Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-11-05, 10:08 Autor: Dorota Kłonowska

Około sześciuset turystów kolarzy będzie promowało Opolszczyznę

Michał Raczyński [Fot.PTTK Tryton]
Michał Raczyński [Fot.PTTK Tryton]
Trwają przygotowania do 59. Ogólnopolskiego Szkoleniowego Zlotu Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK. Przyjeżdża co najmniej 560 kolarzy oraz wielu gości zagranicznych, w tym szefów europejskiej federacji kolarskiej.
Komandorem zlotu jest nysanin Michał Raczyński, który w miniony weekend gościł kilkuosobową delegację władz zarządu głównego PTTK w Warszawie. Wizyta miała na celu wytyczenie tras rowerowych po pograniczu i szereg ustaleń organizacyjno – logistycznych.
- Panie życzą sobie, żeby trasy nie były zbyt karkołomne, „pod górkę”, z kolei panowie kolarze chcą się zmęczyć. A pamiętajmy, że przyjadą przodownicy, a więc ludzie już nie tacy młodzi. Postanowiliśmy zatem wytyczyć trzy takie szlaki – do 50, 80 i ponad 100 km. Wszystkich zakwaterujemy i nakarmimy w Nysie – to ogromne wyzwanie. Trzeba też właściwie zabezpieczyć około 600 rowerów. W zamian nie tylko Nysa i pogranicze, ale i cała Opolszczyzna zyska na promocji. Nic zatem dziwnego, że już trwają przygotowania, choć zlot jest zaplanowany w przyszłym roku – mówi Michał Raczyński.
Gość programu Pogranicze przejechał w swoim życiu rowerem ponad 500 tys.km i zwiedził 40 krajów. Posiada wszystkie prestiżowe polskie i europejskie medale i odznaki kolarskie. Był komandorem największych w Europie, kilkutysięcznych zlotów i rajdów rowerowych. Rower, to jego pasja i sposób na zachowanie zdrowia. Mimo, że ma 80 lat, jest w doskonałej formie i codziennie, niezależnie od pogody przemierza rowerem 50 km.
Z Michałem Raczyńskim rozmawiamy także o czeskich zwyczajach związanych z 1 listopada i Zaduszkami.
- Czechy, to kraj tylko w części zamieszkały przez katolików. Tam te dni są dniami roboczymi, a cmentarze też wyglądają inaczej. Owszem, są zadbane, ale nikt nie stawia na grobach dziesiątków zniczy i kwiatów. Tam pamięta się o zmarłych przez cały czas, a nie na pokaz. Tymczasem u nas niektórzy przyjeżdżają tylko z okazji tych świąt, objuczeni zakupami, a bywa, że dopiero szukają grobu bliskich na cmentarzu. Mnie się to nie podoba – mówi Michał Raczyński.
Michał Raczyński w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-05-28, godz. 13:12, Audycje z powiatów Pogranicze pełne legend, minerałów i nietoperzy Z Kazimierzem Staszkowem rozmawiamy o ostatnich badaniach kolonii nietoperzy, jakie mieszkają w sztolniach w Głuchołazach, a także w kopalni marmuru w Sławniowicach. Posłuchamy także opowieści o Husytach i urodzonym w Nysie Bernhardzie… » więcej 2018-05-26, godz. 06:56, Audycje z powiatów Głuchołaski KTUKOL aktywny po obu stronach granicy - Realizujemy nowatorski projekt, który na stałe wejdzie do harmonogramu naszych imprez. To Ogólnopolski, Kolarsko - Pieszy Rajd Gwiaździsty, który przebiega zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie granicy. W ten weekend planujemy… » więcej 2018-05-21, godz. 10:20, Audycje z powiatów Marcin Husak i jego polsko – czeski „Niecodziennik” Wydał książkę, która jest bestsellerem na polsko-czeskim pograniczu, kieruje Centrum Tradycji Tkackich w Muzeum Ziemi Prudnickiej, ma też uprawnienia przewodnika turystycznego. Jego życiową pasją jest zgłębianie historii zarówno… » więcej 2018-05-21, godz. 10:19, Audycje z powiatów Powstał Nyski Klub Turysty. Wycieczki Szlakiem Złota i Niezwykłych Miejsc Taką „złotą” trasę zwiedzania pogranicza proponuje przewodnik sudecki Krystyna Dubiel. Opowiada też związaną z tym legendę. » więcej 2018-05-14, godz. 07:18, Audycje z powiatów Transgraniczna mediateka i rzeźby postaci pogranicza na Placu Paderewskiego - To gorący dla nas okres. Kilka imprez w ten weekend (12-13.05) po obu stronach granicy, a największą jest otwarcie sezonu uzdrowiskowego w Jeseniku w uzdrowisku Priessnitza. Potem Nysa zaprasza Czechów, nie mówiąc o trwającym, transgranicznym… » więcej
6789101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »