Jan Rotter jest dyrektorem Centrum Usług Socjalnych w Jeseniku, które zajmuje się szeroko pojętą opieką nad seniorami w Czechach. To zarówno prowadzenie mieszkań chronionych, jak też domów dziennego pobytu, czy Uniwersytetów III Wieku. W Nysie przebywał z okazji Festiwalu Nauki PWSZ.
- Jak połączyć seniorów z młodzieżą? Zostałem zaproszony do Nysy przez dr Piotra Bernata, ponieważ od dawna współpracujemy w ramach naszych Uniwersytetów III Wieku, a w czerwcu została podpisana szeroka umowa o współpracy pomiędzy nyską PWSZ i miastem Jesenik. Przyjechałem na Nyski Festiwal Nauki z 40 – osobową grupą naszej młodzieży. Z Jesenika do PWSZ jest tylko 40 km, może zechcą tutaj właśnie studiować – mówi Jan Rotter.
Dr Piotr Bernat przyznaje, że uczelni bardzo zależy zarówno na studentach z Czech, jak i na odbywaniu przez nyskich studentów praktyk u naszych południowych sąsiadów.
- To zresztą już się dzieje, a mamy przecież dietetykę, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, moglibyśmy w tym zakresie służyć też pomocą Czechom. Teraz trwa kurs językowy dla zagranicznych studentów na naszej uczelni, korzystaliby również ze stypendiów i pomocy socjalnej – wylicza Piotr Bernat, który jednocześnie jest pełnomocnikiem rektora ds. współpracy z otoczeniem społecznym.
- Skąd znam język polski? Nauczyłem się na studiach, ale też jesteśmy sąsiadami, dawniej oglądaliśmy polską telewizję, słuchaliśmy polskiego radia, teraz z kolei współpracujemy, piszemy wspólne projekty unijne. Mamy jedno pogranicze, jesteśmy najbliższymi sąsiadami, a granicy praktycznie już nie ma – mówi Jan Rotter.
Gość programu POGRANICZE z Jesenika opowiada także o modelu opieki nad seniorami w Czechach, gdzie tylko w Jeseniku jest 70 mieszkań tzw. chronionych, z dyskretną opieką socjalną i medyczną, a także o domach dziennego pobytu, opiece nad seniorami świadczonej w ich prywatnych mieszkaniach, oraz o różnych formach pracy z osobami starszymi.