Radio Opole » Niepodległa » Relacje ze spotkań » Cykl „Niepodległa”: Roman Horoszkiewicz - żołnie ...
2017-11-09, 22:43 Autor: Bolesław Bezeg [oprac. Wanda Kownacka]

Cykl „Niepodległa”: Roman Horoszkiewicz – żołnierz Piłsudskiego i powstaniec śląski [FILM, ZDJĘCIA]

Cykl "Niepodległa" - o Romanie Horoszkiewiczu opowiada jego syn Tadeusz [FILM, zdjęcie tytułowe Marian Fuks]
Tadeusz Horoszkiewicz był gościem pierwszego spotkania z cyklu "Niepodległa", które odbyło się z udziałem uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Głubczycach. W przededniu 99. rocznicy odzyskania niepodległości postanowiliśmy poprosić naszego gościa, aby opowiedział o swoim ojcu – Romanie Horoszkiewiczu - żołnierzu szwadronu ułanów I Kompanii Kadrowej dowodzonej przez Józefa Piłsudskiego, która tuż po wybuchu I wojny światowej, 6 sierpnia 1914 roku, wyruszyła z Krakowa, by wzniecić powstanie w zaborze rosyjskim.
Roman Horoszkiewicz walczył o niepodległość Polski przez całą I wojnę światową, a także w wojnie polsko-bolszewickiej. W bitwie warszawskiej zwanej "Cudem nad Wisłą" został ranny, ale już w niecały rok później przybył na Górny Śląsk, by wziąć udział w III Powstaniu Śląskim. Podczas powstania był zastępcą dowódcy 10. Pułku Powstańczej Piechoty, z którym walczył w dolinie Kłodnicy oraz w drugiej bitwie o Kędzierzyn.

Tadeusz Horoszkiewicz opowiedział nam także o życiu swojego ojca w okresie
międzywojennym, a także o tym co robił w czasie II wojny światowej oraz o tym jak uciekając przed szykanami Urzędu Bezpieczeństwa, rodzina Horoszkiewiczów trafiła do Opola.
Roman Horoszkiewicz upamiętniony został w Opolu i Kędzierzynie-Koźlu – w obu
miastach jego imieniem nazwano ulice.

Tadeusz Horoszkiewicz opowiedział także co nieco o swoim życiu – przez wiele lat był dziennikarzem Radia Opole, a 45 lat temu był jednym z założycieli opolskiej redakcji Telewizji Polskiej.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »