Radio Opole » Niepodległa » Relacje ze spotkań » Cykl „Niepodległa”: Bogusław Bardon, jeden…
2017-11-23, 23:10 Autor: Wiktor Krzewicki (oprac. Paula Hołubowicz)

Cykl „Niepodległa”: Bogusław Bardon, jeden z głównych założycieli opolskiej Solidarności w 1980 r.

Cykl „Niepodległa”: Bogusław Bardon, jeden głównych założycieli opolskiej Solidarności w 1980 r.
W ramach projektu "Niepodległa" Bogusław Bardon jeden z głównych założycieli opolskiej Solidarności w 1980 roku, internowany w stanie wojennym spotkał się z młodzieżą Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Grodkowie. Relację z tego spotkania można było posłuchać w audycji Radia Opole "Tak było naprawdę".
W czasie spotkania opowiadał młodym ludziom o swoich działaniach na rzecz niepodległej Rzeczypospolitej w czasie PRL-u, ale także po powstaniu Solidarności. Wspominał też stan wojenny i czasy, aż do przełomu w 1989 roku.

Bardon już w 1968 roku jako dwudziestoletni młodzieniec rozprowadzał ulotki z antykomunistycznymi hasłami i wspierał represjonowanych studentów. Od wielu lat był też bardzo blisko związany z braćmi Ryszardem i Jerzym Kowalczykami, których uznaje do dziś za ostatnich żołnierzy niezłomnych z Opolszczyzny. Podczas grodkowskiego spotkania B. Bardon opowiadał młodzieży o heroicznym czynie braci Kowalczyków, którzy w 1971 roku wysadzili w powietrze aulę opolskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej, gdzie w czasie corocznych obchodów Święta Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa mieli być odznaczeni milicjanci i esbecy, którzy szczególnie zasłużyli się w tłumieniu demonstracji robotników wybrzeża w 1970 roku.

Jako członek Komitetu Osób Więzionych za Przekonania zainicjował działania Komitetu organizacyjnego Praworządności Społecznej, był jednym z organizatorów 25 V 1981 roku marszu w obronie więźniów politycznych w czasie którego demonstranci upominali się także o uwolnienie uwięzionych braci Jerzego i Ryszarda Kowalczyków.

Bogusław Bardon urodził 14 maja 1948 roku w Wierzbicy w województwie opolskim, pochodzi z patriotycznej rodziny o kresowych korzeniach. Z wykształcenia technik materiałów wiążących, z zamiłowania żeglarz. 17 września 1980 roku uczestniczył w historycznym spotkaniu w Gdańsku - Wrzeszczu, gdzie zapadła decyzja o powołaniu ogólnopolskiego związku zawodowego Solidarność. Wcześniej, bo na przełomie sierpnia i września 1980 roku założył Komitet Organizacyjny Niezależnych Związków Zawodowych w wojewódzkiej Kolumnie Transportu Sanitarnego w Opolu. Był także pierwszym przewodniczącym MKZ-u w Opolu, ale również organizatorem opolskich struktur Konfederacji Polski Niepodległej. W KPN-ie współpracował m.in. z opolskim aktorem, ale i działaczem KPN-u Tadeuszem Żylińskim, ale także współdziałał z Jerzym Gnieciakiem jednym ze współtwórców Solidarności Walczącej.

Już w pierwszym dniu stanu wojennego 13.12 1981 został internowany m.in. w ośrodku odosobnienia w Opolu, przebywał też w więzieniu w Nysie i Wrocławiu. W 1989 roku ponownie zaangażował się w działania dotyczące reaktywowania Solidarności, ale także zachowania pamięci o działaniach opozycji w PRL-u .Jest autorem śpiewnika internowanych "Oto jest wolności śpiew" i książek Nauczyciel Opolan. Biskup Antoni Adamiuk. Ocenzurowane lata czy "W obronie braci Kowalczyków".
Pan Bogusław Bardon należy do grona historycznych przywódców pierwszej Solidarności na terenie miasta Opola i województwa Opolskiego. Był przez wiele lat osobą organizująca różnorodne formy oporu przeciw władzy komunistycznej w PRL. Jego niezłomna postawa, zaangażowanie w działania na rzecz suwerenności Rzeczpospolitej oraz różnorodne formy aktywności opozycyjnej, budziły sumienia opolan, stwarzając równocześnie okazje do manifestowania przywiązania do wartości patriotycznych. Dzięki temu, mimo trudnych lat zniewolenia komunistycznego, w mieszkańcach Opola trwała nadzieja na odzyskanie wolności przez Rzeczpospolitą -napisano w uzasadnieniu do odznaczenia w 2009 roku :"Za zasługi dla Miasta Opola".

Przypomnijmy. W ramach czwartkowych audycji "Tak było naprawdę" do 14.12.2017 r. nadawane są audycje związane ze wspólnym projektem wojewody opolskiego i Radia Opole pt. "Niepodległa". W kolejnych audycjach młodzież z Opolszczyzny spotyka się z osobami , które w różnym czasie walczyły o niepodległość Polski. Uczniowie słuchają wspomnień i opowieści, a w drugiej części mogą zadawać pytania. Gośćmi dwóch pierwszych programów byli Tadeusz Horoszkiewicz i Antoni Klusik. Program jest dofinansowany z wieloletniego programu "Niepodległa" na lata 2017-2021.
Bogusław Bardon, jeden głównych założycieli opolskiej Solidarności w 1980 r.

Zobacz także

2017-12-14, godz. 23:00 Cykl "Niepodległa": płk. Edward Głowacki, żołnierz Sił Zbrojnych pod Monte Cassino W ramach projektu "Niepodległa" naszym gościem jest pan pułkownik Edward Głowacki, w okresie II wojny światowej żołnierz II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych… » więcej 2017-12-07, godz. 23:05 Cykl „Niepodległa”: Grzegorz Tomaszewski, były więzień KL Auschwitz [FILM, ZDJĘCIA] W dzisiejszej (07.12.2017) audycji „Tak Było Naprawdę” w ramach projektu Niepodległa wraz z naszym gościem – Panem Grzegorzem Tomaszewskim gościliśmy… » więcej 2017-11-30, godz. 23:05 Cykl „Niepodległa”: Helena Kamerska - sanitariuszka w Zgrupowaniu Chrobry II w Powstaniu Warszawskim W audycji "Tak Było Naprawdę" (30.11) kolejna odsłona projektu "Niepodległa". Tym razem naszym gościem była Helena Kamerska, sanitariuszka w Zgrupowaniu… » więcej 2017-11-16, godz. 23:30 Cykl „Niepodległa”: Antoni Klusik, dawny działacz i pracownik opolskiego NSZZ "Solidarność" [FILM, ZDJĘCIA] W audycji "Tak Było Naprawdę" naszym gościem był Antoni Klusik, dawny działacz i pracownik Zarządu Regionu Opolskiego NSZZ "Solidarność", internowany… » więcej 2017-11-09, godz. 22:43 Cykl „Niepodległa”: Roman Horoszkiewicz – żołnierz Piłsudskiego i powstaniec śląski [FILM, ZDJĘCIA] Tadeusz Horoszkiewicz był gościem pierwszego spotkania z cyklu "Niepodległa", które odbyło się z udziałem uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Głubczycach… » więcej
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***