Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-05-14, 07:18 Autor: Dorota Kłonowska

Transgraniczna mediateka i rzeźby postaci pogranicza na Placu Paderewskiego

Anatol Bukala [Fot.Dorota Kłonowska]
Anatol Bukala [Fot.Dorota Kłonowska]
Przebudowa Placu Paderewskiego [Fot.UM Nysa]
Przebudowa Placu Paderewskiego [Fot.UM Nysa]
- To gorący dla nas okres. Kilka imprez w ten weekend (12-13.05) po obu stronach granicy, a największą jest otwarcie sezonu uzdrowiskowego w Jeseniku w uzdrowisku Priessnitza. Potem Nysa zaprasza Czechów, nie mówiąc o trwającym, transgranicznym projekcie przebudowy Placu Paderewskiego. Ukazał się też długo oczekiwany album, ktory wydaliśmy wspólnie z Szumperkiem – mówi Anatol Bukała – przewodnik turystyczny, miłośnik Czech, zarazem naczelnik wydziału kultury, turystyki i sportu w nyskim magistracie.
Na nyskim Placu Paderewskiego powstaje muszla koncertowa, będą nowe alejki, ławki, nasadzenia, a także drewniane, naturalnych wielkości postaci bohaterów legend polsko – czeskiego pogranicza na czele z Liczyrzepą, nyskim Trytonem, czy Czarodziejką. Remont Placu Paderewskiego jest jednym z elementów polsko-czeskiego projektu realizowanego razem z partnerami z Jesenika. W jego ramach utworzona zostanie jeszcze m.in. transgraniczna Mediateka w budynku Miejskiej Biblioteki. Plac ma symboliczne znaczenie, będzie bowiem miejscem polsko – czeskich spotkań w Nysie.
Z kolei 10 czerwca Nysa otwiera polsko – czeski sezon turystyczny, a wcześniej (ostatni weekend maja) po raz pierwszy w historii, Dni Nysy są formalnie organizowane z czeskim partnerem. Kolejne imprezy, jakie odbędą się z udziałem czeskich przyjaciół, to Dni Twierdzy Nysa i Festiwal Ognia i Wody.
Ukazał się także polsko - czeski, bogato ilustrowany album "Śladami Małego Wiednia i Śląskiego Rzymu". To projekt realizowany przez Nysę i Szumperk.
- Książka cieszy się ogromnym powodzeniem, jest rozdawana, bowiem to wydawnictwo finansowane z projektu unijnego - mówi Anatol Bukała.
Anatol Bukała w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2017-11-11, godz. 06:35, Audycje z powiatów Radosław Roszkowski o historii i dniu dzisiejszym „Pradziada”. Euroregion po 20 latach wciąż jednoczy i wspiera przygraniczne gminy - Powoli sami stajemy się „pradziadkami”, nie chce się wierzyć, że działamy już 20 lat - mówi Radosław Roszkowski, przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Gmin Polskich EUROREGION PRADZIAD, który wspomina początki funkcjonowania… » więcej 2017-11-03, godz. 19:13, Audycje z powiatów Przyjaźnią się ludzie, a nie instytucje. Joanna Kanin o partnerstwie bibliotek z Nysy, Szumperka i Jesenika. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie już od ponad 20 lat ma czeskiego partnera - bliźniaczą placówkę w czeskim Szumperku, a także łączy ją umowa partnerska z biblioteką w Jeseniku. Zdaniem Joanny Kanin - szefowej nyskiej… » więcej 2017-11-03, godz. 16:49, Audycje z powiatów O językowych lapsusach, leczeniu reumatyzmu w Jeseniku i pięknie Pragi. Opowiada Anna Pilawska Naszym przewodnikiem w paśmie RADIA OPOLE2 - POGRANICZE jest Anna Pilawska. Kilka lat temu ukończyła slawistykę w nyskiej PWSZ, będąc jednocześnie najstarszą studentką na roku. Dojrzały wiek nie przeszkadza pani Annie w realizacji… » więcej 2017-10-29, godz. 14:43, Audycje z powiatów Marcin Nowak zaprasza na Pradziada. Koło PTTK Tryton, czyli turystyka z pasją Czechy - to najczęstszy kierunek wypraw pieszych, rowerowych i autokarowych turystów zrzeszonych w nyskim kole PTTK Tryton. Chociaż działa niespełna 2 lata, ma już ponad 200 uczestników. I jeszcze więcej przyjaciół w Czechach. » więcej 2017-10-29, godz. 13:51, Audycje z powiatów Henryk Szylar zaprasza do „Leśnego Baru” i na „Koniec Świata” w Czechach Nie należy do żadnej organizacji, ani turystycznego stowarzyszenia, lubi jeździć rowerem po Czechach prywatnie - sam, lub z grupą przyjaciół. Pozwala to odkrywać mało znane, a ciekawe zakątki polsko- czeskiego pogranicza - mówi… » więcej
15161718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »