Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-09-10, 08:14 Autor: Dorota Kłonowska

EDD na polsko – czeskim pograniczu. W Czechach świętują raczej w dużych miastach

Jarosław Srębacz [Fot.PTTK TRYTON]
Jarosław Srębacz [Fot.PTTK TRYTON]
Jarosław Srębacz [Fot.PTTK Tryton]
Jarosław Srębacz [Fot.PTTK Tryton]
- W 2017r rekord pobiła Francja – tam w obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa wzięło udział 12 mln osób. W Niemczech 4 mln, w Czechach ponad milion. Najwięcej wydarzeń jest w dużych aglomeracjach, jak Praga, Ostrava, czy Brno. U nas z kolei nawet niewielkie miejscowości prześcigają się w atrakcjach z okazji EDD – mówi Jarosław Srębacz – pracownik NDK, który koordynuje nyskie obchody Europejskich Dni Dziedzictwa.
Przez dwa najbliższe weekendy osiem nyskich instytucji organizuje uroczystości z okazji EDD. To m.in. wystawy, zwiedzanie Fortu II z przewodnikiem – Krzysztofem Hermanem w mundurze legionisty, czy tez zwiedzanie Reduty Kardynalskiej, która jest na co dzień obiektem zamkniętym. Z kolei Muzeum Powiatowe wydało z tej okazji specjalny zeszyt Szkiców Muzealnych i organizuje spotkania z mieszkańcami, jak też bezpłatne zwiedzanie Pałacu Biskupiego i zabawy dla dzieci.
- Nawet Urząd Skarbowy jest na tej liście. Otwiera swoje pomieszczenia w zabytkowym budynku, aby mogli je zobaczyć odwiedzający – mówi Jarosław Srębacz.
Nyscy organizatorzy EDD czekają na swoich czeskich przyjaciół, podobnie jak w ubiegłym roku. W tych dniach przyjeżdża bowiem wielu Czechów z ościennych, przygranicznych miejscowości, aby wziąć udział w atrakcjach po polskiej stronie granicy.
Jarosław Srębacz w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-11-12, godz. 14:56, Audycje z powiatów EURES łączy sąsiadów. Polacy wciąż poszukiwani na czeskim rynku pracy - Została powołana specjalna, polsko - czeska grupa do spraw rynku pracy, uczestniczymy w targach pracy. Czesi mają niższe bezrobocie niż my, przy jednocześnie wyższych zarobkach i bogatym pakiecie socjalnym. Nic zatem dziwnego, że wielu ... » więcej 2018-11-09, godz. 20:38, Audycje z powiatów Na gołąbki do Wilamowic Nyskich. Produkty regionalne pogranicza Dziedzictwo Kulinarne Ziemi Nyskiej - „Biskupów i Wilamowice Nyskie” - na taką wycieczkę krajoznawczą po pograniczu zaprasza polskich i czeskich turystów Oddziałowa Komisja Krajoznawcza PTTK Tryton » więcej 2018-11-05, godz. 15:45, Audycje z powiatów Legenda o chciwym furmanie i prawdziwa historia o domu czeskiego grabarza Wszystkich Świętych, to święto skłaniające do refleksji, chociaż inaczej obchodzone przez Czechów i Polaków. Z regionalistą Kazimierzem Staszkowem rozmawiamy o świątecznych zwyczajach, szukamy śladów Polaków i odwiedzamy czeskie bagna, z ... » więcej 2018-11-05, godz. 10:08, Audycje z powiatów Około sześciuset turystów kolarzy będzie promowało Opolszczyznę Trwają przygotowania do 59. Ogólnopolskiego Szkoleniowego Zlotu Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK. Przyjeżdża co najmniej 560 kolarzy oraz wielu gości zagranicznych, w tym szefów europejskiej federacji kolarskiej. » więcej 2018-10-29, godz. 10:06, Audycje z powiatów Nauka, praktyki, staże - nyska PWSZ coraz bliżej Czechów - Na transgraniczną współpracę otwierają się nie tylko uczelnie po obu stronach granicy. Prowadzimy zaawansowane rozmowy z czeskimi firmami i zakładami, aby przyjmowały na staże naszych studentów. Nie jest to łatwe, ale pierwsze umowy zos ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »