Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-10-29, 08:55 Autor: Dorota Kłonowska

Z Głuchołaz do Jesenika na świętowanie 100 lat niepodległości

Paweł Szymkowicz podczas uroczystośći w Jeseniku 2017r [Fot.Paweł Konieczny]
Paweł Szymkowicz podczas uroczystośći w Jeseniku 2017r [Fot.Paweł Konieczny]
Uroczystości pod pomnikiem w Jeseniku [Fot.Paweł Konieczny]
Uroczystości pod pomnikiem w Jeseniku [Fot.Paweł Konieczny]
Paweł Szymkowicz [Fot.Paweł Konieczny]
Paweł Szymkowicz [Fot.Paweł Konieczny]
Paweł Szymkowicz [Fot.Dorota Kłonowska]
Paweł Szymkowicz [Fot.Dorota Kłonowska]
Zaproszeniem na Turystyczny Rajd Niepodległości, jaki 11 listopada poprowadzi z Głuchołaz do Jesenika, rozpoczynamy rozmowę z gościem programu POGRANICZE – dr Pawłem Szymkowiczem. To historyk, regionalista, przewodnik turystyczny i przewodnik po Pradze, tłumacz języka czeskiego, autor książek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Głuchołaz , a zawodowo naczelnik wydziału promocji w głuchołaskim magistracie.
- Nie wszyscy wiedzą, że w Jeseniku, w uzdrowisku Priessnitza, znajduje się pomnik upamiętniający polskich patriotów, pod którym zawsze 11 listopada składamy kwiaty. Tam właśnie przyjeżdżali Polacy po klęskach powstań – styczniowego i listopadowego, lecząc swoje rany w uzdrowisku. Nasz Turystyczny Rajd Niepodległościowy wyruszy z Głuchołaz 11 listopada o godz.8.30 spod Pomnika Weteranów Walk o Niepodległość. Przejdziemy ok. 20 km do Jesenika, zapalimy znicze, potem będzie możliwość powrotu autobusem – zwłaszcza dla seniorów, czy rodzin z dziećmi. Stąd prośba o wcześniejsze zapisy, bowiem chcemy to dobrze i bezpiecznie zorganizować. Będzie bardzo uroczyście, będą nam towarzyszyć wojska rekonstrukcyjne – żołnierze Legii Polsko – Włoskiej - mówi Paweł Szymkowicz.
Z regionalistą rozmawiamy także o zakończonych i aktualnie realizowanych projektach unijnych na pograniczu i najnowszych wydawnictwach, które można jeszcze bezpłatnie otrzymać w głuchołaskim magistracie. To praca zbiorowa „Europejskie dziedzictwo górnictwa złota na terenie Głuchołaz i Zlatych Hor” - reprint materiałów pokonferencyjnych wydarzenia z 2002r, oraz bogato ilustrowana książka dr Pawła Szymkowicza „ Szlak Złotych Górników”. Zaprosimy też do zwiedzania złotych szlaków, jak również innych ciekawych miejsc po obu stronach pogranicza. Będzie także o spustoszeniu w drzewostanie spowodowanym suszą.
- Polacy zareagowali w porę wycinając suche drzewa w górach po naszej stronie granicy. W Czechach zabrakło decyzyjności w tej sprawie i dopiero teraz będą walczyć z wycinką. Z Kopy Biskupiej widać dziesiątki hektarów wyschniętych kikutów drzew po stronie czeskiej, głównie świerków. Jest katastrofa – mówi Paweł Szymkowicz.
Paweł Szymkowicz w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-03-19, godz. 18:44, Audycje z powiatów Jest turystyczny klaster po stronie czeskiej, będzie po polskiej - Czesi od 10 lat mają u siebie skoncentrowaną grupę przedsiębiorstw zajmujących się turystyką, która współpracuje, wprowadza systemy rabatowe, wymienia się informacjami, co wydatnie wpływa na rozwój turystyki. My na spotkaniu… » więcej 2018-03-19, godz. 18:43, Audycje z powiatów Niemodlin i Pražmo. Połączeni wspólną historią od 1779r do 1946r Partnerów w Czechach mają nie tylko miasta leżące w przygranicznym pasie. Przykładem Niemodlin, który w 2007r podpisał umowę o współpracy z czeskim Štity, natomiast w 2013r z miejscowością Pražmo. W tym ostatnim przypadku zdecydowała… » więcej 2018-03-14, godz. 23:48, Audycje z powiatów Krajoznawcy z całej Polski spotkają się w Nysie. Nie zabraknie czeskich akcentów Nyski oddział PTTK TRYTON przygotowuje się do organizacji ogólnopolskiego seminarium krajoznawczego z udziałem kilkuset przewodników turystycznych i krajoznawców z całej Polski. Nysę wybrało Polskie Stowarzyszenie Krajoznawców. » więcej 2018-03-14, godz. 23:31, Audycje z powiatów Czechy sprzyjają przedsiębiorcom. Firmę zarejestrujesz w godzinę Wojciech Olszewski jest mieszkańcem Głuchołaz i jednocześnie czeskim przedsiębiorcą. Właśnie tam postanowił prowadzić działalność gospodarczą w branży turystycznej, bowiem jest zapalonym miłośnikiem podróży, a pogranicza… » więcej 2018-03-08, godz. 10:34, Audycje z powiatów Pogranicze okiem archeologa. Polacy i Czesi razem od neolitu Początki osadnictwa na obecnych terenach polsko - czeskiego pogranicza sięgają czasów neolitu, czyli 6 - 7 tysięcy lat wstecz. Z tego okresu pochodzą archeologiczne znaleziska świadczące o tym, że przybywały tu ludy naddunajskie… » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »