Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-05-14, 07:18 Autor: Dorota Kłonowska

Transgraniczna mediateka i rzeźby postaci pogranicza na Placu Paderewskiego

Anatol Bukala [Fot.Dorota Kłonowska]
Anatol Bukala [Fot.Dorota Kłonowska]
Przebudowa Placu Paderewskiego [Fot.UM Nysa]
Przebudowa Placu Paderewskiego [Fot.UM Nysa]
- To gorący dla nas okres. Kilka imprez w ten weekend (12-13.05) po obu stronach granicy, a największą jest otwarcie sezonu uzdrowiskowego w Jeseniku w uzdrowisku Priessnitza. Potem Nysa zaprasza Czechów, nie mówiąc o trwającym, transgranicznym projekcie przebudowy Placu Paderewskiego. Ukazał się też długo oczekiwany album, ktory wydaliśmy wspólnie z Szumperkiem – mówi Anatol Bukała – przewodnik turystyczny, miłośnik Czech, zarazem naczelnik wydziału kultury, turystyki i sportu w nyskim magistracie.
Na nyskim Placu Paderewskiego powstaje muszla koncertowa, będą nowe alejki, ławki, nasadzenia, a także drewniane, naturalnych wielkości postaci bohaterów legend polsko – czeskiego pogranicza na czele z Liczyrzepą, nyskim Trytonem, czy Czarodziejką. Remont Placu Paderewskiego jest jednym z elementów polsko-czeskiego projektu realizowanego razem z partnerami z Jesenika. W jego ramach utworzona zostanie jeszcze m.in. transgraniczna Mediateka w budynku Miejskiej Biblioteki. Plac ma symboliczne znaczenie, będzie bowiem miejscem polsko – czeskich spotkań w Nysie.
Z kolei 10 czerwca Nysa otwiera polsko – czeski sezon turystyczny, a wcześniej (ostatni weekend maja) po raz pierwszy w historii, Dni Nysy są formalnie organizowane z czeskim partnerem. Kolejne imprezy, jakie odbędą się z udziałem czeskich przyjaciół, to Dni Twierdzy Nysa i Festiwal Ognia i Wody.
Ukazał się także polsko - czeski, bogato ilustrowany album "Śladami Małego Wiednia i Śląskiego Rzymu". To projekt realizowany przez Nysę i Szumperk.
- Książka cieszy się ogromnym powodzeniem, jest rozdawana, bowiem to wydawnictwo finansowane z projektu unijnego - mówi Anatol Bukała.
Anatol Bukała w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-03-19, godz. 18:44, Audycje z powiatów Jest turystyczny klaster po stronie czeskiej, będzie po polskiej - Czesi od 10 lat mają u siebie skoncentrowaną grupę przedsiębiorstw zajmujących się turystyką, która współpracuje, wprowadza systemy rabatowe, wymienia się informacjami, co wydatnie wpływa na rozwój turystyki. My na spotkaniu… » więcej 2018-03-19, godz. 18:43, Audycje z powiatów Niemodlin i Pražmo. Połączeni wspólną historią od 1779r do 1946r Partnerów w Czechach mają nie tylko miasta leżące w przygranicznym pasie. Przykładem Niemodlin, który w 2007r podpisał umowę o współpracy z czeskim Štity, natomiast w 2013r z miejscowością Pražmo. W tym ostatnim przypadku zdecydowała… » więcej 2018-03-14, godz. 23:48, Audycje z powiatów Krajoznawcy z całej Polski spotkają się w Nysie. Nie zabraknie czeskich akcentów Nyski oddział PTTK TRYTON przygotowuje się do organizacji ogólnopolskiego seminarium krajoznawczego z udziałem kilkuset przewodników turystycznych i krajoznawców z całej Polski. Nysę wybrało Polskie Stowarzyszenie Krajoznawców. » więcej 2018-03-14, godz. 23:31, Audycje z powiatów Czechy sprzyjają przedsiębiorcom. Firmę zarejestrujesz w godzinę Wojciech Olszewski jest mieszkańcem Głuchołaz i jednocześnie czeskim przedsiębiorcą. Właśnie tam postanowił prowadzić działalność gospodarczą w branży turystycznej, bowiem jest zapalonym miłośnikiem podróży, a pogranicza… » więcej 2018-03-08, godz. 10:34, Audycje z powiatów Pogranicze okiem archeologa. Polacy i Czesi razem od neolitu Początki osadnictwa na obecnych terenach polsko - czeskiego pogranicza sięgają czasów neolitu, czyli 6 - 7 tysięcy lat wstecz. Z tego okresu pochodzą archeologiczne znaleziska świadczące o tym, że przybywały tu ludy naddunajskie… » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »