Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-12-03, 10:22 Autor: Dorota Kłonowska

Elektryczne rowery na polsko - czeskim pograniczu?

Spotkanie w Pokrzywnej [Fot.Euroregion Pradziad]
Spotkanie w Pokrzywnej [Fot.Euroregion Pradziad]
Anatol Bukała [Fot.PTTK Tryton]
Anatol Bukała [Fot.PTTK Tryton]
Anatol Bukała [Fot.Dorota Kłonowska]
Anatol Bukała [Fot.Dorota Kłonowska]
Nowy rodzaj turystyki i połączenie istniejących już ścieżek rowerowych w spójną sieć było przedmiotem spotkania w Pokrzywnej, jakie zorganizował Euroregion Pradziad. Chodzi o to, aby trasy zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie granicy łączyły się i były dobrze oznakowane. Tym bardziej, że powoli pojawia się "E - bike. Nowoczesna turystyka", która była tematem konferencji.
- Rozmawialiśmy o elektrycznych rowerach, którymi interesuje się coraz więcej osób. Pod względem ekologicznym są one alternatywą nie tyle dla tradycyjnych rowerów, co dla samochodów. Potrzebne będą zatem dogodne trasy, a faktycznie jest z tym problem, bo gminy i powiaty budują wprawdzie ścieżki rowerowe, ale nieraz brakuje właściwej synchronizacji, połączeń tych ścieżek. Zwracałem na to uwagę – mówi uczestniczący w spotkaniu Anatol Bukała, naczelnik wydziału kultury, sportu i turystyki UM w Nysie.
Gość programu Pogranicze odniósł się także do interwencji Henryka Szylara – turysty rowerowego, który w jednym z naszych programów krytykował brak oznakowania atrakcyjnej ścieżki rowerowej prowadzącej po wale Jeziora Nyskiego.
- To uzasadniona interwencja, faktycznie turyści, którzy nie znają terenu mogą stracić tam orientację. Niezwłocznie podjęliśmy rozmowy z Wodami Polskimi, które są zarządcą tego terenu i okazuje się, że najprawdopodobniej będzie możliwe postawienie tam znaków i tablic. Oczywiście na warunkach uzgodnionych z Wodami Polskimi, bo jezioro jest zbiornikiem retencyjnym. Procedury są skomplikowane, tak więc szybko nie będzie, ale już przygotowuję pierwsze pisma – mówi Anatol Bukała.
W audycji także rozmawiamy o unijnych, transgranicznych projektach realizowanych na polsko – czeskim pograniczu, o warunkach dla narciarzy i zimie w Czechach. Nasz gość poleca również atrakcyjne miejsca na rodzinne wycieczki po drugiej stronie granicy.
Anatol Bukała w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Złote prosię i „Jezisek”, czyli święta po czesku O świątecznych zwyczajach u czeskich sąsiadów opowiada w programie Pogranicze Zdzisław Baran. To sekretarz powiatu nyskiego, zarazem mieszkaniec Głuchołaz, były burmistrz i przewodniczący głuchołaskiej RM. Przede wszystkim jednak miłośnik… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Jubileuszowy rok na pograniczu świętuje Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz Jubileusz 30 - lecia obchodzi głuchołaskie Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz, a także w grudniu, minęło 70 lat od przejazdu pierwszego pociągu z Czechosłowacji przez Głuchołazy. » więcej 2018-12-22, godz. 16:30, Audycje z powiatów Sylwester na Kopie Biskupiej, Śnieżniku, Strzelińcu, czy na Borówkowej? O świąteczne plany nyskiego PTTK Tryton pytamy jego szefa Marcina Nowaka. Nadchodzące dni będą pełne atrakcji, bo nie każdy spędza święta w domowych pieleszach. » więcej 2018-12-22, godz. 16:20, Audycje z powiatów Marcin Husak o świątecznych zwyczajach w Czechach Marcin Husak, to regionalista, autor książek, przewodnik turystyczny i kierownik Centrum Tradycji Tkackich w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Nam opowiada o tradycjach świątecznych na pograniczu, które stanowi kulturowy tygiel. » więcej 2018-12-10, godz. 09:05, Audycje z powiatów Skarby Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej O historii Ziemi Głubczyckiej, współpracy z Czechami, dziejach tamtejszego muzeum, śródziemnomorskim klimacie, skarbie monet i „ceramicznych kuleczkach” opowiada gość nyskiego studia Radia Opole - dr Barbara Piechaczek. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »