Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-11-05, 10:08 Autor: Dorota Kłonowska

Około sześciuset turystów kolarzy będzie promowało Opolszczyznę

Michał Raczyński [Fot.PTTK Tryton]
Michał Raczyński [Fot.PTTK Tryton]
Trwają przygotowania do 59. Ogólnopolskiego Szkoleniowego Zlotu Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK. Przyjeżdża co najmniej 560 kolarzy oraz wielu gości zagranicznych, w tym szefów europejskiej federacji kolarskiej.
Komandorem zlotu jest nysanin Michał Raczyński, który w miniony weekend gościł kilkuosobową delegację władz zarządu głównego PTTK w Warszawie. Wizyta miała na celu wytyczenie tras rowerowych po pograniczu i szereg ustaleń organizacyjno – logistycznych.
- Panie życzą sobie, żeby trasy nie były zbyt karkołomne, „pod górkę”, z kolei panowie kolarze chcą się zmęczyć. A pamiętajmy, że przyjadą przodownicy, a więc ludzie już nie tacy młodzi. Postanowiliśmy zatem wytyczyć trzy takie szlaki – do 50, 80 i ponad 100 km. Wszystkich zakwaterujemy i nakarmimy w Nysie – to ogromne wyzwanie. Trzeba też właściwie zabezpieczyć około 600 rowerów. W zamian nie tylko Nysa i pogranicze, ale i cała Opolszczyzna zyska na promocji. Nic zatem dziwnego, że już trwają przygotowania, choć zlot jest zaplanowany w przyszłym roku – mówi Michał Raczyński.
Gość programu Pogranicze przejechał w swoim życiu rowerem ponad 500 tys.km i zwiedził 40 krajów. Posiada wszystkie prestiżowe polskie i europejskie medale i odznaki kolarskie. Był komandorem największych w Europie, kilkutysięcznych zlotów i rajdów rowerowych. Rower, to jego pasja i sposób na zachowanie zdrowia. Mimo, że ma 80 lat, jest w doskonałej formie i codziennie, niezależnie od pogody przemierza rowerem 50 km.
Z Michałem Raczyńskim rozmawiamy także o czeskich zwyczajach związanych z 1 listopada i Zaduszkami.
- Czechy, to kraj tylko w części zamieszkały przez katolików. Tam te dni są dniami roboczymi, a cmentarze też wyglądają inaczej. Owszem, są zadbane, ale nikt nie stawia na grobach dziesiątków zniczy i kwiatów. Tam pamięta się o zmarłych przez cały czas, a nie na pokaz. Tymczasem u nas niektórzy przyjeżdżają tylko z okazji tych świąt, objuczeni zakupami, a bywa, że dopiero szukają grobu bliskich na cmentarzu. Mnie się to nie podoba – mówi Michał Raczyński.
Michał Raczyński w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-05-14, godz. 07:18, Audycje z powiatów Rowerowe wyprawy z Czechami po Polsce Rowerowa pielgrzymka na Górę św. Anny (12-13.05) z udziałem międzynarodowej grupy turystów rowerowych, a równolegle „Wędrowanie po zlatohorskiej krainie”. Nie brakuje atrakcji na polsko-czeskim pograniczu, czemu też sprzyja pogoda… » więcej 2018-05-06, godz. 16:19, Audycje z powiatów Płaskowyż Dobrej Ziemi łączy gminy pogranicza. Razem z MAS Opavsko i MAS Hlucinsko Adriana Dziaczyszyn - szefowa biura LGD Płaskowyż Dobrej Ziemi w Kietrzu, była gościem nyskiego studia Radia Opole w paśmie DAB plus POGRANICZE. Mówiła o działalności tego stowarzyszenia, które łączy podmioty gospodarcze, instytucje… » więcej 2018-05-06, godz. 15:34, Audycje z powiatów Jak dobrze mieć sąsiada. Puszyna i jej czescy partnerzy Puszyna, jako jedna z wiosek korfantowskiej gminy współpracuje ze swoimi czeskimi Frydlandami, ale także z Pisecną i przygranicznym Kłodzkiem. Także tam właśnie, w Kłodzku, rywalizuje w różnych konkursach z Czechami - i to z po… » więcej 2018-04-30, godz. 12:37, Audycje z powiatów Nyska PWSZ katalizatorem współpracy transgranicznej To nowe hasło promocyjne nyskiej uczelni zawodowej, która wkrótce podpisze oficjalną umowę o współpracy ze swoim jesenickim partnerem, a już w październiku czeka na studentów z Czech. » więcej 2018-04-30, godz. 10:19, Audycje z powiatów Smaki pogranicza Eweliny i Marcina Pinkowskich - Nasze podróże są jak wielka bombonierka. Najpierw jedna czekoladka, potem nabieramy ochotę na coraz więcej i więcej. Pogranicze, to dla nas miejsce szczególne, bo wiąże się z osobistymi wspomnieniami jeszcze z czasów narzeczeństwa… » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »