Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-10-08, 16:59 Autor: Dorota Kłonowska

Euroregion PRADZIAD wydaje podręcznik do nauki czeskiego

Od lewej: Eva Czechova i Joanna Korzeniowska [Fot.Dorota Kłonowska]
Od lewej: Eva Czechova i Joanna Korzeniowska [Fot.Dorota Kłonowska]
- To nie tylko książka, powstanie również płyta z nagraniem czeskich lektorów. Cieszę się, że jednym z nich będzie zaprzyjaźniona z nami Eva Czechova – zastępca dyrektora MIKS Krnov – mówi Joanna Korzeniowska – kierowniczka programowa Prudnickiego Ośrodka Kultury.
Joanna Korzeniowska i Eva Czechova były gośćmi programu POGRANICZE. Obie współpracują od trzech lat, wspólnie opracowując i realizując projekty unijne.
- Każdego tygodnia jestem w Prudniku. Doskonale się rozumiemy z Joanną i staramy swoimi pomysłami zaskakiwać naszych mieszkańców. A co do książki, Joanna zachęciła mnie do złożenia aplikacji i przyszła odpowiedź, że zostałam zakwalifikowana, zresztą razem z moim kolegą z pracy. Będzie to 20 godzin czytania, ale damy radę – mówi Eva Czechova, która jest wiceszefową MIKS Krnov. To instytucja koordynująca pracę tamtejszego domu kultury, muzeum, kina, teatru, a także zajmująca się edukacją ekologiczną.
Obecnie Krnov i Prudnik podsumowały projekt „Sztuka nas łączy", którego efektem było mnóstwo wydarzeń kulturalnych, warsztatów, wystaw, plenerów i spotkań na pograniczu. Trwa kolejny – „Świat muzyki”, a w opracowaniu jest następny – „Precz z nudą”. 16 listopada, na uroczystej gali, Prudnik i Krnov podsumują swoją 10 – letnią współpracę partnerską, która zaowocowała już nie dziesiątkami, a setkami imprez i różnych wydarzeń integrujących mieszkańców po obu stronach granicy. Goście programu podkreślają, że taki rozmach był możliwy głównie dzięki pomocy Euroregionu Pradziad, choć niektóre inicjatywy finansowały też inne fundusze.
Za tę właśnie aktywność na pograniczu Joanna Korzeniowska została laureatką prestiżowej nagrody. Otrzymała tytuł Człowieka Roku w Prudniku.
Joanna Korzeniowska i Eva Czechova w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »