Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-09-10, 08:14 Autor: Dorota Kłonowska

EDD na polsko – czeskim pograniczu. W Czechach świętują raczej w dużych miastach

Jarosław Srębacz [Fot.PTTK TRYTON]
Jarosław Srębacz [Fot.PTTK TRYTON]
Jarosław Srębacz [Fot.PTTK Tryton]
Jarosław Srębacz [Fot.PTTK Tryton]
- W 2017r rekord pobiła Francja – tam w obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa wzięło udział 12 mln osób. W Niemczech 4 mln, w Czechach ponad milion. Najwięcej wydarzeń jest w dużych aglomeracjach, jak Praga, Ostrava, czy Brno. U nas z kolei nawet niewielkie miejscowości prześcigają się w atrakcjach z okazji EDD – mówi Jarosław Srębacz – pracownik NDK, który koordynuje nyskie obchody Europejskich Dni Dziedzictwa.
Przez dwa najbliższe weekendy osiem nyskich instytucji organizuje uroczystości z okazji EDD. To m.in. wystawy, zwiedzanie Fortu II z przewodnikiem – Krzysztofem Hermanem w mundurze legionisty, czy tez zwiedzanie Reduty Kardynalskiej, która jest na co dzień obiektem zamkniętym. Z kolei Muzeum Powiatowe wydało z tej okazji specjalny zeszyt Szkiców Muzealnych i organizuje spotkania z mieszkańcami, jak też bezpłatne zwiedzanie Pałacu Biskupiego i zabawy dla dzieci.
- Nawet Urząd Skarbowy jest na tej liście. Otwiera swoje pomieszczenia w zabytkowym budynku, aby mogli je zobaczyć odwiedzający – mówi Jarosław Srębacz.
Nyscy organizatorzy EDD czekają na swoich czeskich przyjaciół, podobnie jak w ubiegłym roku. W tych dniach przyjeżdża bowiem wielu Czechów z ościennych, przygranicznych miejscowości, aby wziąć udział w atrakcjach po polskiej stronie granicy.
Jarosław Srębacz w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Złote prosię i „Jezisek”, czyli święta po czesku O świątecznych zwyczajach u czeskich sąsiadów opowiada w programie Pogranicze Zdzisław Baran. To sekretarz powiatu nyskiego, zarazem mieszkaniec Głuchołaz, były burmistrz i przewodniczący głuchołaskiej RM. Przede wszystkim jednak miłośnik ... » więcej 2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Jubileuszowy rok na pograniczu świętuje Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz Jubileusz 30 - lecia obchodzi głuchołaskie Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz, a także w grudniu, minęło 70 lat od przejazdu pierwszego pociągu z Czechosłowacji przez Głuchołazy. » więcej 2018-12-22, godz. 16:30, Audycje z powiatów Sylwester na Kopie Biskupiej, Śnieżniku, Strzelińcu, czy na Borówkowej? O świąteczne plany nyskiego PTTK Tryton pytamy jego szefa Marcina Nowaka. Nadchodzące dni będą pełne atrakcji, bo nie każdy spędza święta w domowych pieleszach. » więcej 2018-12-22, godz. 16:20, Audycje z powiatów Marcin Husak o świątecznych zwyczajach w Czechach Marcin Husak, to regionalista, autor książek, przewodnik turystyczny i kierownik Centrum Tradycji Tkackich w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Nam opowiada o tradycjach świątecznych na pograniczu, które stanowi kulturowy tygiel. » więcej 2018-12-10, godz. 09:05, Audycje z powiatów Skarby Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej O historii Ziemi Głubczyckiej, współpracy z Czechami, dziejach tamtejszego muzeum, śródziemnomorskim klimacie, skarbie monet i „ceramicznych kuleczkach” opowiada gość nyskiego studia Radia Opole - dr Barbara Piechaczek. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »