Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-04-14, 15:25 Autor: Dorota Kłonowska

W Libercu znalazł żonę. Polsko - czeskie koneksje Romualda Kamudy

Romuald Kamuda [Fot.Dorota Kłonowska]
Romuald Kamuda [Fot.Dorota Kłonowska]
Niewiele jest zakątków w Czechach, do których nie dotarł gość programu Pogranicze – Romuald Kamuda. Jest tłumaczem języka czeskiego, przewodnikiem turystycznym, organizatorem wycieczek, ale i samorządowcem, który doprowadził do nawiązania większości partnerskich umów w powiecie nyskim. Był także przewodniczącym Parlamentu Euroregionu Pradziad.
Romuald Kamuda podziwia Czechów z wielu powodów.
- W historii pokazali się jako nacja, która potrafi walczyć o swój kraj, a na co dzień mają te cechy, którym nam brakuje. Dystans do siebie, radość życia, przyjacielskość, czy umiejętność wypoczynku. Mam tam od lat wielu przyjaciół, z którymi się odwiedzamy, biesiadujemy. Bywa też, że ktoś mnie poprosi o pomoc w załatwieniu urzędowej sprawy. Na przykład mieszkaniec Opola ubiegał się o kartę wędkarską w Czechach. Ale mam też sentymentalne wspomnienia. W 1984r w czeskim Libercu poznałem swoją obecną małżonkę Alicję, która tam pracowała w jednej z firm – wspomina Romuald Kamuda.
Jako przewodnik turystyczny najchętniej zabiera swoje grupy w Moravsky Kras z jego jaskiniami, legendami i podziemną rzeką. Natomiast prywatnie ulubionym miejscem jest Praga.
- Byłem tam już ponad sto razy, ale zawsze odkrywam coś nowego. Mam też tanią „metę” – hotel, gdzie doba kosztuje zaledwie 250 koron. To chyba najtańszy nocleg w Pradze, często tam się zatrzymujemy z rodziną. Z kolei blisko naszej granicy koniecznie trzeba odwiedzić Rejviz z Mechovym Jeziorkiem i jego legendą, nie mówiąc o Jeseniku z kompleksem leczniczym Priessnitz. Tam też wybieram się 11-13 maja na już 171. otwarcie sezonu uzdrowiskowego – mówi gość „Pogranicza”.
Romuald Kamuda wspomina też lata, kiedy współtworzył jako samorządowiec Euroregion Pradziad – był sekretarzem Rady Liderów Lokalnych, a później przez rok pełnił funkcję przewodniczącego Parlamentu Euroregionu. Także z jego inicjatywy doszło do podpisania wielu polsko - czeskich umów partnerskich.
- Przykładem Skoroszyce, czy Kamiennik. Tłumaczyłem też 20 lat temu umowę partnerską Nysy z Szumperkiem, pomagałem także gminie Korfantów w kontaktach z czeskim Frydlandem. Dziś jestem emerytem, ale te wspomnienia, to duża satysfakcja. Podobnie jak zgoła zabawna historia z niedźwiedziem. Potrzebował go jeden z czeskich zamków, z którym była związana taka legenda, a ja na prośbę Czechów nawiązałem kontakt z wrocławskim ogrodem zoologicznym, któremu wówczas szefowali państwo Gucwińscy. Ostatecznie Czesi kupili u nich niedżwiedzia – mówi Kamuda.
Obecnie tłumacz rozpoczął opracowywanie podręcznego słownika z lapsusami językowymi. Będzie to wersja kieszonkowa dla osób, które nie znają języka czeskiego. Ma też powstać autobiograficzna, polsko - czeska książka zawierająca wspomnienia i spostrzeżenia z ponad 30 – letnich kontaktów z sąsiadami zza miedzy.
Romulad Kamuda w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-11-19, godz. 10:19, Audycje z powiatów Paczków i Javornik razem na co dzień, razem w Unii Europejskiej Gmina Paczków w partnerstwie z czeskim Javorníkiem realizuje projekt „Paczków i Javoník. Dwa miasta, jedna historia” dofinansowany w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska. Paczków będzie miał odrestaurowany rynek… » więcej 2018-11-12, godz. 14:56, Audycje z powiatów EURES łączy sąsiadów. Polacy wciąż poszukiwani na czeskim rynku pracy - Została powołana specjalna, polsko - czeska grupa do spraw rynku pracy, uczestniczymy w targach pracy. Czesi mają niższe bezrobocie niż my, przy jednocześnie wyższych zarobkach i bogatym pakiecie socjalnym. Nic zatem dziwnego, że… » więcej 2018-11-09, godz. 20:38, Audycje z powiatów Na gołąbki do Wilamowic Nyskich. Produkty regionalne pogranicza Dziedzictwo Kulinarne Ziemi Nyskiej - „Biskupów i Wilamowice Nyskie” - na taką wycieczkę krajoznawczą po pograniczu zaprasza polskich i czeskich turystów Oddziałowa Komisja Krajoznawcza PTTK Tryton » więcej 2018-11-05, godz. 15:45, Audycje z powiatów Legenda o chciwym furmanie i prawdziwa historia o domu czeskiego grabarza Wszystkich Świętych, to święto skłaniające do refleksji, chociaż inaczej obchodzone przez Czechów i Polaków. Z regionalistą Kazimierzem Staszkowem rozmawiamy o świątecznych zwyczajach, szukamy śladów Polaków i odwiedzamy czeskie… » więcej 2018-11-05, godz. 10:08, Audycje z powiatów Około sześciuset turystów kolarzy będzie promowało Opolszczyznę Trwają przygotowania do 59. Ogólnopolskiego Szkoleniowego Zlotu Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK. Przyjeżdża co najmniej 560 kolarzy oraz wielu gości zagranicznych, w tym szefów europejskiej federacji kolarskiej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »