje pokoje i cały dom – mówią przybrane córki pani Aurelii.

Mama potakuje i podkreśla, że to ważne, aby dzieci poczuły domowe ciepło i atmosferę nadchodzących świąt. Jednocześnie zapewnia, że są i codzienne obowiązki – sprzątanie swoich pokoi, pranie, prasowanie, spacery z psem – bo na tym właśnie polega wychowywanie młodych ludzi.więcej »
2017-12-08, 14:16

Zofia Jarząbek: wychowałam 11 dzieci i prawie wszystkie mają po dwa fakultety

Zjazd Dużych Rodzin w Nysie [fot. Dorota Kłonowska]
Zjazd Dużych Rodzin w Nysie [fot. Dorota Kłonowska]
W naszym cyklu "Dwa plus trzy" prezentującym rodziny wielodzietne wychodzimy dzisiaj daleko poza Opolszczyznę i sięgamy do źródła, czyli Związku Dużych Rodzin 3Plus. To ogólnopolskie stowarzyszenie założone przez Joannę Krupską, które zainspirowało rząd do wprowadzenia mechanizmów przyjaznych dla rodzin wielodzietnych. Efektem jest m.in. bon wychowawczy, Karta Dużej Rodziny, czy inne rozwiązania wspierające małżeństwa z co najmniej trójką dzieci. Z takimi właśnie rodzinami rozmawiamy - m.in. z Bochni, Łodzi, Rawy Mazowieckiej i okolic Zakopanego. O polityce rządu wspierania dużych rodzin mówi nam także prezes związku - Joanna Krupska.więcej »
2017-12-07, 10:48

Rodziny zastępcze - co przeszkadza, a co pomaga w ich zakładaniu?

Irena Kłakowicz [fot. Dorota Kłonowska]
Irena Kłakowicz [fot. Dorota Kłonowska]
Irena Kłakowicz [fot. Dorota Kłonowska]
Irena Kłakowicz [fot. Dorota Kłonowska]
Rodziny zastępcze – to temat, do którego będziemy powracać w naszym cyklu "Dwa plus trzy", bo wciąż takich rodzin jest za mało. Dlaczego jest tak trudno – mimo coraz większych zachęt finansowych - nakłonić małżeństwa do opieki nad dziećmi z domów dziecka? Obawa przed odpowiedzialnością, warunki mieszkaniowe, czy może niewystarczająca pomoc ze strony instytucji? Co przeszkadza, kto pomaga?więcej »
2017-12-06, 11:20

Poczwórne szczęście Doroty Zahuty

Danuta Zahuta [fot. Paula Hołubowicz]
Danuta Zahuta [fot. Paula Hołubowicz]
"Usamodzielniłam się" przy najmłodszej córce - mówi nasz gość.

Model rodziny dwa plus cztery niegdyś był normą, teraz niewiele jest osób, które decydują się na czwórkę dzieci. Należą do nich państwo Zahutowie z Niwnicy, którzy sami pochodzą z rodzin wielodzietnych i od zawsze chcieli mieć liczne potomstwo. Mają synów i córki w wieku 8, 11, 14 i 16 lat. Jak żyje się w takiej rodzince, jakie są radości i problemy - o tym opowiada słuchaczom Radia Opole Dorota Zahuta.więcej »
2017-12-05, 11:52

Gabriela i Janusz Frankowscy ze Ścinawy Małej o tym jak to jest być rodziną zastępczą

Nyski piknik promujący rodziny zastępcze [fot. Dorota Kłonowska]
Nyski piknik promujący rodziny zastępcze [fot. Dorota Kłonowska]
Gabriela i Janusz Frankowscy ze Ścinawy Małej od 17 lat stanowią rodzinę zastępczą, która pomogła do tej pory sześćdziesięciorgu dzieciom. Mniej więcej połowa z nich trafiła z powrotem do rodzin biologicznych, reszta do rodzin adopcyjnych. Zaprosili do swojego domu nasze radio, aby opowiedzieć, jak to jest być rodziną zastępczą i być może swoim przykładem zachęcić innych - jeszcze niezdecydowanych do stworzenia takiej rodziny.więcej »
2017-12-04, 12:45

Zaopiekują się jedenastką dzieci. Powstał pierwszy rodzinny dom dziecka w powiecie nyskim

Pierwszy rodzinny dom dziecka w powiecie nyskim [fot. Starostwo Powiatowe w Nysie]
Pierwszy rodzinny dom dziecka w powiecie nyskim [fot. Starostwo Powiatowe w Nysie]
W Nysie powstaje pierwszy w tym powiecie rodzinny dom dziecka. Tamtejsze starostwo kupiło willę za ponad pół mln. zł. z przeznaczeniem na taki cel i sukcesywnie, każdego roku, będą kupowane kolejne i przekazywane rodzinom po to, aby nie musiały funkcjonować domy dziecka. To odpowiedź na aktualną politykę rządu i obowiązujące nowe przepisy.więcej »
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »