Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-09-24, 10:10 Autor: Dorota Kłonowska

Adrian Dwornicki – w poszukiwaniu europejskiego dziedzictwa

Adrian Dwornicki [Fot.UM Otmuchów]
Adrian Dwornicki [Fot.UM Otmuchów]
Adrian Dwornicki, to historyk i regionalista od dziecka związany z Otmuchowem. Mimo młodego wieku ma w swoim dorobku kilka publikacji o tym mieście, jak też o polsko - czeskim pograniczu. Ostatnio uczestniczył w otwarciu tzw. kapsuł czasu, przypadkowo odkrytych w iglicy otmuchowskiego ratusza.
- To było niesamowite przeżycie, aż trzęsły się ręce. Były trzy takie kapsuły sprzed stu lat ze zdjęciami, dokumentami i banknotami. Już opracowuję i przygotowuję pamiątki współczesnego Otmuchowa, które przechowamy dla kolejnych pokoleń – mówi Adrian Dwornicki.

Nasz gość jest absolwentem wydziału historii nyskiej PWSZ, pracownikiem domu kultury w Otmuchowie, autorem wortalu „Otmuchowskie zabytki i osobliwości” i zarazem autorem książki „Otmuchów miasto z historią”, na której wydanie uzyskał wsparcie finansowe ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Słynie w regionie z organizacji wystaw, prelekcji i spotkań, a także organizowania Europejskich Dni Dziedzictwa.

Śladów historii szuka także od 25 lat poza granicami miasta. Każdego tygodnia odwiedza Czechy – tamtejsze muzea i instytucje w poszukiwaniu pamiątek wspólnej, polsko-czeskiej przeszłości.
Adrian Dwornicki

Zobacz także

2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »