Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-05-06, 15:34 Autor: Dorota Kłonowska

Jak dobrze mieć sąsiada. Puszyna i jej czescy partnerzy

Danuta Kmiecik i Bernard Byczkowski [Fot.Dorota Kłonowska]
Danuta Kmiecik i Bernard Byczkowski [Fot.Dorota Kłonowska]
Puszyna, jako jedna z wiosek korfantowskiej gminy współpracuje ze swoimi czeskimi Frydlandami, ale także z Pisecną i przygranicznym Kłodzkiem. Także tam właśnie, w Kłodzku, rywalizuje w różnych konkursach z Czechami – i to z powodzeniem.
- Nasz zespół śpiewaczy „Kwiat Lotosu” zajmuje przeważnie czołowe miejsca w takich konkursach, a również kulinarnie gospodynie z Puszyny mają się czym pochwalić. W konkursie „Piknikowe przekąski, czyli coś na ząb” zajęłyśmy pierwsze miejsce. Choć nasze Koło Gospodyń Wiejskich, to stowarzyszenie powstałe spontanicznie, nie jesteśmy formalnie zorganizowane, ale to wcale nie przeszkadza w faktycznej działalności – mówi sołtys Puszyny i jednocześnie przewodnicząca koła, Danuta Kmiecik.
Z kolei radny gminy Korfantów, były sołtys Puszyny – Bernard Byczkowski, podkreśla inicjatywy samych mieszkańców i ich zapał do prac społecznych.
- Mamy tu Kresowian, Ślązaków i inne grupy narodowościowe, ale wszyscy się doskonale zintegrowali, a wioska skorzystała na takiej wielokulturowości. Odnowa Wsi, Lider Plus – potrafimy czerpać z takich programów i nasza miejscowość pięknieje. Utrzymujemy też kontakty z Czechami, chociaż Puszyna nie leży tuż przy granicy. Przyjaźnimy się zarówno jako samorządy w ramach współpracy pomiędzy Frydlandami, ale i prywatnie. Są rodziny, które w każdy weekend wyjeżdżają do Czech, gdzie mają przyjaciół – mówi radny.
- Zwłaszcza maj, to miesiąc, kiedy lubimy jeździć do Głuchołaz i w Góry Opawskie. Tam o tej porze jest szczególnie zdrowy klimat, jeździmy leczniczo – dodaje Danuta Kmiecik.
Goście programu POGRANICZE opowiadają także o ciekawostkach Puszyny, które sławią wioskę także daleko poza granicami – to 8 – metrowe palmy wielkanocne, wieńce dożynkowe - jedne z najpiękniejszych na Opolszczyźnie, oraz organizowanie bram weselnych.
Danuta Kmiecik i Bernard Byczkowski w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2017-11-11, godz. 06:35, Audycje z powiatów Radosław Roszkowski o historii i dniu dzisiejszym „Pradziada”. Euroregion po 20 latach wciąż jednoczy i wspiera przygraniczne gminy - Powoli sami stajemy się „pradziadkami”, nie chce się wierzyć, że działamy już 20 lat - mówi Radosław Roszkowski, przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Gmin Polskich EUROREGION PRADZIAD, który wspomina początki funkcjonowania… » więcej 2017-11-03, godz. 19:13, Audycje z powiatów Przyjaźnią się ludzie, a nie instytucje. Joanna Kanin o partnerstwie bibliotek z Nysy, Szumperka i Jesenika. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie już od ponad 20 lat ma czeskiego partnera - bliźniaczą placówkę w czeskim Szumperku, a także łączy ją umowa partnerska z biblioteką w Jeseniku. Zdaniem Joanny Kanin - szefowej nyskiej… » więcej 2017-11-03, godz. 16:49, Audycje z powiatów O językowych lapsusach, leczeniu reumatyzmu w Jeseniku i pięknie Pragi. Opowiada Anna Pilawska Naszym przewodnikiem w paśmie RADIA OPOLE2 - POGRANICZE jest Anna Pilawska. Kilka lat temu ukończyła slawistykę w nyskiej PWSZ, będąc jednocześnie najstarszą studentką na roku. Dojrzały wiek nie przeszkadza pani Annie w realizacji… » więcej 2017-10-29, godz. 14:43, Audycje z powiatów Marcin Nowak zaprasza na Pradziada. Koło PTTK Tryton, czyli turystyka z pasją Czechy - to najczęstszy kierunek wypraw pieszych, rowerowych i autokarowych turystów zrzeszonych w nyskim kole PTTK Tryton. Chociaż działa niespełna 2 lata, ma już ponad 200 uczestników. I jeszcze więcej przyjaciół w Czechach. » więcej 2017-10-29, godz. 13:51, Audycje z powiatów Henryk Szylar zaprasza do „Leśnego Baru” i na „Koniec Świata” w Czechach Nie należy do żadnej organizacji, ani turystycznego stowarzyszenia, lubi jeździć rowerem po Czechach prywatnie - sam, lub z grupą przyjaciół. Pozwala to odkrywać mało znane, a ciekawe zakątki polsko- czeskiego pogranicza - mówi… » więcej
15161718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »