Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-09-10, 08:14 Autor: Dorota Kłonowska

EDD na polsko – czeskim pograniczu. W Czechach świętują raczej w dużych miastach

Jarosław Srębacz [Fot.PTTK TRYTON]
Jarosław Srębacz [Fot.PTTK TRYTON]
Jarosław Srębacz [Fot.PTTK Tryton]
Jarosław Srębacz [Fot.PTTK Tryton]
- W 2017r rekord pobiła Francja – tam w obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa wzięło udział 12 mln osób. W Niemczech 4 mln, w Czechach ponad milion. Najwięcej wydarzeń jest w dużych aglomeracjach, jak Praga, Ostrava, czy Brno. U nas z kolei nawet niewielkie miejscowości prześcigają się w atrakcjach z okazji EDD – mówi Jarosław Srębacz – pracownik NDK, który koordynuje nyskie obchody Europejskich Dni Dziedzictwa.
Przez dwa najbliższe weekendy osiem nyskich instytucji organizuje uroczystości z okazji EDD. To m.in. wystawy, zwiedzanie Fortu II z przewodnikiem – Krzysztofem Hermanem w mundurze legionisty, czy tez zwiedzanie Reduty Kardynalskiej, która jest na co dzień obiektem zamkniętym. Z kolei Muzeum Powiatowe wydało z tej okazji specjalny zeszyt Szkiców Muzealnych i organizuje spotkania z mieszkańcami, jak też bezpłatne zwiedzanie Pałacu Biskupiego i zabawy dla dzieci.
- Nawet Urząd Skarbowy jest na tej liście. Otwiera swoje pomieszczenia w zabytkowym budynku, aby mogli je zobaczyć odwiedzający – mówi Jarosław Srębacz.
Nyscy organizatorzy EDD czekają na swoich czeskich przyjaciół, podobnie jak w ubiegłym roku. W tych dniach przyjeżdża bowiem wielu Czechów z ościennych, przygranicznych miejscowości, aby wziąć udział w atrakcjach po polskiej stronie granicy.
Jarosław Srębacz w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »